Czasowe wyrejestrowanie pojazdu i możliwość zawieszenia ubezpieczenia OC? Niestety nie dla motocykli!

O tym, że rząd przygotowuje tzw. ustawę deregulacyjną pisaliśmy już kilkukrotnie. Wśród udogodnień, jakie mają zostać przygotowane dla kierujących i posiadaczy pojazdów, pojawiła się także wzmianka o możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu. Znamy więcej szczegółów dotyczących tej informacji.

Elektroniczne prawo jazdy, jedna tablica rejestracyjna i inne zapowiadane zmiany dotyczące kierowców z pewnością w pewien sposób ułatwią nam wszystkim życie. Jednak wielu motocyklistów najbardziej zainteresowała wzmianka o rozszerzeniu możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów na inne niż dotychczasowo pojazdy. Do tej pory czasowo wyrejestrować można był np. autobus, lub pojazd specjalny, ciężarowy, czy np. ciężarową przyczepę. Rozszerzenie tej możliwości również o inne pojazdy rozbudziło nadzieje zdecydowanej większości motocyklistów, bo przecież wydaje się logicznym, że motocykl, jako pojazd wybitnie sezonowy, powinien z automatu pojawić się na takiej liście.

Wielu z nas, pasjonatów jednośladów, posiada więcej niż jeden motocykl. Często są to maszyny starsze, kolekcjonerskie, lub posiadające wartość sentymentalną. Takie pojazdy nierzadko nie są w ogóle, lub sporadycznie używane do jazdy. Zloty, rajdy, imprezy okolicznościowe - to momenty, w których stare maszynerie ożywają na chwilę. Aby móc czasowo zrezygnować z ubezpieczenia OC dla takiego pojazdu, musi on obecnie posiadać status zabytku i jeździć na tzw żółtych blachach. Z tym jednak wiążą się pewne, dla niektórych spore obostrzenia. Pojazd musi też spełniać określone wytyczne, by móc trafić do rejestru pojazdów zabytkowych.

Nie musi to być jednak wcale zabytek. Przecież można posiadać dwa, lub trzy motocykle i używać jeden z nich okazjonalnie. Wydaje się wtedy głupotą opłacanie całorocznego ubezpieczenia OC, a jest ono ustawowo wymagane dla zarejestrowanych pojazdów. Także możliwość wygaszenia ubezpieczenia np. na okres zimowy, wydaje się być ważnym aspektem dla wszystkich motocyklistów.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Jak udało nam się dowiedzieć, faktycznie zostanie rozszerzona lista pojazdów, które można czasowo wyrejestrować, ale ma to dotyczyć wyłącznie samochodów osobowych, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu. Wyrejestrowanie ma nastąpić na czas naprawy, tj. na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż co trzy lata. Jeśli więc rozbijesz ponownie furę w krótszym okresie, to już nie załapiesz się na ten zapis ponownie.

Dlaczego nie zostaną możliwością czasowego wyrejestrowania objęte pojazdy sezonowe jak kabriolety, kampery, pojazdy bez stałego zadaszenia, czy wreszcie jednoślady? Tego można się tylko domyślać.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button