Aktualnie czytasz:
Akcja "Niech żyją motocykliści! Niech żyją kierowcy!"
8

Tak brzmi hasło przewodnie spotu promującego bezpieczeństwo na drogach. Akcja dotyczy zarówno kierowców samochodów jak i motocykli, a jej celem jest zwrócić uwagę na zachowanie ostrożności podczas wykonywania manewrów na drodze. Czy akcja jest skuteczna?

Przede wszystkim dobrze, że akcja w ogóle jest prowadzona - to oznacza, że są ludzie, którzy dostrzegają problem wzajemnej egzystencji motocyklistów i kierowców na naszych drogach. Patrzenie w lusterka przed manewrem, w tym sprawdzanie martwej strefy, używanie kierunkowskazów z wyprzedzeniem oraz utrzymywanie odpowiedniego dystansu od innych użytkowników - to czynności, których najczęściej brakuje motocyklistom i kierowcom, zwłaszcza we wzajemnych relacjach. Aby przypomnieć obu tym grupom zmotoryzowanych o tych kilku zasadach bezpieczeństwa w stacjach telewizyjnych emitowany jest spot akcji "Niech żyją motocykliści! Niech żyją kierowcy!":

Łatwo jednak odnieść wrażenie, że oprawę kampanii telewizyjnej można było zaprojektować trochę inaczej. Jak bowiem wynika z komentarzy internautów, wielu oglądających nie może zrozumieć śpiewanych kwestii: "Niech żyje - patrzenie w lusterka. Niech żyje - używanie migaczy. Niech żyje - zachowanie bezpiecznych odstępów.". Zdecydowanie największe trudności sprawia widzom zrozumienie ostatniego zdania. W połączeniu z radosnym charakterem filmu cały przekaz traci na czytelności. Ostatecznie końcowa sekwencja, w której kierowcy i motocykliści zjeżdżają na stację benzynową nasuwa skojarzenia, że właśnie obejrzeliśmy reklamę koncernu naftowego i sieci stacji benzynowych - jeżeli ktoś oglądał spot nie będąc skupionym może nie zrozumieć o co dokładnie w nim chodziło.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Dziwi nas, że polscy spece od promocji i reklamy nie potrafią brać przykładu ze swoich zachodnich kolegów po fachu. Szczególnie powinni przyjrzeć się pracy brytyjczyków, którzy zrealizowali już wiele spotów promujących bezpieczeństwo na drogach i dobrze wiedzą jak trafić do odbiorcy - użytkownika drogi. Najłatwiejszy do zapamiętania przekaz musi być szokujący - musi przedstawiać jasno problem i konsekwencje z niego wynikające - dla nas i dla innych. Dlatego właśnie angielskie reklamy realistycznie przedstawiają sytuacje drogowe, które mogą się wydarzyć, jeżeli nie będziemy ostrożni - po prostu większość ludzi jest wzrokowcami i łatwiej przyswaja informacje które widzi, niż które usłyszy. Zasada jest prosta: usłysz, że Twoje pierwsze wymuszenie może być czyimś ostatnim, a za chwilę o tym zapomnisz; obejrzyj to na zainscenizowanym filmie, a zmieniając pas przypomnisz sobie klip i spojrzysz w lusterko i w martwe pole.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Wiadomym jest, że nawet najlepsza kampania nic nie da, jeśli - mówiąc kolokwialnie - trafi na "beton". To od kierowców i motocyklistów zależy, czy będzie im żyło się lepiej i czy wspólna jazda po drogach będzie przyjemnością czy katorgą i niebezpieczeństwem. Chyba każdy uśmiecha się, gdy za wpuszczenie kogoś w korku dostaje podziękowania awaryjnymi, podobnie jak podczas wymijania pozdrawia go inny motocyklista. Dlatego sami musimy sprawić, aby sytuacja na drogach się zmieniła. Tylko ktoś musi wykonać pierwszy krok...

Fot.: PKN Orlen
Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
 • Zdjęcie profilowe TERMIT_PL
  11 sierpnia 2011 at 00:41

  Bardzo dobry artykuł.To prawda nasz spot nie jest powalający.Ale myślę,że jest to dobry krok do rozpoczęcia serii takich akcji.Oby żyło się lepiej na drodze 🙂

 • Zdjęcie profilowe Kapuchon
  11 sierpnia 2011 at 00:46

  Wszystko oprócz ostatniego wyrazu w pierwszym filmiku nie potrafiłem zrozumieć gdy pokazywali go w telewizji i się zastanawiałem o co chodzi. Dzięki za wyjaśnienie 😉

 • Zdjęcie profilowe marpol
  11 sierpnia 2011 at 00:53

  Ja sie niezgadzam z waszymi komentarzami wedlog mnie nasz spot jest jasny przejzysty dla ludzi myslacych powarznie:)

 • Zdjęcie profilowe madi
  11 sierpnia 2011 at 01:34

  poważnie.

  reklama ta leci w TV już od Wielkanocy. Słowa śpiewane przez chór od razu zrozumiałem, choć może to dla tego, że się zajmuję muzyką i jestem wsłuchany w takie śpiewy. Kilka znajomych osób miało problem ze zrozumieniem ostatniej kwestii. Moim zdaniem jest to akcja promująca bezpieczne wyprzedzanie połączona z reklamą Orlenu.

 • Zdjęcie profilowe Melonier
  11 sierpnia 2011 at 12:25

  Przede wszystkim dobrze, że akcja w ogóle jest prowadzona – to oznacza, że są ludzie, którzy dostrzegają problem wzajemnej egzystencji motocyklistów i kierowców na naszych drogach. Patrzenie w lusterka przed manewrem, w tym sprawdzanie martwej strefy, używanie kierunkowskazów z wyprzedzeniem oraz utrzymywanie odpowiedniego dystansu od innych użytkowników.
  Pytam ile procent jest tych ludzi.
  Osobiście wydaje mi się ,że ok 20%.
  I drugie czy tylko istnieją te dwa ugrupowania drogowe?
  Popieram akcję lecz bardziej mi się podoba reklama napoju Hoop gdzie mówi o nas Polakach i to jest ta prawda.

 • Zdjęcie profilowe Twister
  11 sierpnia 2011 at 15:25

  Ja też nie rozumiałem ostatniego słowa , wydawało mi się ze mówią coś o pasterzach. 😀
  Fajnie że jest reklama , ale dla mnie nie wpływa jakoś szczególnie, taka reklama powinna robić przestroge np. ta abyś nie jechał po pjanemu co gość jest na imprezie, wpil sobie i zabiera jakaś nową znajomą samochodem, rozbija się i ginie jego koleżanka. Tak jak mówi artykuł większość ludzi nie zrozumiała nawet słów..

 • Zdjęcie profilowe krystians31
  11 sierpnia 2011 at 22:41

  uważam że ten spot jest dobry i potrzebny,zauważyłem u siebie(w 3mieście)że coraz więcej kierowców samochodów reagują bardzo pozytywnie na motocyklistów i nas poruszających się na skuterach

 • Zdjęcie profilowe lukasn9
  8 października 2011 at 19:29

  Według mnie to wszystko(http://vsevidno.com/news/list.php?page=0) powinno się zacząć oraz skończyć na wzajemnym poszanowaniu się.Jeżeli tego na ulicach nie będzie widać to lepiej nigdy nie będzie.