Jak prawidłowo hamować motocyklem? Przodem, tyłem czy dwoma naraz? [VIDEO]

Ten film rozwieje wszystkie twoje wątpliwości

W skrócie
  • ABS czy CBS? Który układ jest lepszym rozwiązaniem?
  • Jaka technika hamowania motocyklem jest prawidłowa?
  • Musisz to wiedzieć, aby znacznie skrócić drogę hamowania

Odnośnie poprawnej techniki hamowania motocyklem również pojawiło się mnóstwo legend, ale na szczęście zasady działania fizyki, a także ich sama budowa w jasny sposób wyjaśnia jak należy to robić poprawnie, aby było one najbardziej skuteczne. 

Szczególnie wśród świeżo upieczony adeptów dwóch kółek pojawia się mnóstwo wątpliwości co do poprawnego używania hamulców w motocyklu. Wielu korzysta jedynie z przedniego układu, inni z kolei spowalniają swój jednoślad jedynie przy użyciu prawej stopy. Ze względu na wiele wątpliwości producencie coraz chętniej decydują się na montaż systemu CBS, czyli z ang. Combined Braking System. To zintegrowany układ hamulcowy, w którym hamulce przednie i tylne są ze sobą połączone za pomocą systemu zaworów sterujących i przewodów hamulcowych, dzięki którym naciśnięcie jednej dźwigni aktywuje oba zaciski.

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy układ CBS pojawił się w wyścigowej Hondzie RCB1000 z roku 1970, a co najmniej do kilkunastu lat jest widziany niemalże we wszystkich modelach japońskiego producenta. Zalet tego układu jest mnóstwo, a najważniejszą jest zdecydowane skrócenie drogi hamowania, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa.

Najważniejsze informacje:

  1. Jak poprawnie hamować motocyklem?
  2. Który układ jest bardziej wydajny i skraca drogę hamowania?
  3. Poprawne nawyki są w stanie sprawić, że droga hamowania znacznie się skróci.

Jak zatem poprawnie hamować motocyklem? Przodem? Tyłem? A może używać przodu i tyłu w tym samym momencie? Hamowanie przy użyciu przedniego hamulca sprawia, że cała masa motocykla poruszą się w kierunku jego przedniej części i następuje kompresja przedniego zawieszenia, a to z kolei przekłada się na wzrost powierzchni styku opony z podłożem. Zaznaczmy również, że ze względu na krótszą drogę hamowania jest to hamulec zasadniczy w jednośladach. Wielu twierdzi, że tylny układ hamulcowy to bezsensowny spowalniacz, ale nic bardziej mylnego, gdyż naciśnięcie prawej dźwigni za pomocą stopy w mniejszym stopniu odciąży tylną oś, co ma wpływ na stabilność motocykla, wspomaga hamowanie silnikiem i poprawia płynność. Dodatkowo jego obecność jest nieoceniona szczególnie przy manewrach parkingowych, podczas przepychania się w korkach, na śliskiej nawierzchni czy w trakcie jazdy w off-roadzie.

Na wielu szkoleniach doskonalenia techniki jazdy na motocyklu usłyszymy od instruktorów, że poprawną techniką jest używanie obu hamulców. Hamowanie będzie wówczas najbardziej wydajne, ale także świetnie ustabilizuję nasz jednoślad. Potwierdza to niezwykle prosty test, który został przeprowadzony przez dziennikarzy portalu DriveMag. Porównali drogę hamowania motocykla przy użyciu jedynie przedniego hamulca, tylnego oraz obu na raz. Wyniki raczej nie są zaskakujące, jednakże potwierdzają poprawną technikę, która powtarzana jest jak mantra na różnego rodzaju szkoleniach.

Warto wspomnieć, że naszym sprzymierzeńcem podczas hamowania będzie także ABS, który w motocyklach jest już od ponad 30 lat. Anti-lock Brake System to zaawansowany system, który zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania i dzięki temu pomaga uniknąć wywrotki, a także umożliwi manewrowanie motocyklem nawet przy pełnym wciśnięciu klamki hamulca. Zasada działania ABS oparta jest w specjalne czujniki, które odpowiedzialne są za mierzenie prędkości obrotowej obu kół – różnią oznacza, że wolniejsze koło jest zablokowane i do akcja wkracza wówczas system. Jeśli jesteście przekonani, że pulsacyjnie możecie zahamować samodzielnie to oczywiście się z tym zgadzamy, jednakże ABS aktualnie działa z częstotliwością co 1/1000 sekundy, co sprawia, że jest o wiele bardziej precyzyjny, skuteczny i działa w każdej sytuacji.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button