Aktualnie czytasz:
Kursy doszkalające dla kierowców posiadających prawo jazdy: Co z nimi?
0

Zdarzają się sytuacje, kiedy kierowca chce podciągnąć swoje umiejętności bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym i nie chce tego robić na własną rękę. Obecnie jednak nie ma takiej możliwości. Czy i kiedy to się może zmienić?

Sprawa ciągnie się już od kilku lat, ale obecnie, w dobie trwającego ciągle zagrożenia w postaci epidemii koronawirusa, problem nabiera poważnie na znaczeniu. Wiele osób rozważa powrót do samodzielnego transportu, rezygnując z komunikacji zbiorowej na rzecz indywidualnego transportu. Część przesiada się na jednoślady, inni przepraszają się z samochodami. Sporo z tych osób, choć posiada uprawnienia, dawno nie korzystała z pojazdów na własną rękę. Takie osoby, biorąc pod uwagę odpowiedzialność za swoje i innych zdrowie i bezpieczeństwo, chętnie wzięłyby udział w kursie doszkalającym, który pozwoli na nowo nabrać utraconych nawyków i odświeżyć zasady poruszania się. Co także ważne w tym wypadku to możliwość odbycia takiego kursu w swoim mieście/miejscu zamieszkania i zwłaszcza na codziennie przebywanych trasach. Niestety obecnie obowiązująca ustawa prawo o ruchu drogowym nie przewiduje takiej możliwości.

W odpowiedzi na kolejną interpelację jednej z posłanek, resort poinformował, że, cytując: Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw w którym m.in. zaproponowano, aby osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem oraz osoba ubiegająca się o przywrócenie takiego uprawnienia mogła odbyć szkolenie uzupełniające prowadzone przez ośrodek szkolenia kierowców. Projekt ustawy został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i oczekuje na wpis. 

Obecnie zatem, zanim zmiany trafią na swoją kolej wprowadzenia w życie, kierowcom pozostają wyłącznie szkolenia przeprowadzane przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Te szkolenia odbywają się jednak na zamkniętych obiektach i mają inny niż omawiany powyżej charakter. Nie wiadomo na razie ile czasu jeszcze minie nim zostaną wprowadzone zmiany w tej sprawie.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Niebawem minie rok od momentu, gdy premier Morawiecki mówił o priorytecie nadanym poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Nie widzimy jednak efektów i wprowadzanych zmian.

Widać kierowcy powracający do ruchu po dłuższej przerwie skazani są obecnie sami na siebie. Czy to na pewno bezpieczne?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%