Ograniczenia prędkości w Polsce w 2024 roku [PRZEPISY, MANDATY, PUNKTY KARNE]

Kierowcy noga z gazu!

W skrócie
  • Dopuszczalne limity prędkości w Polsce w 2024 roku
  • Jaki mandat karny grozi za przekroczenie prędkości?
  • Kierowcy noga z gazu - teraz pozbyć się prawa jazdy jest wyjątkowo ładnie

Ograniczenia prędkości w Polsce są rzeczą, na którą należy zwracać uwagę jeśli nie chce się zbyt szybko pożegnać z kilkoma banknotami o dużych nominałach lub też w najgorszym przypadku z uprawnieniami do poruszania się jednośladami. Po zmianach wprowadzonych w polskim prawie warto jest dokładnie zapoznawać się z najnowszymi nowelizacjami.

W ciągu kilku ostatnich lat zmiany w przepisach w kodeksie drogowym oraz taryfikatorze były na tyle spore, że wielu kierowców miało problem z nadążaniem za co rusz pojawiającymi się kolejnymi nowelizacjami. Wszystkie wprowadzane modernizacje w regulaminach mają oczywiście za zadanie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach i jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków. W gąszczu zmieniających się przepisów nie jest jednak łatwo się odnaleźć, dlatego zimową porą warto jest przypomnieć sobie obowiązujące ograniczenia prędkości, aby rozpoczynający się niebawem sezon motocyklowy nie zakończył się dla nas zbyt szybko. O utratę prawa jazdy jest teraz znacznie prościej niż kiedykolwiek wcześniej.

Dlaczego warto jest przypominać o limitach prędkości na drogach? To jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń na drogach i dla wielu kierowców normą jest poruszanie się z szybkością o około 20 km/h szybciej niż stanowią przepisy. Z pozoru takie nieznacznie przekroczenie prędkości może wydawać się błahe, jednakże w przypadku wypadku może być kluczowe. Idealnie zobrazuje wam to pewien przykład – przy uderzeniu pieszego przy prędkości 30 km/h przeżyje dziewięciu na dziesięciu pieszych, ale przy szybkości wynoszącej 50 km/h zginie już co drugi niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Różnica jest zatem ogromna.

Najważniejsze informacje:

  1. Ograniczenia prędkości w Polsce w 2024 roku – warto je znać, bo przekroczenie szybkości wiąże się z wysokiem mandatem karnym.
  2. Jakie mandaty grożą za przekroczenie prędkości?
  3. Unia Europejska chce zmniejszyć do 0 liczbę wypadków śmiertelnych na drogach – cel ten ma zostać osiągnięty do 2050 roku.

Przeczytaj koniecznie:

Prawo drogowe 2024: Najważniejsze zmiany i przepisy, które musisz znać

W Polskich przepisach ograniczenia prędkości są uzależnione od rodzaju drogi i różnią się od siebie znacząco. Na przestrzeni kilku ostatnich lat nie zmieniły się one w dużym stopniu. Nie zmienia to jednak faktu, że unijni urzędnicy owe ograniczenia raczej starają się zmniejszać, aby położyć kres śmiertelnym wypadkom we wszystkich krajach należących do UE. Plan ten nazywa się ‘Vision Zero’ i ma zostać osiągnięty w 2050 roku. Wszystkie ograniczenia prędkości na naszych drogach definiuje art. 20. i 21. Dziennika Ustaw – Prawo o ruchu drogowym. Tam znajdują się wszystkie dokładne informacje dotyczące ograniczeń prędkości, które zależne są zarówno od rodzaju dróg, ale również pojazdów.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h

Na przestrzeni lat systematycznie zaostrzany jest jednak taryfikator i wysokość mandatów, który ma być batem na kierowców. Ważne zmiany weszły w życie 18 maja 2015 roku, gdy wprowadzono przepisy pozwalające na zatrzymanie dokumentu prawa jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Zatrzymania dokonuje kontrolujący policjant i jeżeli zmotoryzowany ponownie zostanie zatrzymany w tym czasie to okres zostanie wydłużony do 6 miesięcy, a kolejne dopuszczenie się jazdy może wiązać się z wydaniem decyzji o cofnięciu uprawnień. Wówczas konieczne będzie ponowne udanie się na egzamin.

Ograniczenia prędkości w Polsce w 2024 roku:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

DROGA OGRANICZENIE
Autostrady 140 km/h
Drogi ekspresowe dwujezdniowe 120 km/h
Drogi ekspresowe jednojezdniowe 100 km/h
Drogi dwujezdniowe o co najmniej dwóch pasach  przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu do 100 km/h
Pozostałe drogi poza terenem zabudowanym do 90 km/h
Drogi w terenie zabudowanym do 50 km/h
Drogi w strefie zamieszkania do 20 km/h

Wysokość mandatów karnych za przekroczenie prędkości:

MANDAT KARNY PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI
Do 10 km/h 50 zł
Od 11 do 15 km/h 100 zł
Od 16 do 20 km/h 200 zł
Od 21 do 25 km/h 300 zł
Od 26 do 30 km/h 400 zł
Ponad 30 km/h 800 zł
Ponad 40 km/h 1000 zł
Ponad 50 km/h 1500 zł
Ponad 60 km/h 2000 zł
Ponad 70 km/h 2500 zł

Liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości:

PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI PUNKTY KARNE
Do 10 km/h 1 punkt karny
Od 11 do 15 km/h 2 punkty karne
Od 16 do 20 km/h 3 punkty karne
Od 21 do 25 km/h 5 punktów karnych
Od 26 do 30 km/h 7 punktów karnych
Od 31 do 40 km/h 9 punktów karnych
Od 41 do 50 km/h 11 punktów karnych
Od 51 do 60 km/h 13 punktów karnych
Od 61 do 70 km/h 14 punktów karnych
Ponad 70 km/h 15 punktów karnych

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button