Aktualnie czytasz:
Motocykle i norma Euro 4 2017: Dlaczego uważam, że KE przesadza...
6

Komisja Europejska po 10 latach względnego spokoju dobiera się znowu do producentów motocykli wcielając w życie kolejną, czwartą już europejską normę czystości spalin, czyli Euro 4. Co to oznacza dla nas, użytkowników motocykl, co dla producentów, a co dla środowiska?

W 1999 roku zaczęła obowiązywać motocykle pierwsza norma ekologiczna - Euro 1. W 2003 roku wprowadzono Euro 2, a trzy lata później Euro 3. Był rok 2006. W styczniu 2016 roku weszła kolejna norma - Euro 4 dla pojazdów nowohomologowanych, a już za chwilę - w styczniu 2017 roku zacznie obowiązywać także modele będące już w sprzedaży na rynku nowych pojazdów.

Pokrótce, żeby nie zagłębiać się w normowanie wydzielania ilości dwutlenków azotu czy węgla, wprowadzenie normy Euro 4 dla jednośladów skutkuje od nowego roku zakazem sprzedaży nowych skuterów i motorowerów napędzanych silnikami dwusuwowymi. Norma Euro 4 wprowadza wymóg montowania systemu ABS w jednośladach o pojemności większej niż 125 ccm oraz przynajmniej zintegrowanego systemu hamulcowego w pojazdach napędzanych mniejszymi silnikami. Norm nie spełnią też układy gaźnikowe i zastąpione muszą być precyzyjniejszym, często wielopunktowym wtryskiem. W układach wydechowych będą musiały być montowane coraz bardziej skomplikowane katalizatory wyposażone w sondy lambda, które pełną sprawność powinny osiągać od razu w momencie rozruchu silnika... To tylko główne zmiany konstrukcyjne, które wymusza nowa norma.

Producenci motocykli zawsze żyli dobrze z księgowymi - ale teraz chyba z nimi mieszkają. Trzeba obliczyć jakie motocykle opłaca się dostosować do nowych norm, a których produkcję po prostu zarzucić. Cena motocykli oferowanych na rynku będzie musiała wzrosnąć - nie ma cudów. Odchodzi stare, przychodzi nowe...

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Co to oznacza dla nas, motocyklistów, oprócz drożyzny? Przede wszystkim już w fazie projektowania motocykli przyjemność z jazdy, osiągi, agresywny wygląd - po prostu piękno motocykla - odchodzą na drugi plan. Motocykl staje się produktem kompromisowym, muszącym spełniać wymogi w ogóle nie cenione przez odbiorcę. Czy ktoś kupiwszy nowego fabrycznie sprzęta chwalił się kolegom ile tlenków azotów na km wydziela jego maszyna? W ogóle wie to ktoś z nas?

ABS czy sprzężony układ hamowania to z kolei cios w stronę niezależności - koniec z bezproblemowym stoppie... Elektronika zostaje narzucona odgórnie, ok - pomaga, rzeczywiście może uratować nam tyłek, ale fajnie jest kupując motocykl jednak mieć wybór.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Wszystkie te zmiany tłumaczone są negatywnym  wpływem na środowisko pojazdów spalinowych - zgadzam się z tym, na pewno spaliny nikomu nie pomagają, ale czy rzeczywiście wprowadzenie nowych motocykli, zbudowanych według bardzo restrykcyjnych norm coś mocno zmieni? Przeciskając się w korku stojących z włączonymi silnikami setek samochodów, starych ciężarówek, autobusów, autokarów - napędzanych ubiegłowiecznymi dieslami, dymiących osobówek, które w wyniku przebiegu wytarły pierścienie olejowe - śmiem wątpić.

W naszym kraju dużo większą poprawę jakości powietrza przyniosłaby reforma uniemożliwiająca poruszanie się po drogach publicznych pojazdom niesprawnym technicznie, dymiącym jak XIX-wieczna lokomotywa.

Nowe motocykle to ułamek jeżdżących po naszym kraju maszyn. Dodatkowo silniki motocykli trują w godzinach szczytu przez powiedzmy 20 minut jazdy, podczas gdy samochody trują godzinę - więcej stojąc, niż jadąc.

Niestety wiadomo do czego zmierzamy, za kilka lat wejdzie norma Euro 5, po niej 6, aż w końcu wejdzie zakaz produkcji wszelkich maszyn z napędem spalinowym - zacznie się era E-pojazdów. Jest to nieuniknione.

Nie zapominajmy, że są to normy europejskie. Cała Azja, czy Ameryka wzrusza ramionami i wręcz śmieje się nam w twarz. Kto Amerykaninowi zabroni jazdy 6-litrowym Boss Hossem, podczas gdy niedługo Europejczyk chcący poczuć moc poruszał się będzie turbodoładowaną 400-tką.

Jaka jest Twoja reakcja?
7%
2%
69%