Aktualnie czytasz:
Oto pierwsze miasto świata, w którym prędkość maksymalną ustalono na 30 km/h!
0

Hiszpańskie Bilbao jest od wtorku pierwszym miastem świata zamieszkałym przez ponad 300 tysięcy osób, w którym wprowadzono (na wszystkich ulicach) ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Zmiany w prawie drogowym miasta położonego w prowincji Bizkaia wprowadzono 22 września. Data nie została wybrana przypadkowo - dokładnie tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Lepszego pretekstu do ogłoszenia nowelizacji prawa nie można było wymyślić.

Ograniczenie prędkości do 30 km/h obowiązywało tak naprawdę już od 2019 roku, jednak dotyczyło początkowo 80% ulic. Z dniem 22 września 2020, wszystkie ulice miasta podlegają ograniczeniu prędkości maksymalnej. Jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?

Alfonso Gil, człowiek odpowiedzialny za sprawy ruchu drogowego w Bilbao komentuje, że największą korzyścią z wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/h będzie zmniejszenie ilości wypadków na terenach baskijskiej aglomeracji. Kolejną zaletą ma być zmniejszenie poziomu hałasu w mieście, co bezpośrednio wpłynie na poprawę warunków mieszkalnych.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

- Przede wszystkim chcemy mieć mniej wypadków, i oczywiście – mniej zabitych. Chcemy też mniej zanieczyszczeń (…) oraz hałasu. Jeśli dzięki nowemu ograniczeniu prędkości uda nam się ochronić chociaż jedno ludzkie życie, to mamy już sukces

- tłumaczył Alfonso Gil.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Co ciekawe, w Hiszpanii strefy, w których ustalono surowe obostrzenia prędkości nie są rzadkością i obowiązują już w 19 miastach. Bilbao mimo wszystko nie należy do metropolii, w których prędkość maksymalna została ograniczona najbardziej. W liczącej blisko 80 tysięcy mieszkańców Pontevedrze, prędkość maksymalną w śródmieściu ustalono na 10 km/h!

Wszystkie te obostrzenia wynikają z ustalonego przez rząd Hiszpanii tzw. Krajowego Planu Jakości Powietrza, w związku z którym w centrach dużych miejscowości (powyżej 50 tys. mieszkańców) do roku 2023, zostaną wprowadzone przepisy, które całkowicie wyeliminują ruch pojazdów w centrach miast.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%