Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Jednoślad.pl:  

Zarejestruj się
Prawo Jazdy AM: Odpowiadamy na pytania

Prawo Jazdy AM: Odpowiadamy na pytania

Kategoria: Motorowery Opinie Prawo

Od soboty, 19.01.2013 obowiązuje nowa ustawa o kierujących pojazdami. Na jej mocy znika karta motorowerowa. Dotychczas wydane zachowują ważność do ukończenia pełnoletności. Potem należy je wymienić. Z kolei Ci, którzy dotychczas jeździli na dowód mogą jeździć dalej. Proste? Okazuje się, że nie…

Przez  ostatnie godziny pod naszym adresem redakcja@skuterowo.com dyżurował nasz zespół redakcyjny w oczekiwaniu na Wasze wątpliwości dotyczące prawa jazdy AM i karty motorowerowej po zmianie przepisów. W sumie przez 24 godziny spłynęło do nas ponad 300 maili. Wiele pytań dotyczyło tych samych zagadnień. Dlatego wybraliśmy spośród nich kilkanaście najciekawszych.

Wojtek: Mam 13 lat, dziś czyli 19 stycznia 2013 roku weszła nowa kategoria na prawo jazdy AM. Moje pytanie dotyczy wymiany karty motorowerowej na AM, czy trzeba ukończyć 14 lat? Pytam o to ponieważ na niektórych portalach było tak a na niektórych, że nie. Chciałbym być pewien na 100%.
Zgodnie z zapisami nowej ustawy, do czasu ukończenia 14 roku życia musisz i możesz jeździć posiadając wyłącznie kartę.

Piotr: Mój brat przed wejściem tej ustawy o AM zdał egzamin teoretyczny, lecz nie udało mu się podejść do egzaminu, ze względu na pogodę (śnieg) czy jeżeli nie udało mu się dojść do praktycznego egzaminu, to ten teoretyczny jest już nie ważny z dniem dzisiejszym? czy jeśli zdał teorię, to może zdawać jeszcze na starych zasadach? 
Niestety nie ma już takiej możliwości. Nowa ustawa nie przewiduje takiej sytuacji.

Rafał: Mam 19 lat i jeżdżę skuterem na dowodzie, ponieważ zgubiłem kartę motorowerową. Czy jest taka możliwość jeżdżenia dalej na dowodzie czy będę musiał zrobić prawo jazdy?
Przed wejściem ustawy w życie miałeś ukończone 18 lat, zatem możesz dalej, dożywotnio jeździć posiadając wyłącznie dowód osobisty.

Artur: Witam jak to jest mam aktualnie 17 lat i kartę motorowerową, do kiedy powinienem ją wymienić i jaki jest koszt, i czy jak złapie policja mogę mieć nieprzyjemności z tego powodu? I jakie?
Kartę musisz wymienić przed ukończeniem 18 roku życia. Do tego czasu policja może jedynie Ciebie pouczyć o tej konieczności. Koszt wymiany to około 100 PLN.

Kamil: Kartę wyrobiłem już dwa lata temu , ale aktualnie mieszkam w UK , jaką mam możliwość wymienienia mojej starej karty motorowerowej na prawo jazdy kat.AM. Zameldowany nadal jestem w Polsce w Gnieźnie, tylko, że  jeśli już jadę do Polski to do Warszawy do babci. Co bym musiał zrobić, aby wyrobić prawo jazdy w Warszawie?
Zmienić miejsce zameldowania. Niestety wniosek o wydanie prawa jazdy AM należy składać w wydziale komunikacji relatywnym do miejsca zameldowania.

Norbert: Czy na kat. AM będą punkty karne?
Na pewno tak, nie wiadomo jednak od jakiej granicy wieku jej właściciela będą mogły być naliczane.

Kuba: Jeśli nie wymienię karty na prawo jazdy AM i będę się poruszać skuterem jak czeka mnie kara?
Żadna. Chyba, że skończysz 18 lat. Wówczas jej ważność wygasa.

WLKB: Mam 26 lat , jeżdżę skuterem do pracy od 6 lat. Czy nowe prawo mnie dotyczy?
Nie, przed wejściem prawa w życie miałeś ukończone 18 lat.

Jacek: Gdzie można zdawać prawo jazdy AM?
Kurs na AM będzie należało odbyć w dowolnym ośrodku szkolenia kierowców, który będzie prowadzić takie szkolenia. Egzamin państwowy w WORD.

Paweł: Czy po wejściu tej ustawy będzie można jeździć na skuterze na prawo jazdy kat. B?
Tak, każda inna kategoria uprawnia do jazdy skuterem.

Kari59: Mam 16 lat, a przed ukończeniem 18 roku życia muszę wymienić kartę motorowerową, ale nadal mogę prowadzić motorower na karcie motorowerowej.  Czyli mam to rozumieć tak, że na karcie motorowerowej mogę jeździć cały czas, a np. 2 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia wymienić ją dopiero na prawo jazdy AM?
Dokładnie tak.

Piotr: Wymiany na AM (bez konieczności zdawania egzaminu) należy dokonać przed ukończeniem pełnoletności. Co się stanie jeśli jej nie wymienię?
Będziesz traktowany jak kierowca bez uprawnień. Wymiana przed 18tymi urodzinami jest konieczna. Karta wówczas traci ważność.

Arek: Jeżeli posiadam kartę motorowerową to nie muszę jej wymieniać na te prawo jazdy AM dopiero przed ukończeniem 18 roku życia? Czyli to znaczy ze mogę jeździć dalej na karcie motorowerowej? Byłbym niezmiernie wdzięczny gdybyście mogli odpisali na mojego emaila.
Tak, dalej, do ukończenia osiemnastki możesz jeździć na karcie.

Mikass: Jeżeli dostałem kartę motorowerową 2 lata temu, mogę na niej jeździć bez żadnych konsekwencji do 18 roku życia, tak?
Tak, dalej, do ukończenia osiemnastki możesz jeździć na karcie.

Tomasz: Mam 23 lata, skuter posiadam od roku, czy kurs AM i A2 będzie mnie obowiązywał, czy mogę poruszać się skuterem tylko z dowodem osobistym?
Tak, przed wejściem prawa w życie miałeś ukończone 18 lat.

Wojtek: Chciałbym się zapytać jak wygląda sytuacja jeśli zdałem kartę motorowerową w 2012 r. i 14 urodziny mam dopiero w listopadzie. Czy też muszę wymienić kartę czy będę musiał zdawać te szkolenia na AM?
Po 14 urodzinach wymieniasz kartę motorowerową na prawo jazdy AM bez egzaminu.

Norbert: Co się stanie jeżeli podczas kontroli policyjnej nie będę miał AM tylko zwykłą kartę?
Karta jest ważna do 18 roku życia. Do tego czasu możesz w pełni legalnie jeździć motorowerem/skuterem. W razie kontroli policjant może Ciebie jedynie pouczyć o konieczności wymiany uprawnień.

Chincio: Posiadam już kartę motorowerowa i czy mogę już iść wymienić do urzędu na Prawo Jazdy AM:
Tak, już jutro. Nie zapomnij o badaniach lekarskich.

Patryk: Mam 14 lat i chciałbym na wiosnę zakupić skuter. Czy dopiero po ukończeniu 18 roku życia będę mógł zdawać na prawo jazdy AM?
Jeśli nie masz karty motorowerowej to na wiosnę będziesz mógł się zapisać na kurs i egzamin. Prawo Jazdy AM można zdobyć od 14 roku życia.

Hadesband: Jak Państwo myślicie kto będzie prowadził kursy na kategorię AM? Czy będą to OSK które mają kategorię B czy A a może obie?
Szkolenia na AM będzie prowadzić większość ośrodków.

Adam: Mam 17 lat i kartę motorowerową, kartę zdałem kilka lat wcześniej. Za rok będę pełnoletni, czy muszę wymieniać kartę motorowerową na prawo jazdy AM? 
Tak, przed osiemnastymi urodzinami.

Shazzik: Mam 32 lata i posiadam skuter Romet 50. Nie posiadam karty motorowej ani prawa jazdy. Czy na dowód osobisty mogę nim jeździć?
Tak, każdy, kto przed 19.01.2013 ukończył 18 lat może dalej jeździć na dowód.

Więcej o przepisach ruchu drogowego:

Prawo Jazdy 2013: Raport
Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych
Znaki Drogowe

Czytaj więcej o: , ,

- napisał 508 publikacji w Jednoślad.pl.

10 od lat po Warszawie na dwóch kołkach. Piórem od lat po kartce. Przemysław Borkowski jest absolwentem dziennikarstwa na UW. Od najmłodszych lat pasjonuje się motoryzacją, zwłaszcza jednośladami. W swojej pracy łączy umiejętności zdobyte przez lata doświadczenia w prasie wraz ze swoją pasją. | Redakcja | Google+

Komentuj | Wasze komentarze i opinie »


Komentarze: 50 opinii

 1. norbertM3 pisze:

  Dzięki za odpowiedź ;) ale dla pewności już lepiej wymienię na wiosnę ;)
  Pozdrawiam :)

 2. lucek71 pisze:

  Mam nadzieje, że ten temat rozwieje wszelkie wątpliwości i nie będzie już powstawać więcej nowych tematów odnośnie AM. Najlepiej to przykleić na Początku listy najnowszych tematów, żeby każdy widział.

 3. Leszek pisze:

  Niestety cierpi brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Mnie osobiście wydaje się, że udzielenie odpowiedzi na te kilkanaście pytań dot. karta motorowerowa – prawo jazdy AM uwzględnia wszystkie ewentualności i sytuacje życiowe. Każde kolejne pytanie jest powieleniem tego, o czy tu mowa. Chyba, że się mylę…

 4. benekpe pisze:

  I tak dzieciaki będą zakładały nowe tematy dotyczące AM…niestety…Młode pokolenie musi mieć podane wszystko na tacy. Nie mają czasu na czytanie archiwalnych wpisów.

 5. benekpe pisze:

  Zniżki zazwyczaj dostaje się za wieloletnią bezwypadkową jazdę… Za młody wiek kierowcy dowalić mogą jeszcze jakieś dodatkowe opłaty…

 6. misiek139713 pisze:

  Jednego pytania tu nie widziałem, więc pytam, czy to prawko będzie uwzględniać zniżki w ubezpieczalniach, tzn. jeśli niepełnoletni zarejestruję skuter posiadając AM, to czy będzie miał już naliczane zniżki?

 7. Misiek11 pisze:

  Mam pytanko.Gdzie dokładnie beda wyrabiane prawka Am w starostwie czy gdzieś indziej. Prosze o info

 8. benekpe pisze:

  Dla niektórych jest bezcenne :-)

  A tak na poważnie, ktoś pisał, że jakieś 500zł i koszty wyrobienia dokumentów? Jeśli się mylę, to sorki, powielam tylko coś co gdzieś tam tylko zasłyszałem….

 9. Dragon pisze:

  Mam 15lat i chcę sobie zrobić kartę motorowerową ( prawo jazdy AM ) i mam pytanie ile takie prawo jazdy kosztuje ??

 10. Marley pisze:

  Nie wiecie może też czy za zgodą rodziców można robić to prawko od 13 lat ? Bo chce zrobić na wiosne i jeździć pol sezonu przynajmniej a urodziny mam dopiero w ostatnim dniu lipca ;//

 11. Marley pisze:

  ?

 12. madi pisze:

  Jak nie masz karty to musisz czekać do urodzin, dopiero po nich będziesz mógł zdać na kat. AM.

 13. Czarny2092 pisze:

  nie rozumiem młodych :D nie myśleliście o prawo jazdy kat B 1 ? może też się to zmieniło ??? jak nie to 16 ukończona to nie zmieniać kartki na plastik tylko zrobić B 1 , odchudzić fiat cinquecento z silnikiem 1.2 czy 700/900 cm3 , i tyle :D pozdrawiam

 14. lucek71 pisze:

  Na żadną kategorie nie możesz zdać przed ukończeniem minimalnego wieku. Na kurs możliwe, że Cię dopuszczą w szkole jazdy, ale nie na egzamin.

 15. ktostam240 pisze:

  czy moge zdawać 3 miesiące przed urodzinami tak jak to jest na inne kategorie?

 16. qgrod pisze:

  bardzo dziekuje za informacje na forum a zwlaszcza za dyzur zespolu redakcyjnego i bardzo wazne odpowiedzi na nasze trudne pytania w tym i ja dowiedzialam sie ze moge jezdzic spokojnie na dowod osobisty tak jak jezdzilam dotad

 17. lucek71 pisze:

  Skoro nie miałeś karty MOTOROWEROWEJ to nie mogłeś jeździć wcześniej legalnie 50tką, ukończenie 18tego roku życia również nie będzie Cię do tego uprawniało. Musisz mieć którąś z kategorii A bądź kategorię B.

 18. emkafe pisze:

  a mnie ciekawi czy jak niedługo koncze 18 lat, nie mam karty rowerowej to czy bede mógł keździć na dowód bo czytąłem tyle tego i sie juz pogubiłem ??

 19. matol1798 pisze:

  Będzie się zdawać na motorowerze z manualną skrzynią biegów. Kurs będzie kosztował ok. 500 zł a egzamin teoria + praktyka ok. 200 zł.

 20. Adek pisze:

  Witam. Mam 14 lat i nie zdążyłem zdać karty motorowerowej a teraz chciałem zdać prawko jazdy AM ale nie wiem ile będzie kosztować i czy będzie się zdawać na skuterze czy na motorowerze z manualną skrzynią biegów.
  Pozdrawiam


Zostaw komentarz do tego artykułu
Dodając komentarz akceptujesz regulamin Jednoślad.pl

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Znak F-9: znak prowadzący na drodze objazdowej

Znak F-9: znak prowadzący na drodze objazdowej

02 stycznia 2010

Wskazuje kierunek ruchu pojazdów na wyznaczonym objeździe.

Prawo0 opinii

Znak T-6a: tabliczka wskazująca rzeczywisty…

Znak T-6a: tabliczka wskazująca rzeczywisty…

02 stycznia 2010

Tabliczka, umieszczana na drodze z pierwszeństwem przed skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną, wskazuje przebieg drogi pierwszeństwem (oznaczonej grubszą linią). Stosowana ze znakiem D-1 droga z pierwszeństwem, gdy droga z pierwszeństwem nie przebiega na wprost przez skrzyżowanie.

Prawo0 opinii

Odbieranie prawa jazdy za prędkość: “święte krowy” nadal bezkarne – komentarz

Odbieranie prawa jazdy za prędkość: “święte krowy” nadal bezkarne – komentarz

17 maja 2015

Nowe przepisy ruchu drogowego wchodzą w życie już od poniedziałku. Tymczasem nie ustaje dyskusja o „świętych krowach”. Chodzi o posłów i senatorów, którzy stawiają się ponad prawem. Ich bezkarność na drogach krytykują wszyscy z wyjątkiem ich samych.

Wiadomości0 opinii

Portal i Forum Motocyklowe Jednoślad.pl

Portal i forum motocyklowe Jednoślad.pl wykorzystuje pliki sesji cookie. © 2005-2016 Wydawca: Jednoślad.pl. Grupa OnAir!, 01-231 Warszawa, Płocka 5a, Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jednoślad.pl to funkcjonujący od 2005 roku portal motocyklowy oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.