Aktualnie czytasz:
Prawo Jazdy AM: Odpowiadamy na pytania
51

Od soboty, 19.01.2013 obowiązuje nowa ustawa o kierujących pojazdami. Na jej mocy znika karta motorowerowa. Dotychczas wydane zachowują ważność do ukończenia pełnoletności. Potem należy je wymienić. Z kolei Ci, którzy dotychczas jeździli na dowód mogą jeździć dalej. Proste? Okazuje się, że nie…

Przez  ostatnie godziny pod naszym adresem redakcja@skuterowo.com dyżurował nasz zespół redakcyjny w oczekiwaniu na Wasze wątpliwości dotyczące prawa jazdy AM i karty motorowerowej po zmianie przepisów. W sumie przez 24 godziny spłynęło do nas ponad 300 maili. Wiele pytań dotyczyło tych samych zagadnień. Dlatego wybraliśmy spośród nich kilkanaście najciekawszych.

Wojtek: Mam 13 lat, dziś czyli 19 stycznia 2013 roku weszła nowa kategoria na prawo jazdy AM. Moje pytanie dotyczy wymiany karty motorowerowej na AM, czy trzeba ukończyć 14 lat? Pytam o to ponieważ na niektórych portalach było tak a na niektórych, że nie. Chciałbym być pewien na 100%.
Zgodnie z zapisami nowej ustawy, do czasu ukończenia 14 roku życia musisz i możesz jeździć posiadając wyłącznie kartę.

Piotr: Mój brat przed wejściem tej ustawy o AM zdał egzamin teoretyczny, lecz nie udało mu się podejść do egzaminu, ze względu na pogodę (śnieg) czy jeżeli nie udało mu się dojść do praktycznego egzaminu, to ten teoretyczny jest już nie ważny z dniem dzisiejszym? czy jeśli zdał teorię, to może zdawać jeszcze na starych zasadach? 
Niestety nie ma już takiej możliwości. Nowa ustawa nie przewiduje takiej sytuacji.

Rafał: Mam 19 lat i jeżdżę skuterem na dowodzie, ponieważ zgubiłem kartę motorowerową. Czy jest taka możliwość jeżdżenia dalej na dowodzie czy będę musiał zrobić prawo jazdy?
Przed wejściem ustawy w życie miałeś ukończone 18 lat, zatem możesz dalej, dożywotnio jeździć posiadając wyłącznie dowód osobisty.

Artur: Witam jak to jest mam aktualnie 17 lat i kartę motorowerową, do kiedy powinienem ją wymienić i jaki jest koszt, i czy jak złapie policja mogę mieć nieprzyjemności z tego powodu? I jakie?
Kartę musisz wymienić przed ukończeniem 18 roku życia. Do tego czasu policja może jedynie Ciebie pouczyć o tej konieczności. Koszt wymiany to około 100 PLN.

Kamil: Kartę wyrobiłem już dwa lata temu , ale aktualnie mieszkam w UK , jaką mam możliwość wymienienia mojej starej karty motorowerowej na prawo jazdy kat.AM. Zameldowany nadal jestem w Polsce w Gnieźnie, tylko, że  jeśli już jadę do Polski to do Warszawy do babci. Co bym musiał zrobić, aby wyrobić prawo jazdy w Warszawie?
Zmienić miejsce zameldowania. Niestety wniosek o wydanie prawa jazdy AM należy składać w wydziale komunikacji relatywnym do miejsca zameldowania.

Norbert: Czy na kat. AM będą punkty karne?
Na pewno tak, nie wiadomo jednak od jakiej granicy wieku jej właściciela będą mogły być naliczane.

Kuba: Jeśli nie wymienię karty na prawo jazdy AM i będę się poruszać skuterem jak czeka mnie kara?
Żadna. Chyba, że skończysz 18 lat. Wówczas jej ważność wygasa.

WLKB: Mam 26 lat , jeżdżę skuterem do pracy od 6 lat. Czy nowe prawo mnie dotyczy?
Nie, przed wejściem prawa w życie miałeś ukończone 18 lat.

Jacek: Gdzie można zdawać prawo jazdy AM?
Kurs na AM będzie należało odbyć w dowolnym ośrodku szkolenia kierowców, który będzie prowadzić takie szkolenia. Egzamin państwowy w WORD.

Paweł: Czy po wejściu tej ustawy będzie można jeździć na skuterze na prawo jazdy kat. B?
Tak, każda inna kategoria uprawnia do jazdy skuterem.

Kari59: Mam 16 lat, a przed ukończeniem 18 roku życia muszę wymienić kartę motorowerową, ale nadal mogę prowadzić motorower na karcie motorowerowej.  Czyli mam to rozumieć tak, że na karcie motorowerowej mogę jeździć cały czas, a np. 2 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia wymienić ją dopiero na prawo jazdy AM?
Dokładnie tak.

Piotr: Wymiany na AM (bez konieczności zdawania egzaminu) należy dokonać przed ukończeniem pełnoletności. Co się stanie jeśli jej nie wymienię?
Będziesz traktowany jak kierowca bez uprawnień. Wymiana przed 18tymi urodzinami jest konieczna. Karta wówczas traci ważność.

Arek: Jeżeli posiadam kartę motorowerową to nie muszę jej wymieniać na te prawo jazdy AM dopiero przed ukończeniem 18 roku życia? Czyli to znaczy ze mogę jeździć dalej na karcie motorowerowej? Byłbym niezmiernie wdzięczny gdybyście mogli odpisali na mojego emaila.
Tak, dalej, do ukończenia osiemnastki możesz jeździć na karcie.

Mikass: Jeżeli dostałem kartę motorowerową 2 lata temu, mogę na niej jeździć bez żadnych konsekwencji do 18 roku życia, tak?
Tak, dalej, do ukończenia osiemnastki możesz jeździć na karcie.

Tomasz: Mam 23 lata, skuter posiadam od roku, czy kurs AM i A2 będzie mnie obowiązywał, czy mogę poruszać się skuterem tylko z dowodem osobistym?
Tak, przed wejściem prawa w życie miałeś ukończone 18 lat.

Wojtek: Chciałbym się zapytać jak wygląda sytuacja jeśli zdałem kartę motorowerową w 2012 r. i 14 urodziny mam dopiero w listopadzie. Czy też muszę wymienić kartę czy będę musiał zdawać te szkolenia na AM?
Po 14 urodzinach wymieniasz kartę motorowerową na prawo jazdy AM bez egzaminu.

Norbert: Co się stanie jeżeli podczas kontroli policyjnej nie będę miał AM tylko zwykłą kartę?
Karta jest ważna do 18 roku życia. Do tego czasu możesz w pełni legalnie jeździć motorowerem/skuterem. W razie kontroli policjant może Ciebie jedynie pouczyć o konieczności wymiany uprawnień.

Chincio: Posiadam już kartę motorowerowa i czy mogę już iść wymienić do urzędu na Prawo Jazdy AM:
Tak, już jutro. Nie zapomnij o badaniach lekarskich.

Patryk: Mam 14 lat i chciałbym na wiosnę zakupić skuter. Czy dopiero po ukończeniu 18 roku życia będę mógł zdawać na prawo jazdy AM?
Jeśli nie masz karty motorowerowej to na wiosnę będziesz mógł się zapisać na kurs i egzamin. Prawo Jazdy AM można zdobyć od 14 roku życia.

Hadesband: Jak Państwo myślicie kto będzie prowadził kursy na kategorię AM? Czy będą to OSK które mają kategorię B czy A a może obie?
Szkolenia na AM będzie prowadzić większość ośrodków.

Adam: Mam 17 lat i kartę motorowerową, kartę zdałem kilka lat wcześniej. Za rok będę pełnoletni, czy muszę wymieniać kartę motorowerową na prawo jazdy AM? 
Tak, przed osiemnastymi urodzinami.

Shazzik: Mam 32 lata i posiadam skuter Romet 50. Nie posiadam karty motorowej ani prawa jazdy. Czy na dowód osobisty mogę nim jeździć?
Tak, każdy, kto przed 19.01.2013 ukończył 18 lat może dalej jeździć na dowód.

Więcej o przepisach ruchu drogowego:

Prawo Jazdy 2013: Raport
Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych
Znaki Drogowe

Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
13%
Interesujące
13%
heh...
50%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
25%
O autorze
Zdjęcie profilowe Przemysław Borkowski
Przemysław Borkowski
10 od lat po Warszawie na dwóch kołkach. Piórem od lat po kartce. Przemysław Borkowski jest absolwentem dziennikarstwa na UW. Od najmłodszych lat pasjonuje się motoryzacją, zwłaszcza jednośladami. W swojej pracy łączy umiejętności zdobyte przez lata doświadczenia w prasie wraz ze swoją pasją. | Redakcja | Google+
51 Komentarze
 • Zdjęcie profilowe norbertM3
  20 stycznia 2013 at 18:21

  Dzięki za odpowiedź 😉 ale dla pewności już lepiej wymienię na wiosnę 😉
  Pozdrawiam 🙂

 • Zdjęcie profilowe
  lucek71
  20 stycznia 2013 at 18:44

  Mam nadzieje, że ten temat rozwieje wszelkie wątpliwości i nie będzie już powstawać więcej nowych tematów odnośnie AM. Najlepiej to przykleić na Początku listy najnowszych tematów, żeby każdy widział.

 • Zdjęcie profilowe Leszek Śledziński
  21 stycznia 2013 at 19:03

  Niestety cierpi brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Mnie osobiście wydaje się, że udzielenie odpowiedzi na te kilkanaście pytań dot. karta motorowerowa – prawo jazdy AM uwzględnia wszystkie ewentualności i sytuacje życiowe. Każde kolejne pytanie jest powieleniem tego, o czy tu mowa. Chyba, że się mylę…

 • Zdjęcie profilowe benekpe
  21 stycznia 2013 at 19:54

  I tak dzieciaki będą zakładały nowe tematy dotyczące AM…niestety…Młode pokolenie musi mieć podane wszystko na tacy. Nie mają czasu na czytanie archiwalnych wpisów.

 • Zdjęcie profilowe benekpe
  22 stycznia 2013 at 20:24

  Zniżki zazwyczaj dostaje się za wieloletnią bezwypadkową jazdę… Za młody wiek kierowcy dowalić mogą jeszcze jakieś dodatkowe opłaty…

 • Zdjęcie profilowe misiek139713
  22 stycznia 2013 at 21:13

  Jednego pytania tu nie widziałem, więc pytam, czy to prawko będzie uwzględniać zniżki w ubezpieczalniach, tzn. jeśli niepełnoletni zarejestruję skuter posiadając AM, to czy będzie miał już naliczane zniżki?

 • Zdjęcie profilowe Misiek11
  23 stycznia 2013 at 21:18

  Mam pytanko.Gdzie dokładnie beda wyrabiane prawka Am w starostwie czy gdzieś indziej. Prosze o info

 • Zdjęcie profilowe benekpe
  24 stycznia 2013 at 17:55

  Dla niektórych jest bezcenne 🙂

  A tak na poważnie, ktoś pisał, że jakieś 500zł i koszty wyrobienia dokumentów? Jeśli się mylę, to sorki, powielam tylko coś co gdzieś tam tylko zasłyszałem….

 • Zdjęcie profilowe Dragon
  24 stycznia 2013 at 18:48

  Mam 15lat i chcę sobie zrobić kartę motorowerową ( prawo jazdy AM ) i mam pytanie ile takie prawo jazdy kosztuje ??

 • Zdjęcie profilowe Marley
  24 stycznia 2013 at 19:42

  Nie wiecie może też czy za zgodą rodziców można robić to prawko od 13 lat ? Bo chce zrobić na wiosne i jeździć pol sezonu przynajmniej a urodziny mam dopiero w ostatnim dniu lipca ;//

 • Zdjęcie profilowe madi
  28 stycznia 2013 at 22:47

  Jak nie masz karty to musisz czekać do urodzin, dopiero po nich będziesz mógł zdać na kat. AM.

 • Zdjęcie profilowe Czarny2092
  28 stycznia 2013 at 23:50

  nie rozumiem młodych 😀 nie myśleliście o prawo jazdy kat B 1 ? może też się to zmieniło ??? jak nie to 16 ukończona to nie zmieniać kartki na plastik tylko zrobić B 1 , odchudzić fiat cinquecento z silnikiem 1.2 czy 700/900 cm3 , i tyle 😀 pozdrawiam

 • Zdjęcie profilowe
  3 lutego 2013 at 19:32

  Na żadną kategorie nie możesz zdać przed ukończeniem minimalnego wieku. Na kurs możliwe, że Cię dopuszczą w szkole jazdy, ale nie na egzamin.

 • Zdjęcie profilowe ktostam240
  3 lutego 2013 at 19:49

  czy moge zdawać 3 miesiące przed urodzinami tak jak to jest na inne kategorie?

 • Zdjęcie profilowe qgrod
  5 lutego 2013 at 09:26

  bardzo dziekuje za informacje na forum a zwlaszcza za dyzur zespolu redakcyjnego i bardzo wazne odpowiedzi na nasze trudne pytania w tym i ja dowiedzialam sie ze moge jezdzic spokojnie na dowod osobisty tak jak jezdzilam dotad

 • Zdjęcie profilowe
  9 lutego 2013 at 08:34

  Skoro nie miałeś karty MOTOROWEROWEJ to nie mogłeś jeździć wcześniej legalnie 50tką, ukończenie 18tego roku życia również nie będzie Cię do tego uprawniało. Musisz mieć którąś z kategorii A bądź kategorię B.

 • Zdjęcie profilowe emkafe
  9 lutego 2013 at 09:08

  a mnie ciekawi czy jak niedługo koncze 18 lat, nie mam karty rowerowej to czy bede mógł keździć na dowód bo czytąłem tyle tego i sie juz pogubiłem ??

 • Zdjęcie profilowe matol1798
  24 lutego 2013 at 08:24

  Będzie się zdawać na motorowerze z manualną skrzynią biegów. Kurs będzie kosztował ok. 500 zł a egzamin teoria + praktyka ok. 200 zł.

 • Zdjęcie profilowe Adek
  24 lutego 2013 at 09:06

  Witam. Mam 14 lat i nie zdążyłem zdać karty motorowerowej a teraz chciałem zdać prawko jazdy AM ale nie wiem ile będzie kosztować i czy będzie się zdawać na skuterze czy na motorowerze z manualną skrzynią biegów.
  Pozdrawiam

 • Zdjęcie profilowe mleczak
  28 lutego 2013 at 19:36

  Hej mam pytanie,we wrześniu będę mieć 18 urodziny kartę posiadam od 5 lat czy musze ją wyrobić? ponieważ wiąże się to z kosztami około 200 złotych a na parę miesięcy to średnio mi się uśmiecha;/

 • Zdjęcie profilowe
  28 lutego 2013 at 19:38

  Po 18tce to karta będzie już nie ważna 😛 chodzi mu pewnie o AM, jak wymienisz tą kartę motorowerową na AM to będziesz miał uprawnienia również po 18tce, jak nie wymienisz to stracisz uprawnienia.

 • Zdjęcie profilowe madi
  28 lutego 2013 at 19:54

  Jak posiadasz kartę to jak wyrobisz nową? Po 18-tce wymieniasz na AM i to wszystko.

 • Zdjęcie profilowe Rekord9610
  7 marca 2013 at 10:21

  Witam!
  Mam skończone 16lat i prawo jazdy kat. T i kartę motorowerową, czy muszę robić badania jeśli chcem wymienić kartę na AM skoro już robiłem badania na kat.T ?

 • Zdjęcie profilowe MarSen
  29 marca 2013 at 10:32

  Nie. Ono już weszło… A jak chcesz je wyrobić? Ile masz lat, czy masz już kartę?

 • Zdjęcie profilowe SzpiegU
  29 marca 2013 at 11:24

  Na Forum wyczytałem że prawo jazdy AM wejdzie w 2014 roku . Czyli teraz muszę czekać rok żebym mógł sobie takowe wyrobić ?

 • Zdjęcie profilowe SzpiegU
  29 marca 2013 at 22:43

  Chcę wyrobić mam 14 lat lecz niemam karty motorowerowej . Gdzie w województwie Mazowieckim można takowe prawo jazdy wyrobić ? Ile ono będzie kosztować , Ile będa trwały kursy i gdzie mogę nabyć tzw Psychotesty ? Z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam ! 🙂 i życzę Wesołych Świąt 🙂

 • Zdjęcie profilowe matol1798
  30 marca 2013 at 08:28

  Będzie można zrobić kurs w szkole jazdy ( musisz popytać w której robią kursy na AM) a egzamin zdajesz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego ) WORD , czyli pewnie w Warszawie. Będzie to kosztować- kurs ok.500 zł a egzamin ok. 200 + jeszcze musisz wyrobić dokumenty czyli kolejna stówa w plecy 🙂

 • Zdjęcie profilowe SzpiegU
  30 marca 2013 at 10:25

  Ok. Już wszystko wiem . Dziekuje za Pomoc i Pozdrawiam :)!

 • Zdjęcie profilowe SzpiegU
  31 marca 2013 at 14:35

  Już popsuło mi się w głowie Te prawo Jazdy Można zacząć wyrabiać tym roku ( 2013) ? Czy dopiero w 2014 Bo już ogarniam : http://www.skuterowo.com/z-ostatniej-chwili-prawo-jazdy-am-od-2014-roku/

 • Zdjęcie profilowe SzpiegU
  31 marca 2013 at 14:40

  Już od tego czytania popsuło mi się w głowie . Na forum wyczytałem , że prawo jazdy kat. AM można będzie wyrabiać dopiero w 2014 . W związku z tym chciałem się zapytać czy to prawda , że będe musiał czekać jeszcze rok ? Czy w tym roku już będe mogł wyrobić te prawo jazdy ? . Z góry Dziekuję za odpowiedź i Pozdrawiam ! 🙂

 • Zdjęcie profilowe Kuba11
  31 marca 2013 at 14:20

  Widzę, że raz wytłumaczone nie wystarczy… Ja mam w czerwcu 15 lat i się dobrze orientuję w tym temacie. Wg przepisów o prawo jazdy kat. AM można się ubiegać od 19 stycznia br. W praktyce jest inaczej, może dopiero parę OSK oferuje kursy na AM. Nie musisz czekać do 2014 tylko poszukaj szkoły jazdy, która oferuje AM. Czyli TAK, w tym roku będziesz mógł wyrobić prawo jazdy. Napisałem prawdę, czy posłuchasz mnie czy innych wersji na forum zależy od Ciebie. Szerokiej drogi w przyszłości 😀

 • Zdjęcie profilowe Kail
  31 marca 2013 at 18:15

  Za moich czasów, dawałeś 5 zł na paliwo slalom, wyjazd z posesji z kierunkiem, ósemka i pytanie na koniec od policjanta i miałeś kartę motorowerową. Na każdym kroku tylko wyzysk w tej zaje**nej Polsce !
  W tym kraju idioci rządzą….

  LwG … Byle do sezonu, trzymam kciuki za test kat. AM !

 • Zdjęcie profilowe Kuba11
  31 marca 2013 at 18:19

  Kail napisał:

  W tym kraju idioci rządzą….

  Akurat te przepisy weszły z UE 😛

 • Zdjęcie profilowe Kail
  31 marca 2013 at 18:25

  Przepisy przepisami. Polityka w kraju narzuca też ustawy co tylko kasę by trzepać ze wszystkiego chcieli i ch*je podzielą ją między siebie.
  Te AM mogłoby być do 70ccm. To taką popularność by zdobyło, że baniak pęka 🙂
  Szkółki by były oblegane przez Nastolatków, Sam bym poszedł jeszcze raz, mimo tego, że mam już ^^

  Wielkopolska Pozdrawia ! 😀

 • Zdjęcie profilowe SzpiegU
  31 marca 2013 at 20:09

  Dziekuje Bardzo za tak szczegółowe rozjaśnienie sprawy . Teraz Wszystko już rozumiem ! 😉

 • Zdjęcie profilowe major
  1 kwietnia 2013 at 16:06

  siema 🙂 mam problem bo chciałbym nauczyć się dobrze i zdać ten test w wordzie na prawo jazdy kat. am i nie mam bladego pojęcia z czego się uczyć i w jaki sposób jak byście mogli mnie trochę uświadomić bym był wdzięczny 😀
  z góry dzięki

 • Zdjęcie profilowe
  1 kwietnia 2013 at 15:19

  Kail napisał:

  Za moich czasów, dawałeś 5 zł na paliwo slalom, wyjazd z posesji z kierunkiem, ósemka i pytanie na koniec od policjanta i miałeś kartę motorowerową. Na każdym kroku tylko wyzysk w tej zaje**nej Polsce !
  W tym kraju idioci rządzą….
  LwG … Byle do sezonu, trzymam kciuki za test kat. AM !

  Kolejny gimnazjalny politolog ;], ktoś Cię tu trzyma? Pakuj walizki i wyjeżdżaj.

 • Zdjęcie profilowe kamil2055
  1 kwietnia 2013 at 20:21

  Mam takie pytanko takie z ciekawości mam prawko AM nie mam 18 lat czy jak już będę mieć 18-stkę i zrobię prawko B to czy nadal to prawko AM bd mi potrzebne ?

 • Zdjęcie profilowe Przemo178
  1 maja 2013 at 19:16

  czesc mam pytanie bo 21 wrzesnia 2013 roku koncze 13 lat czy w wakacje bede mogl zdawac karta na AM??

 • Zdjęcie profilowe Kuba11
  1 maja 2013 at 20:39

  @Przemo178 – egzamin będziesz mógł zdawać najwcześniej 21 września 2014, więc odpowiedź na twoje pytanie jest oczywista 😉

 • Zdjęcie profilowe brajan100
  11 maja 2013 at 15:29

  Jak zdam prawko na kategorie AM to czy będe mógł jeździć quadem powyżej 50cc,do 350kg i do 45km/h??Proszę o odpowiedż.Mi zdaje się że tak ale chce się upewnić.Z GÓRY DZIĘKI.

 • Zdjęcie profilowe
  2 lipca 2013 at 13:21

  mega4450 napisał:

  Witam. Czyli w 2013 roku już nie mogę zdawać na kartę motorowerową?

  Nie możesz, bo nie ma już czegoś takiego.
  Teraz masz prawo jazdy kat. AM.

 • Zdjęcie profilowe
  2 lipca 2013 at 14:06

  Chyba dokładnie od 19 stycznia br. Ile kosztuje to Ci nie powiem dokładnie, ale słyszałem, że koło 1000 zł. Zadzwoń do jakiejś szkoły nauki jazdy i zapytaj po prostu.

 • Zdjęcie profilowe mega4450
  2 lipca 2013 at 15:19

  Witam. Czyli w 2013 roku już nie mogę zdawać na kartę motorowerową?

 • Zdjęcie profilowe mega4450
  2 lipca 2013 at 15:56

  Od kiedy można zrobić prawo jazdy kategorii AM ? I jaka jest tego cena ?

 • Zdjęcie profilowe Sebo888
  18 lipca 2013 at 12:37

  Witam.mam 15 lat pochodzę z Sieradza chcę zrobic Prawo Jazdy AM z skrzynią manualną w Sieradzu żadnym ośrodku nie ma Motorowera ze skrzynią manualną co mam zrobić ? Dowiedziałem się że jesli zrobie na skrzyni Automatycznej to tylko na Automacie bede mógł jezdzić a ja chcę na Manualnej ale tak jak napisałem wyzej nie ma Motorowera z Manualną ?

 • Zdjęcie profilowe benekpe
  21 sierpnia 2013 at 07:27

  Nie, nie da się. To, że w chwili wejścia w życie nowej ustawy, byłeś pełnoletni upoważnia Cię jedynie do tego, by po drogach publicznych poruszać się motorowerem. Zdobycie natomiast uprawnień AM wiąże się z koniecznością odbycia kursu i zdania egzaminów.
  Bycie pełnoletnim nie jest równoznaczne ze zdobyciem uprawnień AM.

 • Zdjęcie profilowe Marcin28
  21 sierpnia 2013 at 08:46

  Witam Wszystkich , mam mały problemik , mam ukończone 28 lat, mieszkam w norwegi , z odpowiedzi się dowiedziałem że mogę na dowód jeździć , ale mieszkam teraz w norwegi , i tu jest potrzebne właśnie prawo jazdy na skuter AM , czy da się zrobić bez testów w pl takie prawko ? może jakieś unijne upoważnienie ?, pytam o to bo w pl nigdy nie jestem dość czasu żeby zdać na kategorie AM .

 • Mateusz8282
  1 grudnia 2016 at 18:04

  Witam Wszystki mam takie małe pytanko jak nie mam karty AM to bede mógł podejść do kategori A1 czy będę musiał zdawać kartę AM a potem katre na A1 ??