Aktualnie czytasz:
Przepisy 2017: Za jazdę bez prawa jazdy lub ucieczkę przed policją pójdziesz do więzienia
8

W Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Prawo ma zostać zaostrzone już w połowie 2017 roku. Za spowodowanie wypadku po alkoholu obligatoryjnie trafisz za kratki na minimum dwa lata. Taki sam wymiar kary czeka na tych, którzy jeżdżą bez prawa jazdy.

W rzeczywistości więzienie ma grozić także tym, którzy stracili uprawnienia na skutek ich zatrzymania przez policję, a nie tylko przez sąd. Dlatego jazda bez prawka po jego utracie (np. za przekroczenie prędkości o więcej, niż 50 km/h) będzie przestępstwem, a nie tylko wykroczeniem. Jednocześnie dziwi fakt, że dotychczas w projekcie zmian 2017 nie przewidziano zaostrzenia kar dla tych, którzy jeżdżą bez prawa jazdy ponieważ nigdy nie zdobyli uprawnień.

Surowiej mają być także traktowani kierowcy, którzy doprowadzili do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nowe prawo zmienia dolną granicę wyroku z 9 miesięcy do 24. Sądy nie będą mogły w takiej sytuacji także orzekać warunkowego zawieszenia kary.

Ostatnia ważna zmiana dotyczy traktowania kierowców, którzy postanowili uciekać przed policją. Za ucieczkę, niezatrzymanie się do kontroli grozić będzie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Ja oceniacie nowe pomysły rządu?

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
6%
Interesujące
4%
heh...
2%
Że co?
5%
Grrrr!
78%
Smutne
5%
O autorze
Zdjęcie profilowe Leszek Śledziński
Leszek Śledziński
Zaczynałem jak każdy. Od Komara przez Simsona, chiński skuter... aż do spełniania swoich marzeń. W Jednoślad.pl Tworze swoje moto vlogi, testuje motocykle i motorowery oraz informuję o najważniejszych zmianach w prawie.
8 Komentarze
 • Sebastian
  16 lutego 2017 at 18:46

  W dupe se tą ustawę wsadzić!!!!!!

 • Johny B
  18 lutego 2017 at 15:46

  I bardzo dobrze. Dodałbym do tego zestawu brak OC = pucha + wysoka grzywna ! Skończy się dziki zachód w naszym kraju !

 • 18 lutego 2017 at 21:38

  To znaczy,że dla przykładu jeśli będzie brakowało mi kilka miesięcy do 3 lat kat. B to jak mnie policja haltnie na 125ccm to pójdę do paki? Żenada…

 • Kevin
  25 lutego 2017 at 05:15

  Za jazdę bez prawka za kraty jebneci to a np ktoś kto by chciał mieć prawko np A to trzeba mieć 24 i jak tu w kraju żyć skoro robicie na wszystko ograniczenia wieku a żeby was wyruchali w tym sejmie

 • Yamasssska
  28 lutego 2017 at 15:53

  Za ucieczkę, niezatrzymanie się do kontroli to trochę przesada. Przecież dużo jest sytuacji wątpliwych, kiedy nie wiadomo czy zatrzymująca nas osoba będąca „przebierańcem”. W przypadku niezatrzymania się gdy okaże się że to jednak nie „przebieraniec” czekają nas naprawdę surowe konsekwencje.

 • Józek
  12 marca 2017 at 17:57

  dożywocie!

 • jan
  18 marca 2017 at 13:32

  jaka partia takie ustawy,z czegoś trza sfinansować patologie (500+)

 • matii
  19 marca 2017 at 19:45

  a co grozi za jazdę bez kategorii A zarejestrowanym i ubezpieczonym motocyklem.?