Jakimi pojazdami oprócz motocykli można jeździć posiadając kategorię B?

Jeśli nie motorki to może zamienisz samochód na...

W skrócie
  • Dla każdego posiadacza kategorii B coś się znajdzie!
  • W ramach samochodowego prawa jazdy można jeździć zarówno niewielkimi motocyklami, ale również trajkami oraz czterokołowcami
  • Ponad wymogi i ograniczenia dla poszczególnych typów pojazdów, którymi możesz kierować mając prawo jazdy kategorii B

Gdy w 2014 roku w życie weszły nowe przepisy, na mocy których posiadacze kategorii B ze stażem co najmniej 3 lat otrzymali zupełnie nowe uprawnienia, dyskusje przez dłuższy czas nie milkły. Wiele osób zarzucało, że możliwość jazdy zupełnie nowymi pojazdami w ramach samochodowego prawka może zwiększyć liczbę wypadków na drogach, ale na szczęście takiego efektu nie było. W zamian za to na drogach przybyło mnóstwo kierowców jednośladów.

Na mocy nowelizacji grono motocyklistów zdecydowanie się powiększyło, a sama możliwość jazdy niewielkimi motorkami natychmiast obnażyła ich zalety. Przede wszystkim kierowcy osobówek na własnej skórze mieli okazję przekonać się, że przesiadka z czterech na dwa koła wiąże się nie tylko ze sporą oszczędnością czasu na dojazdach, ale również znaczną różnicą w spalaniu i eksploatacji. Samych wrażeń z jazdy i sentymentalnej podróży do przeszłości nie da się natomiast w żaden sposób wyliczyć i w tym przypadku jest ona najważniejsza. Ustawodawca wykonał naprawdę spory gest w stronę zmotoryzowanych zmieniając przepisy, co bezpośrednio przełożyło się na rosnącą liczbę jednośladów w Polsce.

Sam sposób przedstawienia nowych zmian w 2014 roku był co najmniej średni. Dziś o owej nowelizacji wie tylko niewielkie grono kierowców, co bezpośrednio potwierdzają statystyki przeprowadzane przez państwowe instytucje, dlatego wspólnie podjęliśmy decyzję, aby wszystkim fanom motoryzacji w Polsce przypomnieć o tej fantastycznej możliwości tworząc I Ogólnopolską Akcję Uświadamiającą.

Najważniejsze informacje:

  1. Nie tylko motocykle – są również inne typy pojazdów, którymi możesz kierować posiadając kategorię B.
  2. W ramach nowelizacji przepisów z 2018 roku kierowcy z samochodowym prawem jazdy mogą także prowadzić trójkołowce oraz czterokołowce.
  3. I Ogólnopolska Akcja Uświadamiająca ma sens – każdy kierowca powinien doskonale wiedzieć jakimi pojazdami może poruszać się w ramach posiadanej kategorii prawa jazdy.

Przeczytaj koniecznie o nowej akcji zorganizowanej przez nas:

I Ogólnopolska Akcja Uświadamiająca – wsiadajcie na motorki i korzystajcie z dobroci prawa jazdy kategorii B

Wielu kierowców nadal nie wie, że polskie przepisy pozwalają wszystkim posiadaczom kategorii B przez co najmniej 3 lata na jazdę motocyklami o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3. Oczywiście nie jest to jedyne ograniczenie, bo w pełnym zapisie znajdziemy również informację, że moc silnika nie może przekraczać 11 kW, czyli 15 KM. Kolejnym ważnym parametrem jest również stosunek mocy do masy, który wynosi 0,1 kW/kg i tym samym znacznie ogranicza nam możliwość jazdy wieloma modelami. To głównie z motocykli korzystamy w ramach kategorii B, jednakże warto wiedzieć, że ustawodawca w tej kwestii zawarł również inne typy pojazdów.

Nie tylko motocyklami można jeździć posiadając kategorię B

Jeśli mamy uświadamiać to w jedyny słuszny sposób, czyli przedstawiając pełne dobro i możliwości płynące z wprowadzonych zmian. Temat jednośladów, którymi można poruszać się w ramach kategorii B wałkowany był już wiele razy, jednakże nie wszyscy wiedzą, że w 2018 roku w życie weszła kolejna nowelizacja na mocy której kierowcy mogą poruszać się również motocyklami, które spełniają homologację L5e. Ten tajemniczy zapis oznacza tzw. trajki, czyli motocykle trójkołowe o dowolnej pojemności silnika i mocy.

Wymagania dotyczące motocykli trójkołowych

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

W ustawie znajdziemy jednak zapis dotyczący wymagań technicznych, które pojazd musi spełnić, aby można było się nim poruszać w ramach kategorii B:

  • przynajmniej dwa z trzech kół muszą znajdować się w jednej osi, co w wielu przypadkach wyklucza motocykle z wózkiem bocznym,
  • odległość pomiędzy dwoma kołami, które znajdują się w jednej osi nie może być mniejsza niż 460 mm.

Bardzo zbliżone do siebie wymogi obowiązują na terenie wszystkich krajów członkowskich, jednakże warto wiedzieć, że nie wszyscy producenci motocykli stosują się do owych ograniczeń. Bez żadnych problemów poruszać  możecie się trajkami Yamahy (np. Tricity o pojemności 125 i 300 cm3), ale także znacznie większym i mocniejszym Harley-Davidsonem Tri-Glide czy trójkołowcami marki Can-Am lub Polaris. Wyobraźcie sobie, że legalnie nie będziecie mogli kierować rodzynkiem spod znaku trzech kamertonów, czyli Nikenem, który z rozstawem kół na poziomie 410 mm nie otrzymał homologacji L5e.

W zmianach z 2018 roku znalazły się także bardzo popularne quady, które zgodnie z przepisami dzielimy na dwie grupy – lekkie, których prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, a masa całkowita 350 kg. Pozostałe to pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 400 kg (przewóz osób) i 550 kg (przewóz rzeczy). Kategoria B pozwala na kierowanie quadem o dowolnej masie. To oznacza, że osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może jeździć większością quadów dostępnych na rynku.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Niken jest na A ( i słusznie) nie tylko ze względu na rozstaw kół przednich, ale także braku ich blokady i braku głównego hamulca nożnego- wszystkie te rzeczy są wymagane na homologację L5e.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button