Podatek od zakupu motocykla 2022: Kto, ile i do kiedy musi zapłacić PCC-3 od umowy kupna-sprzedaży??

Zakup motocykla: podatki i opłaty

Podatek od zakupu motocykla potrafi spędzić niejednemu nabywcy sprzętu sen z powiek. To ciemna strona zakupu pojazdu z prywatnych rąk. Kto go powinien zapłacić, ile wynosi podatek PCC-3 w 2022 roku, ile masz czasu na jego opłacenie i czy faktycznie jest się czym przejmować? 

Zacznijmy od wytłumaczenia czym jest podatek PCC-3. PCC, to nic innego jak skrót oznaczający: “Podatek od Czynności Cywilnoprawnych”. Podatek ten dotyczy osób, które dokonały zakupu nieruchomości, praw majątkowych lub stały się właścicielami używanych rzeczy ruchomych, czyli np. samochodów lub motocykli. Nazwa PCC-3 pochodzi od oznaczenia druku, którego używa się do składania deklaracji podatkowej PCC.

Na złożenie deklaracji PCC-3 oraz uiszczenie opłaty mamy 14 dni (razem z weekendami i świętami) od dnia podpisania umowy zakupu. To bardzo ważna informacja, bo na zgłoszenie zakupu pojazdu w Wydziale Komunikacji mamy 30 dni. Zazwyczaj wydaje nam się, że mamy cały miesiąc czasu i nie trzeba się spieszyć, załatwiając obydwie sprawy w jednym terminie.

 

UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY MOTOCYKLA A PODATEK PCC-3 2021. DLACZEGO NIE WARTO KOMBINOWAĆ?

Czym jest taka umowa? W dużym skrócie to jest to pisemne porozumienie między kupującym, a sprzedającym dotyczące przeniesienia praw do własności rzeczy (w tym przypadku motocykla) ze sprzedającego na kupującego. Obie strony w umowie kupna/sprzedaży informują kto sprzedaje, kto kupuje, co jest przedmiotem handlu oraz za jaką kwotę. Niezwykle istotne jest również określenie daty zawarcia umowy kupna/sprzedaży.

PCC-3 2022. Jaki zapłacę podatek za zakup motocykla?

Wysokość podatku PCC-3 w roku 2022 nie zmieniła się względem poprzedniego roku i wynosi 2% wartości rynkowej zakupionego motocykla. Pamiętajmy jednak, że kwota ustalona i wpisana na umowie, to jedno, a wartość pojazdu dla urzędu skarbowego to zupełnie inna kwestia. Nie ma co na siłę zaniżać kwoty, gdyż w razie zwrotu pojazdu (z różnych przyczyn), może dojść sytuacji, w której nie odzyskamy pełnej kwoty. Poza tym wyceny pojazdów podlegają weryfikacji w specjalnych urzędowych tabelach statystycznych średnich wartości rynkowych danych modeli i marek. Jeżeli pojazd jest uszkodzony, należy o tym poinformować i dostarczyć potwierdzają ten fakt zdjęcia pojazdu z widocznymi numerami identyfikacyjnymi. Nie zawsze jednak uszkodzenie jest widoczne – wtedy potrzebny będzie kosztorys naprawy oparty o opinię rzeczoznawcy.

Jeśli nie zgadzasz się z wyceną wartości auta na podstawie tabel statystycznych, a tym samym wysokością kwoty podatku PCC – możesz powołać biegłego. Jeśli oszacowana przez biegłego wartość pojazdu będzie różnić się o więcej niż 33% od kwoty podanej przez podatnika, to podatnik jest zobowiązany do zapłacenia za opinię. Jest to koszt około 500 zł. Warto więc być pewnym stanu faktycznego zgłaszanego pojazdu.

Od jakiej kwoty PCC-3 trzeba zapłacić?

Warto wiedzieć, że z deklaracji PCC-3 zwolnione są umowy, których wartość nie przekracza 1000 zł. Oznacza to, że jeśli kupisz motocykl, którego cena nie przekracza 1000 zł, to nie musisz składać w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3. Ze sztucznym zaniżaniem wartości pojazd trzeba jednak uważać, bo jeśli w taryfikatorach jego wartość przekroczy tę sumę, to możesz się spotkać z wezwaniem do uiszczenia opłaty. W skrajnych przypadkach kwota mandatu karno-skarbowego może naprawdę niemiło zaskoczyć.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Kiedy obowiązek składania deklaracji PCC-3 nas nie dotyczy?

Obowiązek składania deklaracji nie dotyczy osób, które np. motocykl kupiły od firmy lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą, a sprzedaż/zakup pojazdu potwierdzona jest fakturą VAT.

Pamiętajmy też, że aby doszło do nałożenia obowiązku złożenia deklaracji PCC-3, między dwoma stronami (kupującym, a sprzedającym) musi zostać sporządzona i podpisana umowa kupca/sprzedaży.

Co musisz zrobić
  1. Pobierz formularz PCC3 i wydrukuj go lub weź go w dowolnym urzędzie skarbowym. …
  2. Wypełnij formularz.
  3. Złóż go w urzędzie skarbowym albo wyślij go tam. …
  4. Zapłać podatek w kasie urzędu lub zrób przelew na jego konto.

Spóźniłem się lub nie złożyłem deklaracji PCC-3. Co teraz?

Jak pokazują przykłady wielu osób, nie warto kombinować z urzędem skarbowym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zwyczajnie zapomnimy lub nie mamy możliwości pojawienia się w US w celu złożenia deklaracji i opłacenia wymaganego podatku. W takim przypadku możemy spodziewać się nałożenia mandatu karno-skarbowego.

Wysokość kary zależna jest od minimalnej pensji – tą ustala rząd. W roku 2021 rząd ogłosił, że minimalne uposażenie pracownika będzie wynosić 301 0 zł brutto. Finalnie wysokość mandatu zależy od decyzji urzędnika, który może na nas nałożyć mandat w wysokości od 10% minimalnej pensji do jej 20-krotności. Oznacza to, że w roku 2021 możemy zostać ukarani mandatem karno-skarbowym w widełkach: 280 zł – 56 tys. zł.

Jeżeli właśnie przypomniałeś sobie o zaległej deklaracji PCC-3, to możesz wyratować się z opresji tzw. aktem czynnego żalu. Gotowy druk znajdziesz w urzędzie. Wypełniasz go, przyznajesz się do popełnionego czynu oraz zobowiązujesz się do zapłaty zaległości wraz z odsetkami. W druku jesteś również zobowiązany uzasadnić powód spóźnienia.

A może szukasz:

UMOWA KUPNA-SPRZEDAŻY MOTOROWERU 2022 [PDF]

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button