Aktualnie czytasz:
Wyrobienie karty motorowerowej 2018. Co trzeba zrobić żeby jeździć motorowerem? 
0

Motorowery to, niestety, jeden z bardziej poszkodowanych segmentów po zmianach przepisów dotyczących prawa jazdy na motocykl. Co zrobić żeby jeździć motorowerem w 2018? Cóż, wyrobienie tzw. „karty motorowerowej” jest dużo trudniejsze niżby się wydawało.

Niestety, ale zmiany przepisów dotyczących prawa drogowego i kategorii praw jazdy w 2013 roku sprawiło, że cały segment jakby umarł. Sprawy nie poprawiło wprowadzenie norm emisji spalin Euro 4 dla motorowerów pod koniec zeszłego roku. 

Co zrobić żeby stać się posiadaczem uprawnień do jazdy motorowerem? Przede wszystkim to już nie „karta motorowerowa”, a prawo jazdy kategorii AM. Prawo jazdy, takie samo jak prawo jazdy wyższych kategorii. Oznacza to, że proces jego uzyskania jest skomplikowany i kosztowny (co skutecznie odstrasza młodych motocyklistów).

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 15%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka.

Karta motorowerowa 2018 – warunki:

Żeby ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy kategorii AM (tj. karty motorowerowej) należy spełniać szereg warunków. Przede wszystkim to:

  • skończone 14 lat
  • ukończony kurs w szkole jazdy
  • aktualne badanie lekarskie
  • pozytywne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego

Osoby pełnoletnie mogą poruszać się motorowerami bez dodatkowych uprawnień, o czym w sumie warto pamiętać. 

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Karta motorowerowa (prawo jazdy AM) – cena:

Gdy ukończysz 14 lat należy zacząć od badania lekarskiego, które kosztuje około 100 zł. Ceny kursów w szkole jazdy na kategorię AM wahają się (np. od liczby godzin). Najtańsze to wydatek na poziomie 500 zł, najdroższe sięgają nawet 1000 zł. Czyli mamy już minimum 600 zł. Egzamin teoretyczny + praktyczny to koszt 170 zł, a na koniec zostaje jeszcze opłata za wydanie prawa jazdy, czyli kolejne 100,50 zł.

Jakby nie liczyć cena „karty motorowerowej” to minimum 870 zł i dość łatwo wywindować ją na ponad 1000 zł.

Oczywiście pojawia się pytanie, czy w ogóle warto inwestować w prawo jazdy kategorii AM. Po ukończeniu 16 lat należałoby zrobić w takim wypadku prawo jazdy kategorii A1, a później A2. Zanim dojdziemy do „pełnego” prawa jazdy mamy za sobą aż 3 egzaminy i kilka tysięcy złotych mniej na koncie. O słuszności wdrożenia przepisów dotyczących prawa jazdy kategorii AM pisaliśmy szerzej tutaj:

Czy w ogóle warto inwestować w prawo jazdy AM?

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
9%
Interesujące
7%
heh...
3%
Że co?
6%
Grrrr!
5%
Smutne
71%