Aktualnie czytasz:
Każdy przegląd techniczny nagrany. Ministerstwo chce walczyć z łapówkarstwem i kolesiostwem
0

Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, komentował na antenie TVP Info raport NIK, informujący o skali np. procederu wycinania filtrów cząstek stałych. Według Piotra Woźnego proces kolesiostwa i łapówkarstwa podczas przeglądów trzeba wyeliminować, a jedynym sposobem na to jest każdorazowe nagrywanie badania technicznego. 

Jest tam [w raporcie – przyp. red.] zawarta szokująca informacja, że w Polsce tylko 2 procent samochodów nie przechodzi badania technicznego. A w Niemczech 26 procent nie przechodzi pierwszego badania technicznego. System jest absolutnie dziurawy, więc myślimy o poprawieniu tego systemu. Myślimy o rozwiązaniu, które polegałoby na tym, że na stacji kontroli pojazdów należałoby na przykład dokonywać rejestracji audiowizualnej przeprowadzanego badania samochodu. Wydaje nam się, że w tym momencie zniknąłby ten często sugerowany problem badań technicznych, w trakcie których samochód nie przekracza bram stacji kontroli pojazdów – mówił podsekretarz Piotr Woźny.

Oczywiście jest to tylko pomysł, ale ostatnio od pomysłów do realizacji tych pomysłów coraz krótsza droga. Moim zdaniem jednak warto byłoby zadać sobie pytanie: dlaczego w Polsce wycina się filtry cząstek stałych? Czy wyłożenie pewnikiem kilkunastu milionów złotych, z pieniędzy podatników bo rząd innych nie ma, na system rejestracji badań technicznych cokolwiek zmieni? Na pewno nie sprawi, że przeciętnego Polaka będzie stać na nowe, utrzymane w dobrym stanie technicznym auto. Zwłaszcza w kontekście fali używanych diesli, która spłynie na nas już niedługo, gdy niemieckie diesle przestaną być halal.

Moim zdaniem to kolejne leczenie objawów, a dużo skuteczniejszym sposobem walki o dobry stan techniczny pojazdów na polskich drogach byłyby ulgi podatkowe na nowe auta czy tanie instrumenty finansowe pozwalające takie auto kupić. 4500 kamer w stacjach diagnostycznych nie zmieni totalnie nic. Może tylko podniesie jednostkową cenę za przegląd.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Junaka. Wygraj zegarek o wartości 2000 PLN

Chcesz zdobyć wyjątkowy zegarek Davosa z logo Junak? Nakręć film o swoim Junaku i opublikuj na Facebooku.

P. Woźny miał też dobry pomysł, jak chociażby plan wprowadzenia obowiązku przekazywania świadectw jakości paliw przez osób nimi handlującymi. Klient wiedziałby dokładnie jaki węgiel kupuje, a za jego jakość odpowiadałby sprzedawca. To akurat jest adresowanie problemu u podstaw (dodałbym jeszcze akcję społeczną promującą odgórne palenie i może z problemem smogu poradzilibyśmy sobie szybciej i taniej).

Źródło: TVP Info

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%