Znak B-25: zakaz wyprzedzania

Znak zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych od miejsca jego ustawienia do najbliższego skrzyżowania lub znaku B-27 "koniec zakazu wyprzedzania". Pod znakiem mogą być umieszczone tabliczki T-23a - T-23jwskazujące rodzaj pojazdów, których obowiązuje zakaz wyprzedzania.

Stosowany w miejscach, gdzie manewr wyprzedzania może powodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu, w szczególności przy braku dostatecznej widoczności pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.

Zobacz również pozostałe Znaki Drogowe

Zobacz również pozostałe Znaki Zakazu

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Więcej o przepisach ruchu drogowego:
Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych

Dane: Wiki/Fot.: Wiki

Inne publikacje na ten temat:

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. W artykule zabrakło mi wyraźnego odniesienia tego znaku do dwóch kategorii pojazdów: motocykli i motorowerów. Pomimo że na znaku są 2 wieloślady zakaz wyprzedzania dotyczy także pojazdów jednośladowych, pod warunkiem że spełniają one kryteria pojazdu silnikowego. Do takich zaś należy zaliczyć motocykle.
    Oznacza to, że motocykl może wyprzedzić inny motocykl, ale osobówki, ciężarówki, ciągnika rolniczego czy kombajnu już nie. Tak samo wspomniane wieloślady mogą wyprzedzić motocykl. W obydwu przypadkach wyprzedzany motocykl musi być dwukołowy, a nie z wózkiem bocznym, trajką czy skuterem a’la Piaggio MP3, bo wtedy jest już wielośladem i zakaz obowiązuje.
    Co jest jednak najbardziej istotne: motorower, pomimo iż posiada silnik, w świetle prawa o ruchu drogowym nie jest pojazdem silnikowym, zatem omawiany znak B-25 go nie dotyczy i może śmiało wyprzedzać, pod warunkiem nie najechania lub przekroczenia linii podwójnej ciągłej.

    1. Motocykl z wózkiem bocznym to jednak jednoślad i może wyprzedzać inny motocykl np z wózkiem bocznym. Natomiast motorower np dwuśladowy jak czterokołowiec lekki to wieloślad i jego już nie można wyprzedzać. Wiem bo poster chwilą zdawałem prawo jazdy A i miałem to pytanie. Okazało się że błędnie oznaczylem że motocykl z wózkiem może wyprzedzić czterokolowiec lekki. Prawidłową odpowiedź to motocykl z wózkiem może wyprzedzić inny motocykl z wózkiem. Był Jeszce do wybory pojazd wolnobieżny ale to także zła odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button