Aktualnie czytasz:
Walka ze smogiem. Policja otrzymała nawet 125 tysięcy zł na nowy sprzęt. Będą badać czystość spalin
0

W Warszawie i Krakowie funkcjonariusze otrzymali nowy sprzęt w ramach przygotowań do „sezonu grzewczego”. Będą badać czystość spalin pojazdów. Kontrowersje, tak samo jak w przypadku nowych, nieoznakowanych BMW, wzbudza sposób pomiaru. Z jednej strony nie wykrywa wyciętego DPFu, z drugiej jest w stanie sprawne auto określić jako wyjątkowo szkodzące środowisku.

Sporo kontrowersji wzbudzają urządzenia do pomiaru czystości spalin, w które wyposażeni zostali funkcjonariusze policji chociażby z Krakowa. Kraków nie od dziś jest polską stolicą smogu (to przez smoka!), stąd Urząd Miasta próbuje walczyć ze zjawiskiem wszystkimi sposobami. Przeznaczył na ten cel 60 tysięcy złotych, co w praktyce starczy na zakup pojedynczych urządzeń (dymomierza i analizatora spalin). W poprzednich latach wystarczało to jednak by zbadać nawet 1000 pojazdów. W Warszawie Ministerstwo Rozwoju dofinansowało policję 125 tysiącami złotych.

Kontrowersje wzbudza sposób w jaki badane są pojazdy z silnikiem diesla. Jak możemy wyczytać na portalu samochodym Moto.pl, ostatnio jednym z moich ulubionych źródeł:

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

Już sama procedura badania wzbudza sporo zastrzeżeń. Podczas kontroli silnik powinien pracować na biegu jałowym z maksymalnie otwartą przepustnicą. Jednak większość samochodów ma blokadę, która nie pozwala przekroczyć 3 tys. obrotów.

Kontrola spalin w samochodach powinna w teorii wyeliminować niesprawne egzemplarze, które zatruwają środowisko już podczas okresowych przeglądów. Jednak możliwości diagnostów w tym zakresie są również ograniczone. […]

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Stacje Kontroli Pojazdów nie są w stanie zmierzyć emisji tlenków azotu czy dwutlenku węgla, a na dodatek nie mogą przeprowadzić badania w rzeczywistych warunkach użytkowania. Wyniki pomiaru są mnożone trzykrotnie, a więc wychodzą wyniki mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. To oznacza, że nawet samochody z wyciętym filtrem DPF są w stanie przejść taki test.

OK, wszyscy fachowcy z Passerratti mogą spać spokojnie. Ale inna sprawa, że test dymomierzem jest w stanie wyeliminować z użytku stare, „kopcące” diesle, nie tylko te, które mają zaślepiony zawór EGR czy niesprawny układ wtryskowy. Właściciel takiego pojazdu otrzyma mandat w wysokości 500 zł i straci dowód rejestracyjny.

Póki co oczywiście sprawa nie dotyczy motocyklistów. Obowiązujące dla nowych jednośladów normy to Euro 4, a poza osobami z niesprawnymi technicznie pojazdami (np. wyposażonymi w przelotowy układ wydechowy), reszta motocyklistów nie powinna się przejmować.

ZOBACZ TAKŻE: Czy nowe testy emisji spalin będą dotyczyć także motocykli?

Jednak warto zwracać uwagę na walkę z silnikami spalinowymi. Na postępowym Zachodzie centra miast nie tylko pozbywają się diesli, pozbywają się pojazdów spalinowych w określonym wieku (bez rozgraniczenia na samochód czy motocykl). W tylko ostatnich kilku tygodniach kolejne państwa, w tym Francja, Szwecja czy Wielka Brytania, mówiły wprost o legislacyjnym zakazie sprzedaży pojazdów spalinowych w określonym czasie. A daty, które są wymieniane nie wydaję się przesadnie odległe – to np. 2030 rok.

Foto: Generujący smog smok na LPG.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%