Junak M10: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

Junak M10 to jeden z kultowych Junaków produkowanych za czasu świetności ich twórcy - Szczecińskiej Fabryki Motocykli. Produkcja Junaka M10 ruszyła w grudniu 1959 roku. Przez pierwsze lata produkcji Junak M10 przypominał swojego poprzednika i modele te nazywano "przejściówkami". Dopiero po dwóch-trzech latach od premiery ruszyła produkcja w pełni nowego, odmienionego Junaka M10.

Junak M10 - dane techniczne

Junak M10 wyposażony był w jednocylindrowy, czterosuwowy silnik. Pojemność skokowa wynosiła 349 cm3. Maksymalna moc motocykla oscylowała wokół 17KM przy 5700 obrotach na minutę. Junak M10 mógł się pochwalić momentem obrotowym rzędu 27,5 Nm przy 3800 obrotów na minutę. Parametry te pozwalały na osiągnięcie prędkości maksymalnej Junaka M10 rzędu 125 km/h.

Junak M10 nie należał do najmniejszych maszyn. Ważył na sucho prawie 170 kilogramów. Miał 2172 mm długości oraz rozstaw osi 1417 mm.

REKLAMA

RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

Ciekawostką jest fakt, że Junaki M10 były eksportowane na rynki zagraniczne, które chętnie się w nie zaopatrywały. Wiele sztuk wysłano do Węgier czy Bułgarii, a nawet do dalekiej Turcji oraz Mongolii. Junaki trafiły również na Kubę, a także na rynek w USA. Do tego ostatniego kraju wysłane zostało specjalne zamówienie na   21 sztuk unikalnie wykonanych pojazdów.  Wyposażone one zostały o sakwy, gmole i dodatkowe oświetlenie. Nazwano tę małą grupkę maszyn "Junak M10 de Lux".

Junak M10: Dane techniczne

Dane techniczne:Junak M10
Marka Junak
Model M10
Lata produkcji 1959-1965
Silnik Czterosuwowy, dwucylindrowy
Przeniesienie napędu Łańcuch
Moc maksymalna 17 KM
Ilość miejsc 2
Prędkość maksymalna 125 km/h
Waga 170kg

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button