Zdjęcia podczas przeglądu? To fakt! Zmiany już od 1 stycznia 2021

Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało od dłuższego czasu zmiany dotyczące przeglądów technicznych. Do tej pory nie znaliśmy szczegółów, ale teraz wszystko stało się jasne. Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem stycznia 2021 r. 

Zmiany w przeglądach technicznych w dużej mierze będą dotyczyć uszczelnienia systemu i dopracowania procedur tak, aby jak najmniej niesprawnych pojazdów wyjeżdżało ze stacji obsługi technicznej. Według założeń, badania będą znacznie bardziej szczegółowe, jednak największą zmianą będzie wprowadzenie obowiązkowego fotografowania pojazdu. Diagnosta będzie zobowiązany do wykonania pięciu zdjęć kontrolowanego samochodów (tył, przód oraz dwie przekątne plus wnętrze). Zdjęcie wnętrza będzie dotyczyć zegarów pojazdu, na których będzie widoczny przebieg badanego pojazdu. Stacje kontroli pojazdów będą również podlegać obowiązkowi przechowywania zdjęć w okresie pięciu lat o wykonania przeglądu.

To nie jedyna zmiana

Od początku przyszłego roku będziemy mogli stawić się na stacji kontroli pojazdów już 30 dni przed terminem badania. Jeśli badanie techniczne motocykla zakończy się wynikiem pozytywnym, kolejna wizyta zostanie wyznaczona nie w oparciu o datę kontroli, a o datę wpisaną w dokumentach. To bardzo ważna zmiana, gdyż kierowcy nie będą musieli odkładać wizyty na SKP do ostatniej chwili, aby nie “stracić” kilku dni nadal ważnego przeglądu. Zmiana ta ma też ciemniejszą stronę. Jeśli po pierwszym stycznia spóźnimy się z przeglądem o 30 dni, to za taki poterminowy przegląd zapłacimy dwukrotność podstawowej stawki!

PRZEGLĄDY TECHNICZNE 2020: NADCHODZĄ ZMIANY. CZY CENY ULEGNĄ ZMIANIE?

Według zapowiedzianych zmian, zwiększy się również kontrola nad SKP. Każda stacja diagnostyczna będzie musiała zostać przynajmniej raz w roku skontrolowana. Zwiększą się również możliwości Transportowego Dozoru Technicznego. Urząd będzie na bieżąco kontrolować punkty kontroli pojazdów i będzie mógł wydawać oraz cofać lub odbierać diagnostom uprawnienia do wykonywania okresowych przeglądów technicznych.

Zmiany = problem?

Kilka tygodni temu poruszyliśmy bardzo ważny z punktu widzenia stacji kontroli pojazdów temat kosztów przeglądu. Obecne ceny przeglądu technicznego zostały ustalone 16 lat temu! (29 września 2004 roku). Od tamtego czasu zmieniły się ceny prądu, koszty utrzymania budynku, pensje oraz podatek VAT. To tylko kilka przykładów, jednak problem jest spory. Od roku 2004 koszty utrzymania stacji kontroli pojazdów wzrosły o 80%! Teraz dodatkowo dojdą wydatki związane z wykonaniem oraz archiwizacją zdjęć. Być może jednostkowo nie są to znaczne sumy, ale w skali roku to już spora różnica. Dlatego spodziewajmy się w najbliższym czasie podwyżek za badanie techniczne pojazdu.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button