Ubrania na motocykl: Nie musisz marznąć wystarczy wiedzieć kilka spraw. Oto najważniejsze z nich

Odzież trójwarstwowa, czy letnia kurtka z przeciwdeszczówką? A może coś pomiędzy?

W skrócie
  • Co lepsze? Odzież trójwarstwowa, czy letni komplet i przeciwdeszczówka? A może coś pomiędzy?
  • Idealna odzież motocyklowa? Dla każdego może być to całkiem co innego

Jak ubrać się na motocykl? To pytanie bardzo często pojawia się wraz z pierwszymi ciepłymi dniami roku. W jaki więc sposób dobrać odzież motocyklową by możliwie najlepiej spełniała stawiane przed nią wymagania? Szukamy odpowiedzi na przykładzie oferty marki Modeka.

Na rynku dostępnych jest ogrom propozycji odzieży motocyklowej. Górę, głównie ze względu na funkcjonalność, ale także cenę, biorą oferty tekstylne. Wśród nich można rozróżnić kilka głównych nurtów pod względem rozwiązań konstrukcyjnych. Membrany, laminaty, warstwy… Jak się w tym wszystkim połapać?

Odzież motocyklowa: motocykliści mają warstwy

Dedykowana odzież przeciwdeszczowa. Może nie jest zbyt piękna, ale sprawdza się jako warstwa wierzchnia nawet podczas jazdy w największej ulewie

Jeśli mamy już jakieś doświadczenie w siodle, to wiemy mniej więcej czego oczekujemy od odzieży – tak by pasowała do naszego stylu i rodzaju jazdy. Ale co w wypadku, gdy jesteśmy bardziej na początku naszej motocyklowej przygody i nie wiemy jeszcze jakie są nasze wymagania i na jakie aspekty konstrukcji kurtek i spodni warto zwrócić uwagę, by sprawdziła się najlepiej w naszym przypadku? Niezależnie od naszego stażu w siodle, ilości nawiniętych kilometrów i sposobu jazdy, wszyscy (my motocykliści i motocyklistki) mamy jedną cechę wspólną. Jazda na motocyklu sprawia nam radość i chcemy by odzież motocyklowa zapewniała nam czerpanie jej nie tylko w idealnych warunkach pogodowych. Aby tak się stało należy zadbać o odpowiednią ochronę przed niesprzyjającymi prognozami. Zwłaszcza, jeśli tak jak tegorocznej wiosny, pogoda jest kapryśna jak mały rozpuszczony dzieciak.

Najgorszy jest wiatr (i deszcz)

Najbardziej popularnym (i wcale nieprzypadkowo) rozwiązaniem jest wybór odzieży trójwarstwowej. Co to oznacza? Nie jest to wbrew pozorom ubieranie się “na cebulę”, a po prostu wybór takiej kurtki i spodni, które posiadają pod warstwą wierzchnią dwie dodatkowe warstwy składające się z membrany oraz ocieplenia. Te warstwy (podpinka i membrana) są wypinane, co pozwala na regulowanie właściwości termicznych odzieży. Takie rozwiązanie pozwala na najwyższą uniwersalność danego produktu. Mając wpięte wszystkie warstwy otrzymujemy ciepły, nieprzewiewny i wodoodporny komplet, który powinien się sprawdzić w większości sytuacji pogodowych jakich może dostarczyć wiosenno-jesienna aura. Wypięcie ocieplenia pozwala jeździć z wpiętą membraną w umiarkowanych temperaturach. Warto pamiętać, że nawet gdy termometr pokazuje 20 stopni, podczas jazdy temperatura odczuwalna może być znacząco niższa, bo czynnik chłodzący wiatru potrafi zmienić wiele. Dlatego zawsze warto wziąć to pod uwagę, wybierając się na przejażdżkę i sprawdzając temperaturę stojąc w słońcu przed garażem. Wieczorem, tuż po zajściu słońca, temperatura także prawie zawsze wyraźnie spada. Dobrze więc mieć na uwadze, by nawet w cieplejsze dni, zabrać ze sobą coś więcej niż tylko wierzchnią warstwę odzieży motocyklowej. Wracając do trójwarstwowej odzieży, jej największym atutem jest fakt, że kupując jeden komplet, zyskujemy rozwiązanie sprawdzające się w znacząco różnych warunkach pogodowych. Zwłaszcza, gdy pokusimy się o bardziej rozbudowany technicznie model, który posiada takie rozwiązania jak wydajna regulowana wentylacja, czy duża ilość kieszeni i regulacji pozwalających lepiej dopasować kurtkę po wypięciu wewnętrznych warstw. Minusem odzieży trójwarstwowej mogą być z kolei następstwa kompromisu. Tworząc odzież uniwersalną, nigdy nie będzie ona aż tak dobrze radzić sobie z konkretnymi warunkami, a konstrukcja uwzględniająca dodatkowe warstwy i różne zjawiska pogodowe, musi nieść ze sobą pewne ustępstwa. Coś za coś.

BMW G 310 R 2021 Modeka AFT AIR
Modeka AFT AIR – duża przewiewność i wysoka funkcjonalność

Innym konceptem może być postawienie na bardziej “sprecyzowaną pogodowo” odzież. Takie rozwiązanie ma wyraźne plusy. Pozwala danej kurtce czy spodniom sprawdzić się najlepiej w określonych warunkach. Letnia przewiewna kurtka najlepiej poradzi sobie z zapewnianiem komfortu podczas jazdy w wysokich temperaturach czy typowo miejską jazdą. Z kolei doposażenie jej w wydajną membranę może mocno rozbudować jej funkcjonalność. I choć nadal raczej nie będzie to dobry wybór na dalsze podróże, to już na codzienne dojazdy do pracy czy krótkie wypady może okazać się lepszym rozwiązaniem niż zaawansowana odzież turystyczna.

Jak się ubrać na pierwszy motocykl? Wszystko co musisz wiedzieć [WIDEO]

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym mało kto mówi. Odzież posiadająca wpinaną membranę nie jest sama w sobie wodoodporna. Oczywiście – jeśli membrana działa poprawnie to izoluje nas przed wiatrem i wodą, sprawiając w ten sposób, że nie tylko nie jesteśmy mokrzy, ale także wychładzamy się znacznie wolniej. Niestety warstwa wierzchnia odzieży nasiąka wodą i pozostaje mokra nawet gdy przestanie padać. Staje się wtedy nie tylko znacząco cięższa, ale także sprawia, że nawet gdy już przestało lać, nasza odzież jest wciąż mokra. Na szczęście wszystkie trójwarstwowe modele Modeki mają specjalne wodoodporne kieszenie, więc nie musisz się martwić o swoje dokumenty czy telefon. Rozwiązania na to są dwa – pierwszym z nich jest laminowana odzież motocyklowa, tj. taka, w której wierzchni materiał jest połączony na stałe z membraną, tworząc jedną warstwę. To oznacza, że woda nie przedostaje się pod spód i odzież nie nasiąka wodą. Drugim rozwiązaniem jest stosowanie zewnętrznej odzieży wodoodpornej. O ile odzież motocyklowa tworzona z laminatu jest zazwyczaj droższa od konstrukcji trójwarstwowych, o tyle, to drugie rozwiązanie nie tylko może wcale nie wyjść drożej, ale także może być równie uniwersalne. Dlaczego? Ponieważ stosując zewnętrzną warstwę wodoodporną możemy jeździć na co dzień w przewiewnej odzieży, a w przypadku załamania pogody szybko ubrać na nią ochronę przeciwdeszczową. To rozwiązanie sprawdzi się głównie dla osób, którym wiecznie jest ciepło. Z kolei zmarzluchy bardziej docenią możliwość ewentualnego wypięcia membrany w naprawdę ciepłe dni i wygodnego jej użytkowania w kurtce podczas codziennej jazdy.

Modeka AFT AIR? A może KHAO AIR?

Modeka to jedna z tych marek, które nieodzownie kojarzą się z podróżowaniem na motocyklu. W ofercie tego niemieckiego producenta można zawsze było znaleźć spory wybór odzieży dostosowanej do różnego rodzaju turystyki motocyklowej. Ale nie tylko, bo Modeka nigdy nie traktowała po macoszemu tematu odzieży miejskiej i uniwersalnej. Dzięki temu w kolekcji nie brakowało odzieży o różnym kroju i funkcjonalności, a duży wybór to większa szansa idealnego wpasowania się w nasze wymagania.

Modeka AFT AIR Yamaha Tenere 700
Modeka AFT AIR sprawdzi się świetnie nie tylko w ciepłe dni

Tegoroczna nowość wśród odzieży turystycznej, czyli Modeka AFT AIR, to świetny przykład nowoczesnego i funkcjonalnego kompletu trójwarstwowego, który za sprawą swojej konstrukcji skierowany jest do osób poszukujących wysokiej przewiewności, ale nie chcących rezygnować z uniwersalności. Cechą charakterystyczną AFT AIR jest fakt, że panele wentylacyjne z meshu mamy cały czas w pełni otwarte. W dodatku materiał Cordura AFT zapewnia zwiększenie efektu przewiewności. Z kolei użycie Tactelu 750D jako głównej konstrukcji sprawiło, że całość jest bardzo wygodna, elastyczna i miła w dotyku. Za wzmocnienie konstrukcji odpowiada pancerna Cordura 1000D zastosowana w miejscach newralgicznych, a o wysoką oddychalność i pełną wodoodporność ma zadbać markowa membrana Sympatex, a wewnętrzna ocieplana kurtka, którą można używać także osobną jest świetnym dodatkiem. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość jazdy z membraną na plecach co pozwala uniknąć wątpliwej przyjemności wpinania i wypinania membrany, a także problemu z jej przewożeniem gdy jest wypięta. Kurtka co prawda nie jest wtedy w pełni przewiewna, ale i tak pozwala na całkiem wydajną wentylację. Zwieńczeniem dzieła jest duża ilość kieszeni w kurtce i spodniach oraz duże możliwości dopasowania płynnymi regulacjami. Modeka AFT AIR to jeden z najbardziej uniwersalnych i funkcjonalnych kompletów turystycznych na rynku, opartych o markowe materiały i ciekawe rozwiązania podnoszące funkcjonalność. Jeśli planujesz sporo podróżować i nie stronisz od ciepłych destynacji, to na pewno warto zainteresować się tą propozycją.

Modeka KHAO AIR i KHAO AIR LADY – lekkie i funkcjonalne komplety nie tylko na miasto

Z kolei Modeka KHAO AIR jest przedstawicielem bardziej miejskiej, letniej odzieży, której głównymi atutami jest przewiewność i lekkość konstrukcji. Za jej główną konstrukcję odpowiada poliamid 450D, który w miejscach newralgicznych został zastosowany dwuwarstwowo oraz obszerne panele mesh, których zadaniem jest zmaksymalizować przewiewność. Modeka KHAO AIR może być z powodzeniem stosowana jako typowo letnia odzież, ale dzięki zastosowanej wypinanej membranie Humax, może także sprawdzić się wtedy, gdy pogoda ma niewiele wspólnego z upalnym letnim dniem. To co warto podkreślić to fakt, że komplet KHAO AIR, będący tegoroczną nowością, jest bardzie przewiewną wersją modelu KHAO. Jeśli nie potrzebujesz aż tak wydajnej wentylacji, możesz przyjrzeć się bliżej właśnie tej wersji, w której w miejscu obszernych paneli z meshu mamy materiał niepowodujący huraganu na klatce piersiowej. W tym wypadku kurtka i spodnie uszyte są z poliestru 600D i wyposażone we wzmocnienia z poliestru 900D. Dla każdego coś ciekawego.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

A coś dla motocyklistek?

My tu gadu gadu o technologiach i rozwiązaniach, ale do tej pory pokazaliśmy wyłącznie męskie propozycje. Od razu więc uspokajam motocyklowe dziewczyny – dla Was tez znajdzie się coś odpowiedniego. Jednym z lepszych przykładów na damską odzież motocyklową, której także nie brak funkcjonalności jest komplet TAKUYA LADY – kolejna tegoroczna nowość w ofercie niemieckiego producenta. Temu wdzianku bardzo blisko pod względem funkcji i wyposażenia do opisywanego wyżej męskiego modelu AFT AIR. Co prawda nie mamy tu obszernych paneli mesh i Cordury AFT, ale jest rozbudowany system zamków wentylacyjnych AirVent. To rozwiązanie powinno się sprawdzić lepiej dla większości Pań, jako że dziewczyny zazwyczaj są bardziej ciepłolubne niż faceci. Wystarczy spojrzeć na długie zamki wentylacyjne na rękawach oraz na plecach, które pozwalają płynnie regulować ilość wpadającego do wnętrza powietrza.

Modeka TAKUYA LADY – funkcjonalność i kobiecość

Tutaj także nie trzeba wypinać wydajnej membrany Sympatex by zwiększyć oddychalność i przewiewność, zostawiając ją wyłącznie na plecach. TAKUYA LADY jest także miła w dotyku i elastyczna, a to za sprawą konstrukcji opartej o Tactel 750D, który został wzmocniony Cordurą 500D. Co na pewno warto dodać, to fakt, że zarówno kurtka, jak i spodnie skrojono z uwzględnieniem damskiej fizjonomii. Ciuchy mają za zadanie nie tylko chronić, ale także ładnie podkreślać to co istotne i po prostu świetnie wyglądać. A jeśli którejś z pań spodobała się lekka kurtka KAHO AIR to już śpieszymy z informacją, że odstępna jest także w wersji damskiej – także o odpowiednim kroju oraz w aż trzech wersjach kolorystycznych.

To oczywiście tylko kilka z wielu propozycji Modeka dla motocyklistek i motocyklistów. Niezależnie na jakim sprzęcie jeździsz – od skutera po Harleya – z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz w ofercie tej marki odzież dla siebie.

Jedną z ważniejszych kwestii jest dobór odzieży do własnych upodobań i tego jak i kiedy jeździmy. Odpowiednio dobrana pod względem funkcjonalności i parametrów odzież pozwoli Ci czerpać więcej z Twojej pasji. Jeśli nie masz sprecyzowanych jeszcze tych aspektów, to najbezpieczniejszym wyborem będzie odzież trójwarstwowa, której uniwersalność sprawdzi się dobrze w większości sytuacji. Jeśli jednak jeździsz już więcej i znasz swoje potrzeby, to pewnie dojdziesz do wniosku, że lepiej postawić na dwa różne modele odzieży: np. typowowo miejską na dojazdy do pracy i turystyczny komplet na dalsze wypady na urlop.

Więcej informacji o produktach oraz pełną kolekcję znajdziesz na stronie www.modeka.pl

 

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button