Wypadek Zientarskiego na skuterze a Prawo Jazdy AM

Przez ostanie dni głośno się mówi o prawie jazdy na skuter za sprawą słynnego już wypadku Macieja Zientarskiego na skuterze. W jego wyniku ranny został pieszy. Media szaleją i straszą, że wkrótce, aby poruszać się skuterem będą potrzebne dodatkowe uprawnienia. To nie do końca prawda.

Dlaczego? Bo ustawa o prawie jazdy AM (na skuter) dotyczyć będzie jedynie bardzo wąską grupę ludzi, czyli kogo?

  1. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 nie będzie posiadać karty motorowerowej.
  2. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 nie ukończył 18 lat.

Zatem kogo nie będą dotyczyć zapisy nowelizacji prawa o kierujących pojazdami?

  1. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 zdążył zdobyć kartę motorowerową (konieczna płatna wymiana  na prawo jazdy AM bez konieczności zdawania egzaminu).
  2. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 osiągnął wiek 18 lat.
  3. Każdego, kto posiada prawo jazdy innej kategorii

Postawa prawna:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Art. 133.
2. Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii
AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.
3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie stosuje się obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnienie.

Komunikowanie nadchodzących zmian w formie “Od przyszłego roku do kierowania skuterem, albo motorowerem konieczne będzie prawo jazdy” jest określeniem nieprecyzyjnym i mylącym. Może negatywnie wpływać na całą branżę specjalizującą się w segmencie małych motorowerów.

Skuterowo.com przewiduje, że pierwsze miesiące przyszłego sezonu będą upływać pod znakiem załamania sprzedaży. To na skutek dezinformacji – nowe przepisy nie mają za zadanie z dnia na dzień odebrać wszystkim uprawień do kierowania małym jednośladem, a jedynie dokładniej weryfikować zasadność nadawania ich ludziom młodym (od 14 roku życia).

Zadaniem wszystkich zaangażowanych jest walka z błędnym przekonaniem, jakie aktualnie posiadają użytkownicy skuterów i motorowerów oraz wszyscy, którzy planowali ich zakup w sezonie 2013.

Kontakt dla mediów w kwestii prawa jazdy AM: [email protected]Tel.: +48 22 24 42 49 2

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

20 opinii

  1. Czyli jeżeli mam kartę motorowerową przed 13 stycznia 2013 roku, lecz nie będę miał 18-stu lat po 13 stycznia 2013r. to i tak moje uprawnienia są nadal ważne i mogę spokojnie jeździć?

  2. Moim zdaniem to zły przepis. KAŻDY kto bierze udział w ruchu drogowym powinien znać przepisy ruchu drogowego. Samo ukończenie 18 lat niczego nie daje. W tym wieku młodzi ludzie mają ułańską fantazję, która w połączeniu z brakiem wiedzy daje dosyć niebezpieczną mieszankę. Z drugiej strony upodobnienie kursu na AM do kursu na motocykl spowoduje dalsze powiększenie kolejek w ośrodkach egzaminacyjnych. Moim zdaniem egzamin na AM powinien ograniczyć się do pozytywnego zaliczenia egzaminu teoretycznego ale powinien obowiązywać wszystkich bez wyjątku i oczywiście być wprowadzany stopniowo dla tych, którzy obecnie jeżdżą bez jakichkolwiek uprawnień.

  3. Ufff ;D Tak się składa że 17 stycznia 2013 roku będę miał 18-nastke więc mogą mnie pocałować w 4 litery i kasy za wymianę karty motorowerowej na am odemnie nie wyciągną bo nie będę musiał jej wymieniać i będę mógł jeździć na dowód ;DD

  4. jak ja mam 15 lat,wiec bede musial potem zaplacil za te prawko czy dalej bede mial jeździc na karcie motorowerowej ??
    prosze od odpowiedz

  5. @seba8311
    Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii
    AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat

  6. A Jeśli ja mam 13 lat i kartę motorowerową to jak wejdzie ten przepis to nie będę mógł jej wymienić na am?

  7. Kapuchon, tak, ale chyba lepiej jest zapłacić parę złotych i mieć prawo jazdy, na którym możesz bez przeszkód jeździć po całym świecie?
    Bo na +18 to w Polsce jest, ale już np. do Niemiec jak wyjedziesz ot jakiś pro policjant może się czepnąć.

  8. Czyli rozumiem że jeżeli 9 czerwca 2013 roku skończę 14 lat to moja karta motorowerowa do ukończenia 14 lat i wymienienia jej na prawo jazdy kategorii AM jest nieważna tak?

  9. Cholera, nie potraficie czytać ze zrozumieniem ? Wszystko macie podane w artykule, a i tak się dopytujecie w komentarzach.

  10. Nawet ten, co będzie miał jeszcze 13 lat w 2013 i będzie miał kartę, będzie mógł ją wymienić. To takie trudne? -,-

  11. Witam, a jak ja kończę 18 lat 2 maja to będę mógł jeździć na dowód, czy bd musiał zdawać na to am?

    p.s.na kartę zdałem tylko nie wyrobiłem. 😀
    pzdr.

  12. Jeżdżę motorami i motorowerami od ponad 20 lat samochodami też.I według mnie bardziej durnego pomysłu nie widziałem.Na świecie praktycznie całym nie obowiązuje takie prawo jazdy. A co do edukacji młodzieży to zawsze myślałem że od tego jest szkoła i tam nasze dzieci powinni się uczyć.U nas w Polsce jest takie podejście jest coś nowego to trzeba to opodatkować albo wymyślać następny zakaz.A to tylko po to żeby na tym zarobić.Powiem więcej najwięcej wypadków powodują samochody osobowe i co edukacja nie pomogła i nie pomoże bo trzeba zmienić mentalność a nie wykuć przepisy na blachę i zdać prawko.A co z rowerami też są uczestnikami ruchu też prawo jazdy, no i jeszcze ubezpieczenie OC na rower obowiązkowe bo też powodują wypadki. pozdrawiam

  13. Dobrym pomysłem jest CBT (Compulsory Basic Training) w UK – kurs trwa tylko ok. 6 godzin i jest podzielony na 4 zasadnicze części – 1)omówienie kwestii bezpieczeństwa, osprzętu, kask, kurtka, rękawice, itd… 2)jazda na placu – zapalanie, ruszanie, slalom, ósemka, sygnalizacja manewru, zmiana pasa ruchu, awaryjny stop, 3) wybrane zagadnienia teoretyczne dotyczące jazdy jednośladem 4) jazda po mieście z instruktorem i ostateczna ocena zdolności kursanta do zapanowania nad skuterem/motocyklem. Ponieważ żeby zdawać CBT trzeba mieć już prawo jazdy na samochód, teoria ogranicza się do uczulenia kursantów na specyficzne kwestie dotyczące skuterów/małych motorów. Miesiąc temu zdałem to bez problemu i wydaje się, że jeśli ktoś jest ogarnięty, to mu w zupełności wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button