Wyrobienie karty motorowerowej 2018. Co trzeba zrobić żeby jeździć motorowerem? 

Motorowery to, niestety, jeden z bardziej poszkodowanych segmentów po zmianach przepisów dotyczących prawa jazdy na motocykl. Co zrobić żeby jeździć motorowerem w 2018? Cóż, wyrobienie tzw. „karty motorowerowej” jest dużo trudniejsze niżby się wydawało.

Niestety, ale zmiany przepisów dotyczących prawa drogowego i kategorii praw jazdy w 2013 roku sprawiło, że cały segment jakby umarł. Sprawy nie poprawiło wprowadzenie norm emisji spalin Euro 4 dla motorowerów pod koniec zeszłego roku. 

Co zrobić żeby stać się posiadaczem uprawnień do jazdy motorowerem? Przede wszystkim to już nie „karta motorowerowa”, a prawo jazdy kategorii AM. Prawo jazdy, takie samo jak prawo jazdy wyższych kategorii. Oznacza to, że proces jego uzyskania jest skomplikowany i kosztowny (co skutecznie odstrasza młodych motocyklistów).

Karta motorowerowa 2018 - warunki:

Żeby ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy kategorii AM (tj. karty motorowerowej) należy spełniać szereg warunków. Przede wszystkim to:

REKLAMA

RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

  • skończone 14 lat
  • ukończony kurs w szkole jazdy
  • aktualne badanie lekarskie
  • pozytywne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego

Osoby pełnoletnie mogą poruszać się motorowerami bez dodatkowych uprawnień, o czym w sumie warto pamiętać. 

Karta motorowerowa (prawo jazdy AM) - cena:

Gdy ukończysz 14 lat należy zacząć od badania lekarskiego, które kosztuje około 100 zł. Ceny kursów w szkole jazdy na kategorię AM wahają się (np. od liczby godzin). Najtańsze to wydatek na poziomie 500 zł, najdroższe sięgają nawet 1000 zł. Czyli mamy już minimum 600 zł. Egzamin teoretyczny + praktyczny to koszt 170 zł, a na koniec zostaje jeszcze opłata za wydanie prawa jazdy, czyli kolejne 100,50 zł.

Inne publikacje na ten temat:

Jakby nie liczyć cena „karty motorowerowej” to minimum 870 zł i dość łatwo wywindować ją na ponad 1000 zł.

Oczywiście pojawia się pytanie, czy w ogóle warto inwestować w prawo jazdy kategorii AM. Po ukończeniu 16 lat należałoby zrobić w takim wypadku prawo jazdy kategorii A1, a później A2. Zanim dojdziemy do "pełnego" prawa jazdy mamy za sobą aż 3 egzaminy i kilka tysięcy złotych mniej na koncie. O słuszności wdrożenia przepisów dotyczących prawa jazdy kategorii AM pisaliśmy szerzej tutaj:

Czy w ogóle warto inwestować w prawo jazdy AM?

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz jeszcze
Close
Back to top button