Powrót karty motorowerowej (AM) do szkół 2015: Od kiedy? Jakie są szanse?

Za sprawą pierwszych doniesień na ten temat w serwisie Skuterowo.com Internet zawrzał. W publikacji pt. Prawo Jazdy AM: Czy wkrótce będzie można zdać egzamin w szkole? ujawniamy treść odpowiedzi Ministrów na interpelację. W niej MIiR odpowiada: AM/karta motorowerowa ma wrócić do szkół.

Waldemar Sługocki jeszcze na przełomie roku złożył interpelację w sprawie Prawa Jazdy AM. Przedstawił w niej dane mówiące o tym, że nowe przepisy są zbyt restrykcyjne. Przez co zainteresowanie ich zdobyciem jest minimalne. Wskazał na fakt wysokich kosztów oraz konieczności odbycia pełnego szkolenia teoretycznego i praktycznego w ośrodkach nauki jazdy. Prócz kosztów to również wymaga czasu i stresu. Egzamin w WORD również nie należy do najprostszych i właściwie niczym nie różni się od takiego, jaki muszą zaliczyć zdający na kategorią A czy A1. W wyniku tego gros młodzieży jeździ bez uprawnień.

Na ww. zarzuty Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało Waldemarowi Sługockiemu:

Po analizie dwuletniego okresu obowiązywania przepisu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju doszło do wniosku, że przyjęte rozwiązanie jest niewłaściwe ze względu na dostępność i cenę uzyskania uprawnień do kierowania motorowerami.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Kilka akapitów dalej MIiR wskazuje:

Podobnie jak w przypadku karty rowerowej, szkolenie i uzyskanie prawa jazdy kategorii AM mogłoby się odbywać w szkołach, do których uczęszczają potencjalni kandydaci. Najważniejszą zmianą w tym zakresie byłoby umożliwienie wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy kategorii AM w tych samych szkołach oraz znaczne ograniczenie programu egzaminacyjnego w ruchu drogowym.

To rozwiązanie logiczne, upraszczające znacznie ścieżkę szkoleniową i egzaminacyjną. Jednak to wymaga wprowadzenie zmian programowych w szkołach, tłumaczy Ministerstwo:

Mając na względzie powyższe, pragnę wskazać, że pierwsza faza zmian wymaga zmiany przepisów odpowiednich rozporządzeń ministra właściwego ds. transportu, a druga faza wymaga zmiany ustawy o kierujących pojazdami oraz przygotowania odpowiednich podstaw programowych przez MEN.

Inne publikacje na ten temat:

Zmiany w prawie dopiero są inicjowane, konieczne jest zaprojektowanie nowelizacji Ustawy o Kierujących Pojazdami w Komisji Infrastruktury. Równolegle konieczne jest prowadzenie ustaleń międzyresortowych (MEN). Kolejnym krokiem są konsultacje społeczne i głosowanie zmian w obu Izbach Parlamentu. Dopiero wtedy będzie trzeba czekać na podpis Prezydenta.

Droga długa, aczkolwiek bardzo potrzebna w celu ułatwienia nastolatkom drogi do wymarzonych uprawnień na motorowery. Będąc realistami należy oczekiwać, że nowelizacja prawa nie będzie miała miejsca w roku 2015, a dopiero 2016 lub 2017.

Zobacz nasz komentarz do tej sprawy (Prawo Jazdy AM w Szkołach: FAQ#1 Skuterowo.com).

Fot:.„ Zgromadzenie Narodowe 4 czerwca 2014 Kancelaria Senatu 04” autorstwa Michał Józefaciuk - Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Licencja CC BY-SA 3.0 pl.

Inne publikacje na ten temat:

9 opinii

 1. Czy władza ustawodawcza w tym kraju w ogóle cokolwiek myśli?? Po to było wprowadzane prawo AM, po to są egzaminy by wyeliminować z ruchu małolatów, którzy nie mają bladego pojęcia o przepisach, stwarzają zagrożenie na drodze przy każdym manewrze a uprawnienia zdobywał łatwiej niż wyciągnięcie kuponu z paczki chipsów. I teraz co, znowu w drugą stronę chcą? Znowu spartolić to co przed chwilą naprawili? Chory kraj!!

 2. Lepszy już 15 letni baran z kartą jak 30letni bez żadnego pojęcia bo przecież mu wolno bo 18 skończył prze wejściem am.

 3. A mnie się wydaje, że edukacja komunikacyjna od początku szkoły i od podstaw po kolei. Mimo wszystko lepiej mieć też na drodze chociaż trochę wyedukowanych pieszych, nawet jak nigdy nie wsiądą do samochodu, na motor, skuter czy rower. Wydaje mi się, że Paci ma rację, lepszy nastolatek, albo nawet dzieciak na hulajnodze po jakimkolwiek szkoleniu z ruchu drogowego, niż 60 letni bezmyślny baran bez wyobraźni. Samochody, motory, motorowery przestały być luksusem, są ludziom potrzebne do pracy, to prawo jazdy (każde) również luksusem być nie powinno. Szkolenie jak najbardziej popularne, powszechne i ze wszystkich możliwych zakresów od najmłodszych lat do końca edukacji obowiązkowej. I stopniowo, na różnych sprzętach, cały czas. Takie ciągłe mielenie przepisów i zasad powinno coś zostawić nawet w najbardziej zakutych łbach. Nie mówiąc o tym, że dla takiego napalonego małolata, to chyba by był obciach wyłożyć się w szkole na przepisach ruchu i karcie rowerowej, czy prawku na motorower 🙂 Ambicja to dobry motywator :-)))

 4. Jednak wolę jagnięcinę… od starego barana… ;)))
  +++
  Co do meritum to powtórzę, com już wspominał. AM powinno być obowiązkowe do zaliczenia w szkole jako część niezbędnej edukacji każdego młodego człowieka… niezależnie, czy będzie potem używał roweru/motoroweru, czy też nie… Dla dobra nas wszystkich…

 5. Lepiej , tak niż ktoś bez karty kto NIE MA W ogóle pojecia jak sie jezdzi… Zobaczcie sobie statystyki , 71% mniej osób robi karty … czyli okolo 60% jezdzi BEZ WIEDZY … Lepiej tak , niech troszke wiedza co i jak . Niz zeby wcale nie wiedzili co robia …

 6. Hehe ja tam se mam skutera (chiński router bassa ) i 13 lat i nie mam zamiaru się prosić rodziców na jakiś głupi kurs (kasy szkoda , lepiej na lepszy motor zbierac) mnie tata na okolicę Wrocławia zabiera i se jeżdżę w kółko (kawałek ładnie wylanej asfaltowej drogi o długości 3 km jesli predkosciomierz dobrze pokazuje ) albo se na wieś jezdze z tatą i tam jezdze po polnych drogach i się niemusze martwić że policja mnie złapie bo nie mają nic do mówienia ja uważam na inne samochody i wolał bym jeździć 30 km/h niż leżeć 3 metry w głąb ziemi ja myślę że to wymyślili żeby kasę doić hehe za darmo nic nie ma no może oprócz kopniaka w dupe serio nie mogę znaleźć kartki z mailem łaaaaaaa

 7. nareszcie jacyś ludzie myślący u władzy,dobrze by było żeby coś co dobre powróciło . Ułatwiać, a nie utrudniać ludziom w życiu, drodzy włodarze!!!!! to poto się was wybiera żebyście uproszczali i ułatwiali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button