Podatek PCC-3 od umowy sprzedaży motocykla: ile dni na jego opłacenie mamy w trakcie epidemii?

Kupiłeś motocykl lub skuter? Gratulujemy! Nowy jednoślad w garażu to zawsze powód do radości. Jeśli jednak nie jest to nówka z salonu, to czekają cię jeszcze załatwienia związane z przerejestrowaniem pojazdu oraz opłatą podatku PCC-3. Ile czasu mamy na to w obecnych warunkach reżimu sanitarnego?

Obecnie logistyka związana z przerejestrowaniem pojazdu stała się bardziej skomplikowana. Nie można po prostu pójść do urzędu komunikacji, wziąć numerka z automatu i czekać na swoją kolej. Teraz, aby przerejestrować motocykl lub skuter, musimy umówić się na wizytę. Dokonać tego można telefonicznie bądź, w niektórych przypadkach, za pomocą specjalnie przygotowanych stron internetowych. Jak jednak pokazuje praktyka, rezerwacja terminu bywa naprawdę uciążliwa, a mniejsza przepustowość sprawia, że najbliższy wolny termin może być naprawdę odległy. Aby zmniejszyć spowodowaną obecną sytuacją panikę, rząd postanowił wydłużyć ustawowy okres jaki przysługuje na przerejestrowanie pojazdu. Standardowo mamy na to 30 dni. Z racji utrudnień sanitarnych okres ten został wydłużony do 180 dni. To pozwoli nam na zarezerwowanie terminu i dokonanie niezbędnych formalności bez narażania się na kary związane z przekroczeniem terminu. Przerejestrowania można w niektórych przypadkach dokonać także za pomocą przesyłki pocztowej. O szczegóły oraz możliwości należy pytać w odpowiednim dla miejsca zamieszkania starostwie.

Podatek PCC-3 ile mam czasu na opłatę?

Należy jednak uważać i nie brać za pewnik, że wszystkie formalności związane z zakupem pojazdu używanego mają przedłużone terminy realizacji. Przerejestrowanie pojazdu to jedno, ale po zakupie używanego pojazdu na umowę sprzedaży, to jest gdy nie występuje opodatkowanie VAT, należy także zgłosić się do urzędu skarbowego by wypełnić deklarację PCC-3 i opłacić stosowny podatek – chyba, że wartość jednośladu nie przekracza 1000 zł. Na tę czynność ustawowo przysługuje nam zaledwie 14 dni. Co ważne, ten termin w trakcie trwającego reżimu sanitarnego nie został wydłużony. W urzędzie skarbowym również obowiązują wcześniejsze zapisy na wizytę, więc warto tym bardziej o tym pamiętać i nie zostawiać tej wątpliwie przyjemnej formalności na później. Za przekroczenie terminu grozi kara grzywny. Na szczęście można wystosować tzw. akt czynnego żalu. Tak czy siak, zachowaj czujność i niezwłocznie umów się na wizytę w skarbówce.

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button