Oto pierwsze miasto świata, w którym prędkość maksymalną ustalono na 30 km/h!

Hiszpańskie Bilbao jest od wtorku pierwszym miastem świata zamieszkałym przez ponad 300 tysięcy osób, w którym wprowadzono (na wszystkich ulicach) ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Zmiany w prawie drogowym miasta położonego w prowincji Bizkaia wprowadzono 22 września. Data nie została wybrana przypadkowo – dokładnie tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Lepszego pretekstu do ogłoszenia nowelizacji prawa nie można było wymyślić.

Ograniczenie prędkości do 30 km/h obowiązywało tak naprawdę już od 2019 roku, jednak dotyczyło początkowo 80% ulic. Z dniem 22 września 2020, wszystkie ulice miasta podlegają ograniczeniu prędkości maksymalnej. Jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?

Alfonso Gil, człowiek odpowiedzialny za sprawy ruchu drogowego w Bilbao komentuje, że największą korzyścią z wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/h będzie zmniejszenie ilości wypadków na terenach baskijskiej aglomeracji. Kolejną zaletą ma być zmniejszenie poziomu hałasu w mieście, co bezpośrednio wpłynie na poprawę warunków mieszkalnych.

– Przede wszystkim chcemy mieć mniej wypadków, i oczywiście – mniej zabitych. Chcemy też mniej zanieczyszczeń (…) oraz hałasu. Jeśli dzięki nowemu ograniczeniu prędkości uda nam się ochronić chociaż jedno ludzkie życie, to mamy już sukces

– tłumaczył Alfonso Gil.

Co ciekawe, w Hiszpanii strefy, w których ustalono surowe obostrzenia prędkości nie są rzadkością i obowiązują już w 19 miastach. Bilbao mimo wszystko nie należy do metropolii, w których prędkość maksymalna została ograniczona najbardziej. W liczącej blisko 80 tysięcy mieszkańców Pontevedrze, prędkość maksymalną w śródmieściu ustalono na 10 km/h!

Wszystkie te obostrzenia wynikają z ustalonego przez rząd Hiszpanii tzw. Krajowego Planu Jakości Powietrza, w związku z którym w centrach dużych miejscowości (powyżej 50 tys. mieszkańców) do roku 2023, zostaną wprowadzone przepisy, które całkowicie wyeliminują ruch pojazdów w centrach miast.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button