Prawo Jazdy AM (karta motorowerowa): Od ilu lat można zdawać

W 2013 roku polskie przepisy dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami zostały dostosowane do unijnych, skutkiem czego w miejsce karty motorowerowej pojawiło się prawo jazdy kategorii AM. Co się zmieniło i w jakim wieku można obecnie przystąpić do egzaminu na najniższą kategorię prawka?

Kartę motorowerową można było otrzymać nie opuszczając terenu szkoły. Wystarczyło, że na plac pod szkołę przyjechał policjant i sprawdził czy potrafimy obsługiwać motorower oraz zadał kilka podstawowych pytań z wiedzy o ruchu drogowym. Karta motorowerowa odeszła jednak bezpowrotnie w niepamięć, a jej miejsce zajęło prawo jazdy AM. Różnice są bardzo duże, bo aby uzyskać prawko AM, należy zdać państwowy egzamin, który nie różni się zbytnio od tego na motocyklowe prawo jazdy.

Motorowery wracają do łask. Sprawdzamy przyczyny wzrostów sprzedaży

O kartę motorowerową można było ubiegać się mając 13 lat. Obecnie trzeba mieć skończone 14 lat by móc przystąpić do egzaminu. Na kurs przygotowujący do egzaminu często można zapisać się wcześniej (np. trzy miesiące przed 14-ymi urodzinami), posiadając zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Dzięki temu nie trzeba czekać do “14-ki” by dopiero rozpoczynać kurs.

Nie każdy wie, że zarówno kurs na prawo jazdy AM, jak i egzamin, można przejść i zdawać zarówno na motorowerze z manualną i automatyczną skrzynią biegów. Co więcej, składając odpowiedni wniosek do WORD-u, można zdawać egzamin na tym samym pojeździe, na którym uczyliśmy się jeździć w szkole jazdy. Warto zapytać ośrodek szkoleniowy czy oferuje taką usługę.
lato motorower droga obwodnica Zdając na automacie, dostajemy prawo jazdy kategorii AM z adnotacją, że pozwala na prowadzenie motorowerów z automatyczną skrzynią biegów. Zdając na manualu, dostajemy prawko AM bez żadnych ograniczeń.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button