Karta motorowerowa 2021. Ile kosztuje, jak długo się czeka, czy warto zdawać?

Prawo jazdy AM (dawniej karta motorowerowa). Ile kosztuje i gdzie ją zrobić? Wszystko co powinieneś wiedzieć

W skrócie
  • Prawo jazdy kategorii AM zdaje poniżej 200 osób rocznie
  • Kategoria prawa jazdy AM zastąpiła dokument karty motorowerowej
  • Ile kosztuje prawo jazdy AM? Jest zbyt drogo!
  • Odpowiadamy na pytanie czy warto zdawać na kartę motorowerową/prawo jazdy AM 2021? 

Rocznie poniżej 200 (!!!) osób zdaje egzamin na kartę motorowerową – prawo jazdy kategorii AM. Ile kosztuje prawo jazdy AM w 2021 roku, jak długo się na nie czeka i czy w ogóle warto je zdawać?

Głównym czynnikiem odstraszającym młodych motocyklistów od karty motorowerowej (tj. prawa jazdy kategorii AM) jest oczywiście cena i komplikacje związane ze zdobywaniem uprawnień. Po zmianie przepisów karta motorowerowa stała się prawem jazdy, a to oznacza, że kurs i egzamin w praktyce nie różnią się przesadnie od „większych” kategorii”. Ceny są tylko nieznacznie niższe. 

Karta motorowerowa/prawo jazdy AM, ile kosztuje?

Badanie lekarskie to wydatek rzędu 100 zł. Kurs w OSK (coraz mniej szkół posiada motorowery na stanie) to wydatek nawet rzędu 1000 zł. Najtańsze jakie udało nam się znaleźć kosztowały ok. 600 zł. Egzamin teoretyczny i praktyczny to 170 zł, a opłata za wydanie dokumentu to 100,50 zł. Całość może wymieść od 870,50 zł do 1270,50 zł. 

Jak długo czeka się na odbiór karty motorowerowej? 

Wiele czynników wpływa na to jak długo przyszły kierowca musi czekać na odbiór prawa jazdy kategorii AM. Jednak uśredniając czas oczekiwania to około dwa tygodnie od pozytywnego zdania egzaminu. Status realizacji dokumentu można w prosty sposób sprawdzić klikając TUTAJ. Zaproszenie po odbiór prawa jazdy powinno znaleźć się na stronie po maksymalnie 3 tygodniach, z reguły jest nawet szybciej.

Czy warto zdawać na kartę motorowerową/prawo jazdy AM 2021? 

Nie bez powodu tak mało osób rocznie podchodzi by zdobyć kartę motorowerową. Koszty, skomplikowany proces i fakt, że dwa lata później… można ubiegać się o prawo jazdy kategorii A1. Motorowerami można też jeździć jeśli ma się ukończone 18 lat. W wielu przypadkach lepiej poczekać.

Problem oczywiście w tym, że organizacje państwowe nie dbają od wczesne edukowanie przyszłych kierowców. Przekształcenie karty motorowerowej w prawo jazdy kategorii AM sprawiło, że zainteresowanie jest znikome, a wielu młodych motocyklistów jeździ bez uprawnień (za co – warto pamiętać – odpowiadają rodzice!). To patologiczna sytuacja wygenerowana głównie przez zmiany w prawie. 

Na to czy warto poświęcić circa 1000 zł na prawo jazdy AM należy odpowiedzieć sobie indywidualnie. 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. W 2013 zmieniły się przepisy. Jeżeli ktoś przed 2013 uzyskał pełnoletniość może jeździć na dowód osobisty w innym wypadku musi posiadać kartę motorowerową.

  2. Bzurny przepis karający kierowcę skutera tylko za sam fakt , że jeździ skuterem , którego osiągi są większe noż 45 km/h a nie za faktyczne przekroczenie prętkości ! To kierowcę auta no : Porhe – ukaramy za osiągi auta , mimo to że kierowca jedzie zgodną prędkością ? To absurt i należy to szybko zmienić . Karać należy za faktyczne przekroczenie prędkości a nie za osiągi i możliwości silników !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button