Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy kolekcjonerskie 2019. Co grozi za podrobione prawo jazdy? 
0

Prawo jazdy kolekcjonerskie 2019. Co grozi za podrobione prawo jazdy? 

autor: Przemysław Borkowski4 stycznia 2019

Oszukiwanie systemu w czasach CEPiK-u i jazda z „kolekcjonerskim” prawem jazdy? Konsekwencje mogą być poważniejsze niż się wydaje. Posługiwanie się podrobionym dokumentem, bez względu na to jak będzie on nazwany, jest nielegalne. 

W internecie bez problemu znajdziemy strony, które wykonują tzw. „kolekcjonerskie prawo jazdy”, lub karty kolekcjonerskie. Różne kategorie i pseudo-dokumenty z różnych państw, także niebędących częścią Unii Europejskiej. Podrobione blankiety kosztują około 350 zł. Obok prawa jazdy można kupić dowody osobiste i legitymacje studenckie. 

Producenci takich plastikowych kart zastrzegają, że są to produkty okolicznościowe i nie można nimi się posługiwać. Podobną informację podawał 24-latek z powiatu wschowskiego, który w zeszłym roku wyłudził w ten sposób 15 000 zł (i obecnie grozi mu do 8 lat więzienia).

Co grozi za jazdę z podrobionym prawem jazdy?

Posługiwanie się podrobionymi dokumentami jest nielegalne. Bez względu na to czy będzie to dowód osobisty czy prawo jazdy. Osobie okazującej podrobiony dokument grozi do 5 lat więzienia. Dodatkowo, jeśli jest to prawo jazdy, odpowiada za jeżdżenie pojazdem bez uprawnień.  Na podstawie Art. 270 KK:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

§ 1 Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia  wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2 Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.

§ 2a W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Regres ubezpieczeniowy

W przypadku, kiedy kierowca posługuje się podrobionym prawem jazdy i nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdu, istnieje możliwość wystąpienia regresu ubezpieczeniowego. Oznacza to konieczność pokrycia wszystkich kosztów związanych z likwidacją szkód z kieszeni kierującego. Wyobraźmy sobie sytuację w której motocyklista, legitymujący się podrobionym prawem jazdy, wymusza pierwszeństwo i powoduje stłuczkę z nowym BMW serii 5. Uszkadza zderzak, maskę i lampę.

Po pierwsze, grozi mu do 5 lat więzienia za posługiwanie się podrobionym prawem jazdy. Po drugi zapłaci grzywnę za brak uprawnień (do 5000 zł) i może otrzymać sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Po trzecie będzie musiał pokryć koszty szkód z własnej kieszeni, nawet jeśli posiadał OC i AC. W przypadku nowszego samochodu, wybranego nie bez powodu, może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Podrobione prawo jazdy. Nie warto

Inwestowanie w podrobione (kolekcjonerskie) prawo jazdy nie jest warte spędzenia minimum kilku miesięcy w więzieniu. Nawet kara więzienia w zawieszeniu mocno odbije się na naszej historii, utrudni szukanie pracy. Konsekwencje będziemy czuć latami. Zwłaszcza, że to czy posiadamy dokumenty czy nie można sprawdzić w kilka sekund w systemie CEPiK!

 

Jaka jest Twoja reakcja?
8%
15%
54%