Pilne: Prawo jazdy AM 2019: Parafie powiatowe pomogą w uzyskaniu “karty motorowerowej”

Wraz z 2013 rokiem rządzący wprowadzając prawo jazdy AM skutecznie utrudnili nastolatkom uzyskanie prawa jazdy na motorowery. Sytuacja ta ma się zmienić pod koniec roku 2019. Z pomocą przyjdzie Konferencja Episkopatu Polski, która porozumiała się w tym zakresie z Komisją Infrastruktury oraz WORD.

Procedowanie ostatecznego kształtu ustawy trwało niemal rok wspólnymi wysiłkami posłów, przedstawicielami WORD oraz władzami kościelnymi. Istotną projektu było przejęcie inicjatywy edukacyjnej z zakresu wychowania komunikacyjnego przez Kościół w ramach prowadzonych zajęć. To rozwiązanie pomoże odciążyć szkoły oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Niskie zainteresowanie prawem jazdy AM to skutek wysokich kosztów i konieczności angażowania się w szkolenie w ośrodkach nauki jazdy. Wiemy doskonale jak wpłynęło to na ilość wydawanych rocznie uprawnień na motorowery porównując to z kartą motorowerową wydawaną przed 2013 rokiem. Dlatego naszym zdaniem inicjatywa ustawodawcza Konferencji Episkopatu Polski to dobry kompromis, pokazujący, że Kościół to nie tylko katecheza. To także miejsce w którym dba się o inne wartości, istotne dla młodego pokolenia. Kościół to miejsce dla każdego człowieka, mogące także pomóc w osiąganiu choćby takich celów jak uzyskanie prawa jazdy – mówi Przemysław Popiel, poseł PiS, członek Komisji Infrastruktury.

Wniesiony projekt ustawy z ramienia PiS oraz Konferencji Episkopatu Polski daje możliwość prowadzenia pełnego szkolenia teoretycznego w ramach zajęć katechetycznych w każdej parafii powiatowej. Z kolei zajęcia praktyczne, w tym te na placu będą mogły być prowadzone wyłącznie w parafiach wojewódzkich pod okiem duchownych posiadających stosowne uprawnienia.

Ksiądz Marcin Kropidłowski, jeden z inicjatorów rozwiązania

Trwają intensywne prace nad dostosowaniem kościelnej infrastruktury wojewódzkiej do pełnienia nowych zadań edukacyjnych z z zakresu zdobywania uprawnień na motorowery. Czynimy także zbiórki ofiar na rzecz zakupu materiałów dydaktycznych oraz pojazdów egzaminacyjnych. Przed nami mnóstwo prac w salkach katechetycznych oraz ich otoczeniu. Zarówno na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim. Łącznie do końca roku 2019 chcemy dostosować ponad 200 parafii do nowej roli. Przed nami też trudny proces opracowywania stosownych procedur oraz weryfikacji kandydatów. Nie tylko przez pryzmat ich wiedzy z zakresu ruchu drogowego, ale także stosownego zachowania i postawy życiowej. Bycie kierowcą to nie tylko znajomość przepisów i umiejętność obsługi pojazdu. To także serce i katolickie wartości pod kaskiem – komentuje ksiądz Marcin Kropidłowski, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Jeśli obecny kształt projektu zostanie przegłosowany przed sejmową przerwą wakacyjną, wówczas przepisy zaczną obowiązywać wraz z początkiem nowego sezonu. W ramach katechezy będą przeprowadzane zajęcia teoretyczne i praktyczne dla uczniów w wieku 14 lat. Egzamin na prawo jazdy AM będzie prowadzony w Katechetycznych Akademiach Szkolenia Kierowców (KASK), które będą utworzone w każdym mieście wojewódzkim. Koszty związane ze zdobyciem uprawnień będą finansowane z ofiar wiernych.

PS. Prima Arilis! Choć w Polsce i UE wszystko jest możliwe!

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

4 opinii

  1. Naprawdę?
    Dlaczego robisz nadzieję osobie która chce zrobić kartę am?
    Ten artykuł jest tak głupi, że nawet nie powinien istnieć bo robi nadzieję zwykłym ludziom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button