Jak kara grozi za próbę przekupstwa pracownika publicznego? 10 lat więzienia za próbę przekupstwa egzaminatora

Na szczęście czasy, gdzie w dobrym tonie było wożenie 200 zł w dowodzie rejestracyjnym powoli się kończą. 38-letnia mieszkana powiatu lipskiego chciała przekupić egzaminatora podczas egzaminu na prawo jazdy. Teraz grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności.

Może egzaminator by dał się przekupić, ale 38-latka nie popisała się swoimi dyplomatycznymi umiejętnościami. Raz, zapomniała o tym, że w samochodzie podczas egzaminu są kamery. Dwa, zaproponowała egzaminatorowi całe 100 zł. Kto by pomyślał, że nie zgodzi się na taki łakomy kąsek?

Egzaminator z WORDu powiadomił kobietę, że jej działanie jest nielegalne i wezwał policję. Funkcjonariusze zatrzymali 38-latkę, która przyznała się do winy. Teraz grozi jej nawet do 10 lat więzienie za próbę przekupstwa pracownika publicznego.

Kodeks karny mówi jasno (Art. 229):

§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Takiej samej karze podlegałaby osoba, która próbowałaby przekupić np. funkcjonariusza policji podczas kontroli drogowej. Warto wiedzieć, że są to poważne zarzuty kodeksu karnego i niewinne “napewno jakoś się dogadamy” może skończyć się w więzieniu.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button