Aktualnie czytasz:
Czasowe wyrejestrowanie pojazdu i możliwość zawieszenia ubezpieczenia OC? Niestety nie dla motocykli!
0

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu i możliwość zawieszenia ubezpieczenia OC? Niestety nie dla motocykli!

autor: Przemysław Borkowski30 czerwca 2020

O tym, że rząd przygotowuje tzw. ustawę deregulacyjną pisaliśmy już kilkukrotnie. Wśród udogodnień, jakie mają zostać przygotowane dla kierujących i posiadaczy pojazdów, pojawiła się także wzmianka o możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu. Znamy więcej szczegółów dotyczących tej informacji.

Elektroniczne prawo jazdy, jedna tablica rejestracyjna i inne zapowiadane zmiany dotyczące kierowców z pewnością w pewien sposób ułatwią nam wszystkim życie. Jednak wielu motocyklistów najbardziej zainteresowała wzmianka o rozszerzeniu możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów na inne niż dotychczasowo pojazdy. Do tej pory czasowo wyrejestrować można był np. autobus, lub pojazd specjalny, ciężarowy, czy np. ciężarową przyczepę. Rozszerzenie tej możliwości również o inne pojazdy rozbudziło nadzieje zdecydowanej większości motocyklistów, bo przecież wydaje się logicznym, że motocykl, jako pojazd wybitnie sezonowy, powinien z automatu pojawić się na takiej liście.

Wielu z nas, pasjonatów jednośladów, posiada więcej niż jeden motocykl. Często są to maszyny starsze, kolekcjonerskie, lub posiadające wartość sentymentalną. Takie pojazdy nierzadko nie są w ogóle, lub sporadycznie używane do jazdy. Zloty, rajdy, imprezy okolicznościowe - to momenty, w których stare maszynerie ożywają na chwilę. Aby móc czasowo zrezygnować z ubezpieczenia OC dla takiego pojazdu, musi on obecnie posiadać status zabytku i jeździć na tzw żółtych blachach. Z tym jednak wiążą się pewne, dla niektórych spore obostrzenia. Pojazd musi też spełniać określone wytyczne, by móc trafić do rejestru pojazdów zabytkowych.

Nie musi to być jednak wcale zabytek. Przecież można posiadać dwa, lub trzy motocykle i używać jeden z nich okazjonalnie. Wydaje się wtedy głupotą opłacanie całorocznego ubezpieczenia OC, a jest ono ustawowo wymagane dla zarejestrowanych pojazdów. Także możliwość wygaszenia ubezpieczenia np. na okres zimowy, wydaje się być ważnym aspektem dla wszystkich motocyklistów.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jak udało nam się dowiedzieć, faktycznie zostanie rozszerzona lista pojazdów, które można czasowo wyrejestrować, ale ma to dotyczyć wyłącznie samochodów osobowych, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu. Wyrejestrowanie ma nastąpić na czas naprawy, tj. na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż co trzy lata. Jeśli więc rozbijesz ponownie furę w krótszym okresie, to już nie załapiesz się na ten zapis ponownie.

Dlaczego nie zostaną możliwością czasowego wyrejestrowania objęte pojazdy sezonowe jak kabriolety, kampery, pojazdy bez stałego zadaszenia, czy wreszcie jednoślady? Tego można się tylko domyślać.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%