Prędkość maksymalna w Polsce. Od czerwca czekają nas zmiany. Prawo drogowe 2021

Już w czerwcu tego roku w polskim prawie drogowym pojawią się zmiany. Ograniczona zostanie prędkość maksymalna w terenie zabudowanym w godzinach nocnych. O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć? Oto zmiany w prawie, które czekają nas w roku 2021.

Już w czerwcu tego roku do życia zostanie powołana zapowiadana od wielu miesięcy zmiana w prawie, dzięki której zmianie ulegnie prędkość maksymalna pojazdów poruszających się w terenie zabudowanym, w nocy. Obecnie kierowcy mogą w terenie zabudowanym poruszać się z prędkością 50 km/h. W godzinach nocnych, czyli od godz. 23:00, do godziny 05:00, możemy jeździć z prędkością o 10 km/h większą. Już niedługo ten przepis nie będzie obowiązywać.

Prędkość maksymalna w mieście będzie niższa?

Już od czerwca przepis pozwalający na jazdę motocyklem z prędkością o 10 km/h wyższą przestanie obowiązywać i kierowcy będą mogli poruszać się po drogach polskich miast z maksymalną prędkością wynoszącą 50 km/h.

– Ustawa przygotowana przez działającą przy Ministerstwie Infrastruktury Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przewiduje szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu

– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Prawo drogowe 2021: Koniec z jazdą na zderzaku!

Pamiętajmy jednak, że faktycznie o prędkości maksymalnej, obowiązującej w konkretnym miejscu decydują znaki. W większych miastach, na drogach dwu- lub trzypasmowych możemy jeździć z prędkością wynoszącą 70 km/h, a nawet 90 km/h. Z drugiej strony możemy spotkać się z miejscami, w których maksymalna prędkość wynosi nawet 20 km/h. O wszystkim decydują konkretne znaki.

Kierowcy za przekroczenie dozwolonej prędkości maksymalnej, w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h mogą zostać ukarani mandatem karnym w wysokości 400-500 zł, 10 pkt karnymi oraz stracą prawo jazdy na trzy miesiące.

H-D Street Bob 114 2021

Polska jest obecnie jedynym krajem Unii Europejskiej, w której istnieje podział godzinowy dotyczący prędkości maksymalnej. Nowa regulacja prawna wynika z wprowadzenia większej ilości przepisów, których zadaniem będzie poprawienie bezpieczeństwa na polskich drogach. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Prawo jazdy 2021: jakie zmiany czekają na kierowców? Za co będzie odbierane? Nachodzą nowe przepisy

Przede wszystkim do życia zostanie powołana ustawa decydująca o pierwszeństwie pieszych jeszcze przed przejściem oraz karająca kierowców lubujących się w tzw. jeździe na zderzaku. W dużym skrócie, chodzi o to, aby unikać sytuacji, w której kierowcy nie zachowują bezpiecznej odległości od samochodów jadących przed nimi. Jaką odległość powinni zachowywać przed poprzedzającymi ich kierowcami? Bezpieczna odległość wynosi połowę prędkości, z którą porusza się kierowca. Oznacza to, że jeśli kierowcy jadą z prędkością 100 km/h, to kierowca jadący z tyłu powinien utrzymywać odległość wynoszącą 50 m przed pojazdem jadącym przed nim. Zasada ta obowiązuje w niektórych krajach UE i według specjalistów sprawdza się doskonale.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button