Podatek od zakupu motocykla: Kto i ile zapłaci PCC-3 od umowy kupna-sprzedaży??

Podatek od zakupu motocykla potrafi spędzić niejednemu nabywcy sprzętu sen z powiek. Kto go powinien zapłacić, ile wynosi podatek PCC-3 i czy faktycznie jest się czym przejmować? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Zacznijmy jednak od wytłumaczenia czym jest podatek PCC-3. PCC-3, to nic innego jak skrót oznaczający: „Podatek od Czynności Cywilnoprawnych”. Podatek ten dotyczy osób, które dokonały zakupu nieruchomości, praw majątkowych lub stały się właścicielami używanych rzeczy ruchomych, czyli np. samochodów lub motocykli.

Na złożenie deklaracji PCC-3 oraz uiszczenie opłaty mamy 14 dni (razem z weekendami i świętami) od dnia podpisania umowy zakupu. Obowiązek składania deklaracji nie dotyczy osób, które np. motocykl kupiły od firmy lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą, a sprzedaż/zakup pojazdu potwierdzona jest fakturą VAT.

Pamiętamy, że aby doszło do nałożenia obowiązku złożenia deklaracji PCC-3, między dwoma stronami (kupującym, a sprzedającym) musi zostać sporządzona i podpisana umowa kupca/sprzedaży.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY MOTOCYKLA A PODATEK PCC-3 2021. DLACZEGO NIE WARTO KOMBINOWAĆ?

Czym jest taka umowa? W dużym skrócie to jest to pisemne porozumienie między kupującym, a sprzedającym dotyczące przeniesienia praw do własności rzeczy (w tym przypadku motocykla) ze sprzedającego na kupującego. Obie strony w umowie kupna/sprzedaży informują kto sprzedaje, kto kupuje, co jest przedmiotem handlu oraz za jaką kwotę. Niezwykle istotne jest również określenie daty zawarcia umowy kupna/sprzedaży.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

PCC-3 2021. Jaki zapłacę podatek za zakup motocykla?

Wysokość podatku PCC-3 w roku 2021 wynosi niezmiennie 2% wartości rynkowej zakupionego motocykla. Pamiętajmy jednak, że kwota ustalona i wpisana na umowie, to jedno, a wartość pojazdu dla urzędu skarbowego to zupełnie inna kwestia. Nie ma co na siłę zaniżać kwoty, gdyż w razie zwrotu pojazdu (z różnych przyczyn), może dojść sytuacji, w której nie odzyskamy pełnej kwoty.

Warto wiedzieć, że z deklaracji PCC-3 zwolnione sąu mowy, których wartość nie przekracza 1000 zł. Oznacza to, że jeśli kupisz motocykl, którego cena nie przekracza 1000 zł, to nie musisz składać w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3.

Spóźniłem się lub nie złożyłem deklaracji PCC-3. Co teraz?

Jak pokazują przykłady wielu osób, nie warto kombinować z urzędem skarbowym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zwyczajnie zapomnimy lub nie mamy możliwości pojawienia się w US w celu złożenia deklaracji i opłacenia wymaganego podatku. W takim przypadku możemy spodziewać się nałożenia mandatu karno-skarbowego.

Wysokość kary zależna jest od minimalnej pensji – tą ustala rząd. W roku 2021 rząd ogłosił, że minimalne uposażenie pracownika będzie wynosić 2800 zł brutto. Finalnie wysokość mandatu zależy od decyzji urzędnika, który może na nas nałożyć mandat w wysokości od 10% minimalnej pensji do jej 20-krotności. Oznacza to, że w roku 2021 możemy zostać ukarani mandatem karno-skarbowym w widełkach: 280 zł – 56 tys. zł.

Jeżeli właśnie przypomniałeś sobie o zaległej deklaracji PCC-3, to możesz wyratować się z opresji tzw. aktem czynnego żalu. Gotowy druk znajdziesz w urzędzie. Wypełniasz go, przyznajesz się do popełnionego czynu oraz zobowiązujesz się do zapłaty zaległości wraz z odsetkami. W druku jesteś również zobowiązany uzasadnić powód spóźnienia.

A może szukasz:

UMOWA KUPNA-SPRZEDAŻY MOTOROWERU 2021 [PDF]

 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button