Aktualnie czytasz:
Wypadek Zientarskiego na skuterze a Prawo Jazdy AM

Przez ostanie dni głośno się mówi o prawie jazdy na skuter za sprawą słynnego już wypadku Macieja Zientarskiego na skuterze. W jego wyniku ranny został pieszy. Media szaleją i straszą, że wkrótce, aby poruszać się skuterem będą potrzebne dodatkowe uprawnienia. To nie do końca prawda.

Dlaczego? Bo ustawa o prawie jazdy AM (na skuter) dotyczyć będzie jedynie bardzo wąską grupę ludzi, czyli kogo?

 1. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 nie będzie posiadać karty motorowerowej.
 2. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 nie ukończył 18 lat.

Zatem kogo nie będą dotyczyć zapisy nowelizacji prawa o kierujących pojazdami?

 1. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 zdążył zdobyć kartę motorowerową (konieczna płatna wymiana  na prawo jazdy AM bez konieczności zdawania egzaminu).
 2. Każdego kto przed 18 stycznia 2013 osiągnął wiek 18 lat.
 3. Każdego, kto posiada prawo jazdy innej kategorii

Postawa prawna:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Art. 133.
2. Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii
AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.
3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie stosuje się obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnienie.

Komunikowanie nadchodzących zmian w formie „Od przyszłego roku do kierowania skuterem, albo motorowerem konieczne będzie prawo jazdy” jest określeniem nieprecyzyjnym i mylącym. Może negatywnie wpływać na całą branżę specjalizującą się w segmencie małych motorowerów.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Skuterowo.com przewiduje, że pierwsze miesiące przyszłego sezonu będą upływać pod znakiem załamania sprzedaży. To na skutek dezinformacji – nowe przepisy nie mają za zadanie z dnia na dzień odebrać wszystkim uprawień do kierowania małym jednośladem, a jedynie dokładniej weryfikować zasadność nadawania ich ludziom młodym (od 14 roku życia).

Zadaniem wszystkich zaangażowanych jest walka z błędnym przekonaniem, jakie aktualnie posiadają użytkownicy skuterów i motorowerów oraz wszyscy, którzy planowali ich zakup w sezonie 2013.

Kontakt dla mediów w kwestii prawa jazdy AM: redakcja@skuterowo.com, Tel.: +48 22 24 42 49 2

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
20 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe statorable
  24 sierpnia 2012 at 19:02

  Media czepiają się kierowcy skutera, a wina była pieszego.

  Koń zawinił, kozę powiesili.

  Taki kraj.

 • Zdjęcie profilowe Maxiu
  24 sierpnia 2012 at 20:24

  Czyli rozumiem że jeżeli 9 czerwca 2013 roku skończę 14 lat to moja karta motorowerowa do ukończenia 14 lat i wymienienia jej na prawo jazdy kategorii AM jest nieważna tak?

 • Zdjęcie profilowe
  faroxim
  24 sierpnia 2012 at 20:30

  Jak wejdzie przepis to pójdź do urzędu i się spytaj,bo pewnie będziesz mógł wymienić

 • Zdjęcie profilowe Emar
  24 sierpnia 2012 at 20:52

  Cholera, nie potraficie czytać ze zrozumieniem ? Wszystko macie podane w artykule, a i tak się dopytujecie w komentarzach.

 • Zdjęcie profilowe ps3lukasz
  27 sierpnia 2012 at 00:32

  Nawet ten, co będzie miał jeszcze 13 lat w 2013 i będzie miał kartę, będzie mógł ją wymienić. To takie trudne? -,-

 • Zdjęcie profilowe sk3jcior
  30 sierpnia 2012 at 16:50

  Witam, a jak ja kończę 18 lat 2 maja to będę mógł jeździć na dowód, czy bd musiał zdawać na to am?

  p.s.na kartę zdałem tylko nie wyrobiłem. 😀
  pzdr.

 • Zdjęcie profilowe devox
  31 sierpnia 2012 at 08:42

  Jeżdżę motorami i motorowerami od ponad 20 lat samochodami też.I według mnie bardziej durnego pomysłu nie widziałem.Na świecie praktycznie całym nie obowiązuje takie prawo jazdy. A co do edukacji młodzieży to zawsze myślałem że od tego jest szkoła i tam nasze dzieci powinni się uczyć.U nas w Polsce jest takie podejście jest coś nowego to trzeba to opodatkować albo wymyślać następny zakaz.A to tylko po to żeby na tym zarobić.Powiem więcej najwięcej wypadków powodują samochody osobowe i co edukacja nie pomogła i nie pomoże bo trzeba zmienić mentalność a nie wykuć przepisy na blachę i zdać prawko.A co z rowerami też są uczestnikami ruchu też prawo jazdy, no i jeszcze ubezpieczenie OC na rower obowiązkowe bo też powodują wypadki. pozdrawiam

 • Zdjęcie profilowe meteuszj14
  31 sierpnia 2012 at 14:25

  Masz w 100% rację! Oni by tylko chcieli kasę, ale wypłat to nie dźwigną. Pieszy to też uczestnik ruch.

 • Zdjęcie profilowe milioner
  30 grudnia 2012 at 19:51

  ile się połaci za wymianę???

 • Zdjęcie profilowe hypo
  18 sierpnia 2013 at 14:53

  Dobrym pomysłem jest CBT (Compulsory Basic Training) w UK – kurs trwa tylko ok. 6 godzin i jest podzielony na 4 zasadnicze części – 1)omówienie kwestii bezpieczeństwa, osprzętu, kask, kurtka, rękawice, itd… 2)jazda na placu – zapalanie, ruszanie, slalom, ósemka, sygnalizacja manewru, zmiana pasa ruchu, awaryjny stop, 3) wybrane zagadnienia teoretyczne dotyczące jazdy jednośladem 4) jazda po mieście z instruktorem i ostateczna ocena zdolności kursanta do zapanowania nad skuterem/motocyklem. Ponieważ żeby zdawać CBT trzeba mieć już prawo jazdy na samochód, teoria ogranicza się do uczulenia kursantów na specyficzne kwestie dotyczące skuterów/małych motorów. Miesiąc temu zdałem to bez problemu i wydaje się, że jeśli ktoś jest ogarnięty, to mu w zupełności wystarczy.