Aktualnie czytasz:
Kiedy muszę przerejestrować motocykl? Ile czasu na przerejestrowanie? 
0

Kiedy muszę przerejestrować motocykl? Ile czasu na przerejestrowanie? 

autor: Przemysław Borkowski21 lutego 2019

Kupiłeś używany motocykl i nie wiesz jak dużo czas masz żeby go przerejestrować? Czas na poinformowaniu starostwa o zmianie właściciela pojazdu jest ustawowo określony. 

Ustawa określa czas na przerejestrowanie pojazdu na 30 dni. Od dnia zakupu po zgłoszenie się do starostwa mamy w takim razie dokładnie miesiąc. Inna sprawa: urzędnik nie ma żadnej podstawy prawnej żeby ukarać nas za spóźnienie. Więc jest to 30 dni tylko w praktyce.

Oczywiście, nieprzerejestrowany pojazd to problem. Gdy przekroczymy prędkość i fotoradar zrobi nam „zdjęcie”, mandat przyjdzie na adres poprzedniego właściciela, który przekieruje go do nas. To samo tyczy się kontroli drogowych, kiedy będziemy musieli tłumaczyć się z faktu, że pojazd nie jest przerejestrowany. Policjant ma w takiej sytuacji prawo zatrzymać dowód rejestracyjny (na podstawie prawa, które mówi o tym, że „w razie uzasadnionego podejrzenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu” istnieje możliwość zatrzymania dowodu).

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 15%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka.

Jakie są koszty rejestracji używanego motocykla z Polski?

30 dni na przerejestrowanie, ale tylko 14 dni na zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC). 

  • podatek PCC-3; 2% wartości pojazdu z umowy kupna-sprzedaży
  • jeśli pozostawiamy poprzednią tablicę rejestracyjną; 81 zł
  • nowa tablica rejestracyjna; 121,5 zł
  • indywidualna tablica rejestracyjna; 1000 zł

Jak widać nie jest to duży koszt. Obecnie większość urzędów, w ramach tego samego powiatu / gminy, oferuje zatrzymanie poprzedniej tablicy rejestracyjnej. W takiej sytuacji koszt przerejestrowania to 81 zł + podatek PCC-3. 

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
40%
Interesujące
20%
heh...
20%
Że co?
10%
Grrrr!
0%
Smutne
10%