Aktualnie czytasz:
Jazda motocyklem w korku a przepisy: Uwaga na złośliwych „szeryfów”

Ostatnio w sieci sporą popularnością cieszy się wideo nakręcone przez kierowcę Triumpha Bonneville T100. Podczas jazdy w korku pomiędzy samochodami pewien taksówkach z premedytacją zablokował przejazd motocykliście. Sprawa została zgłoszona do warszawskiej korporacji taxi. Ta problem jednak widzi w zachowaniu jednośladu.

Film wraz z treścią listu przesłanego do Sawa Taxi obiegł już kilka portali społecznościowych.

Autorem korespondencji jednak nie okazał się sam kierowca motocykla, a Internautka, który znalazł nagranie w sieci. Zwrócił on uwagę korporacji na niestosowne zachowanie, prosząc o interwencję i poinformowanie prowadzącego Mercedesa, iż jego zachowanie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale również z pewnymi społecznymi normami:

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Piszę w sprawie bardzo nieodpowiedniego zachowania kierowcy taksówki Państwa korporacji. W Internecie został opublikowany film ukazujący w jaki sposób taksówkarz Sawa Taxi traktuje innych użytkowników drogi. Widać wyraźnie, jak celowo zajechał drogę motocykliście blokując dwa pasy ruchu, aby uniemożliwić mu dalszy przejazd. Zachowanie takie jest zarówno skrajnie nieuprzejme jak i powodujące niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Film wywołał wśród użytkowników jednośladów duży niesmak i deklaracje niekorzystania z usług Sawa Taxi. Na pewno nie chciałabym korzystać z usług firmy, której pracownicy zachowują się w taki sposób na drodze uprzykrzając życie innym. Po stronie internetowej Państwa firmy wnioskuję, że bardzo starają się Państwo tworzyć dobry wizerunek korporacji. Niestety przez takie zachowania kierowców dobry wizerunek zostaje natychmiastowo niszczony. Mam nadzieję, że zostaną podjęte odpowiednie działania zapobiegające takim sytuacjom w przyszłości. Taksówka (jak widać w filmie) to czarny Mercedes o numerze rejestracyjnym WF 5101J, numer boczny niestety jest nieczytelny.

O dziwo Sawa Taxi w oficjalnej korespondencji nie dość, że nie zauważyła w zachowaniu swojego kierowcy niczego zdrożnego, to jeszcze dodatkowo poinformowała, że zgłosi sprawę do Wydziału Ruchu Drogowego. Jej przedmiotem będzie, uwaga… motocyklista:

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Dziękujemy za przesłanie nam filmu, w którym to wyraźnie widać jak kierujący jednośladem łamie nagminnie przepisy ruchu drogowego. Film z tego zdarzenia przesyłamy do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji celem zgłoszenia popełnienia wykroczenia drogowego przez motocyklistę.

Trudno jest w jakikolwiek sposób skomentować tego typu odpowiedź. Nie tylko ze względu na to, że jest najzwyczajniej bezczelna, ale także wskazuje na nieznajomość przepisów ruchu drogowego. Przypomnijmy – jazda pomiędzy samochodami w korku nie jest jednoznacznie zabroniona. Nie jest dozwolone jedynie: jazda dwoma pasami na raz oraz wymijanie lub wyprzedzanie w okolicach przejść dla pieszych (za to drugie motocyklista faktycznie może mieć problemy – 10 pkt karnych). Tyle kodeks. W praktyce na szczęście doskonała większość kierowców osobówek nie stwarza problemów motocyklistom. Mało tego – coraz więcej osób wręcz ułatwia przejazd jednośladom – składają lusterka czy zjeżdżając na „marginesik”. Niestety nie wszyscy tolerują fakt, że inni mogą sprawniej poruszać się w korku. Wewnętrzne frustracje i kompleksy biorą górę odsłaniając typową „cebulowatość” i prostactwo. Między innymi z tego właśnie względu w Polsce nie działa jazda na suwak.

W ten kanon niestety naszym zdaniem wpisuje się także brzmienie odpowiedzi korporacji Sawa Taxi, która poprzez nieodpowiedzialność sprawia, że niesamowicie cierpi jej wizerunek. W dobie social mediów nadrobienie strat może okazać się bardzo trudne. Próżno również szukać oficjalnego komunikatu firmy, który jednoznacznie odciąłby się od powyższego stanowiska. Smutne patrzeć jak przez zachowanie jednego kierowcy cierpi nie tylko cała korporacja, ale także wizerunek wszystkich taksówkarzy w tym kraju.

PS. Brawa dla kierowcy Triumpha – za cierpliwość. Nagana za wyprzedzanie na przejściu.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
19 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe anonim
  28 sierpnia 2015 at 10:03

  I tak ma być, będzie miło i przy okazji bezpiecznie 🙂

 • Zdjęcie profilowe watermelon
  28 sierpnia 2015 at 16:13

  @wojtek_pl Jakby chciał zjechać na lewy pas to by to zrobił – widać, że prostuje koła będąc na linii i jedzie chwilę prosto.
  No i tak jak mówili – motocyklista wyprzedzał tylko na przejściu, na którym były światła.

 • kierowca z Mazur
  28 sierpnia 2015 at 21:31

  buraki,oni prześlą film do policji,haha,motocyklista nic tu nie zrobił strasznego ,a burka z taxi dostanie za blokowanie pasa bodajże 500 zł,niech przesyłają to wbiją na mine tego buraka haha

 • T100
  29 sierpnia 2015 at 12:10

  Lepiej poprawcie/zdejmijcie ten artykuł w sprawie tego wyprzedzania

 • Zdjęcie profilowe Evert
  30 sierpnia 2015 at 11:27

  Sprawa doczekała się dalszej korespondencji i oficjalnego wyjaśnienia oraz przeprosin ze strony korporacji SAWA.

  http://motormania.com.pl/newsy/kraj/szeryf-w-taksowce-blokuje-motocykliste-co-na-to-sawa-taxi/

 • Piotr R
  8 września 2015 at 05:33

  bzdura! nie uważam, że zajechał drogę motocykliście celowo, a jedynie chciał zjechać na lewy pas do skrętu w lewo bo z daleka widać, że jest przy krawędzi pasa i czai się by wjechać w lukę pomiędzy samochodami, a że samochody zatrzymały się to wjechał calloem na lewy pas. Pozostaje kwestia czy go widział i mimo to zjechał plus miał nie włączony kierunkowskaz. Motocyklista powinien ocenić zamiary kierowcy taksówki bo ja od początku widzę jakie są intencje kierowcy czyli zmiana pasa. Rzeczywiście tu sprawa jest jedynie dla drogówki i to jedynie kwestia kierunkowskazu, a korporacja musiałaby mieć podstawy do upomnienia kierowcy za zajechanie drogi a z filmu nie wynika że jest to celowe. Takich sytuacji niezamierzonego zajechania jest w Warszawie codziennie kilkadziesiąt..

 • Piotr R
  8 września 2015 at 05:39

  bzdura! nie uważam, że zajechał drogę motocykliście celowo, a jedynie chciał zjechać na lewy pas do skrętu w lewo. Z daleka widać, że jest przy krawędzi pasa i czai się by wjechać w lukę pomiędzy samochodami, a że samochody zatrzymały się to nie wjechał całkiem na lewy pas. Pozostaje kwestia czy go widział i mimo to zjechał plus miał nie włączony kierunkowskaz. Motocyklista powinien ocenić zamiary kierowcy taksówki bo ja od początku widzę jakie są intencje kierowcy czyli zmiana pasa. Rzeczywiście tu sprawa jest jedynie dla drogówki i to jedynie kwestia kierunkowskazu, a korporacja musiałaby mieć podstawy do upomnienia kierowcy za zajechanie drogi a z filmu nie wynika że jest to celowe. Takich sytuacji niezamierzonego zajechania jest w Warszawie codziennie kilkadziesiąt..

 • łubudu
  20 maja 2016 at 12:39

  Ha, ha Sawa taxi? czyli najgorsza firma w której pracują same buraki i łyse karki X-D podobno uwielbiają bić pasażerów. Ale, ale burak sam się sfrajerował bo stanął jak sierota udając kozaka a w tym czasie śmigło go kilka aut i motocykl też X-D)))))))))))

 • mario
  22 czerwca 2016 at 23:11

  przecież ten buc z sawa-taxi robi to celowo, dwa razy mógłby się schować na lewym pasie.
  co do wyprzedzania:
  cyklista gdyby jechał „bardziej wyraźnie” środkowym pasem to nie ma mowy o wyprzedzaniu.
  poczytajcie kodeks i kwestie poruszania się kolumn pojazdów na pasach.