Aktualnie czytasz:
Pilne: Prawo jazdy AM 2019: Parafie powiatowe pomogą w uzyskaniu "karty motorowerowej"
4

Wraz z 2013 rokiem rządzący wprowadzając prawo jazdy AM skutecznie utrudnili nastolatkom uzyskanie prawa jazdy na motorowery. Sytuacja ta ma się zmienić pod koniec roku 2019. Z pomocą przyjdzie Konferencja Episkopatu Polski, która porozumiała się w tym zakresie z Komisją Infrastruktury oraz WORD.

Procedowanie ostatecznego kształtu ustawy trwało niemal rok wspólnymi wysiłkami posłów, przedstawicielami WORD oraz władzami kościelnymi. Istotną projektu było przejęcie inicjatywy edukacyjnej z zakresu wychowania komunikacyjnego przez Kościół w ramach prowadzonych zajęć. To rozwiązanie pomoże odciążyć szkoły oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Niskie zainteresowanie prawem jazdy AM to skutek wysokich kosztów i konieczności angażowania się w szkolenie w ośrodkach nauki jazdy. Wiemy doskonale jak wpłynęło to na ilość wydawanych rocznie uprawnień na motorowery porównując to z kartą motorowerową wydawaną przed 2013 rokiem. Dlatego naszym zdaniem inicjatywa ustawodawcza Konferencji Episkopatu Polski to dobry kompromis, pokazujący, że Kościół to nie tylko katecheza. To także miejsce w którym dba się o inne wartości, istotne dla młodego pokolenia. Kościół to miejsce dla każdego człowieka, mogące także pomóc w osiąganiu choćby takich celów jak uzyskanie prawa jazdy - mówi Przemysław Popiel, poseł PiS, członek Komisji Infrastruktury.

Wniesiony projekt ustawy z ramienia PiS oraz Konferencji Episkopatu Polski daje możliwość prowadzenia pełnego szkolenia teoretycznego w ramach zajęć katechetycznych w każdej parafii powiatowej. Z kolei zajęcia praktyczne, w tym te na placu będą mogły być prowadzone wyłącznie w parafiach wojewódzkich pod okiem duchownych posiadających stosowne uprawnienia.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Ksiądz Marcin Kropidłowski, jeden z inicjatorów rozwiązania

Trwają intensywne prace nad dostosowaniem kościelnej infrastruktury wojewódzkiej do pełnienia nowych zadań edukacyjnych z z zakresu zdobywania uprawnień na motorowery. Czynimy także zbiórki ofiar na rzecz zakupu materiałów dydaktycznych oraz pojazdów egzaminacyjnych. Przed nami mnóstwo prac w salkach katechetycznych oraz ich otoczeniu. Zarówno na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim. Łącznie do końca roku 2019 chcemy dostosować ponad 200 parafii do nowej roli. Przed nami też trudny proces opracowywania stosownych procedur oraz weryfikacji kandydatów. Nie tylko przez pryzmat ich wiedzy z zakresu ruchu drogowego, ale także stosownego zachowania i postawy życiowej. Bycie kierowcą to nie tylko znajomość przepisów i umiejętność obsługi pojazdu. To także serce i katolickie wartości pod kaskiem - komentuje ksiądz Marcin Kropidłowski, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jeśli obecny kształt projektu zostanie przegłosowany przed sejmową przerwą wakacyjną, wówczas przepisy zaczną obowiązywać wraz z początkiem nowego sezonu. W ramach katechezy będą przeprowadzane zajęcia teoretyczne i praktyczne dla uczniów w wieku 14 lat. Egzamin na prawo jazdy AM będzie prowadzony w Katechetycznych Akademiach Szkolenia Kierowców (KASK), które będą utworzone w każdym mieście wojewódzkim. Koszty związane ze zdobyciem uprawnień będą finansowane z ofiar wiernych.

PS. Prima Arilis! Choć w Polsce i UE wszystko jest możliwe!

 

Jaka jest Twoja reakcja?
13%
23%
8%