Konfiskata pojazdu za jazdę po alkoholu – czy będzie dotyczyć także motocykli?

Czy za jazdę po alkoholu na motocyklu grozi konfiskata pojazdu?

Konfiskata pojazdu za jazdę po alkoholu - czy będzie dotyczyć także motocykli?
  • Czy za jazdę po alkoholu na motocyklu grozi konfiskata pojazdu? Media informują o tym niejednoznacznie.
  • Na stronach GOV znajdziemy wyłącznie informację o konfiskacie samochodów
  • Co tak naprawdę grozi za prowadzenie motocykla pod wpływem alkoholu?

W 2023 r. wejdą w życie szeroko komentowane zmiany w przepisach, za sprawą których policja zyska uprawnienia do przeprowadzenia konfiskaty pojazdów osób, zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. Wszelkie medialne komunikaty na temat tych przepisów mówią jednak o konfiskacie samochodów. Czy motocykle także będą podlegały konfiskacie? A może stanowią furtkę dla osób jeżdżących na “podwójnym gazie”?

“Za jazdę po alkoholu stracisz samochód” – grzmią prasowe nagłówki. Na ich podstawie, motocykliści mogą wysnuć wniosek, że nowe przepisy ich nie dotyczą. Czy jednak jest tak w rzeczywistości?

Czy pijani motocykliści mają bać się konfiskaty pojazdu?

W grudniu 2022 r. Sejm przegłosował nowelę ustawy, wprowadzającą kary w postaci konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Wejdą one w życie rok po tym głosowaniu, a więc już 13 grudnia 2023 r. Od tej daty, każdy zatrzymany podczas kontroli drogowej kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, zostanie ukarany mandatem, a oprócz tego jego pojazd zostanie poddany konfiskacie. Jaka definicja kryje się za ogólnikowym określeniem “pojazd”? Czy chodzi o każdy pojazd mechaniczny czy może wyłącznie o samochód? Ten drugi wniosek można wysnuć na podstawie lektury zdecydowanej większości publikacji prasowych.

Co więcej, nawet na stronach Gov.pl, czyli oficjalnego, państwowego serwisu informacyjnego przeczytamy o “konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców”. Opis zmian w przepisach na stronach Gov, zawiera sformułowania sugerujące, że obawiać się o konfiskatę pojazdów mogą wyłącznie właściciele samochodów (oczywiście ci, praktykujący wycieczki za kółkiem pod wpływem alkoholu).

Kiedy dotrzemy do treści nowelizacji, przeczytamy jednak następujące wyjaśnienie sytuacji, w których pojazd może zostać skonfiskowany:

  1. przepadek pojazdu, jeżeli stanowił on własność kierującego,

  2. przepadek równowartości pojazdu, jeżeli: i) pojazd nie stanowił własności lub stanowił współwłasność sprawcy; ii) z uwagi na zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie pojazdu jest niemożliwe lub niecelowe orzeczenie przepadku,

  3. nawiązkę w wysokości co najmniej 5.000,00 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własność lub współwłasność pojazd mechaniczny, wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy.
    Art. 44 b.

Pojawiające się w treści ustawy określenie “pojazd mechaniczny” – choć nie zostało w żaden sposób wyeksponowane – wydaje się przesądzać sprawę. Za jazdę pod wpływem alkoholu pojazd (lub jego równowartość) będą mogli stracić także właściciele motocykli. Jest to zgodne z zapowiedziami dotyczącymi kształtu ustawy dot. konfiskaty pojazdu, o której pisaliśmy na początku 2022 r.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Co grozi za prowadzenie motocykla pod wpływem alkoholu?

Nieprecyzyjne informacje w sprawie nowych przepisów mogły dać fałszywą nadzieję motocyklistom, którzy lekkomyślnie traktują kwestię jazdy po alkoholu. Na szczęście w nowym kształcie kodeksu nie znajdziemy wyjątków dla nikogo, kto porusza się po pijanemu jakimkolwiek pojazdem.

Ważną uwagą, jest wspomniane określenie “po pijanemu”. Pojazdy będą bowiem odbierane tylko tym, w których organizmie wykryte zostanie ponad 1,5 promila alkoholu. To bardzo duża wartość, wskazująca na szczególną premedytację w siadaniu za kierownicą po spożyciu.

W nowych przepisach przewidziano jednak także solidne kary dla recydywistów. Ci, którzy zostaną złapani powtórnie przez policję, a w ich organizmie znajdować się będzie więcej niż 0,5 promila, również stracą swój pojazd. Analogiczna sytuacja spotka także tych, którzy z wynikiem ponad 0,5 promila spowodują wypadek w ruchu drogowym. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie grozić nawet 16 lat więzienia (dotychczas kara maksymalna wynosiła tu 12 lat).

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button