Aktualnie czytasz:
Ile trzeba mieć lat żeby zrobić prawo jazdy A 2019?
2

Ile trzeba mieć lat żeby zrobić prawo jazdy A 2019?

autor: Przemysław Borkowski3 stycznia 2019

Wprowadzenie dodatkowych kategorii motocyklowego prawa jazdy w 2013 roku sprawiło, że dolna granica wieku dla prawa jazdy kategorii A przesunęła się. Ile trzeba mieć lat żeby móc zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii A w 2019 roku i czy są od tego jakieś odstępstwa?

Kolejność motocyklowych uprawnień, swego rodzaju drabinka, jest dość jasna. W teorii zaczynamy w wieku 14 lat prawem jazdy kategorii AM (kartą motorowerową) i motorowerami o mocy nie przekraczającej 4 kW i pojemności do 50 ccm. Później, w wieku 16 lat, jest kategoria A1 - ta znana była w Polsce już wcześniej - i motocykle o pojemności do 125 ccm i mocy do 15 kW. 

Nowością w styczniu 2013 roku było wprowadzenie kategorii A2, wzorem państw zachodnich. A2 uprawnia do poruszania się motocyklami o dowolnej pojemności pod warunkiem ograniczenia mocy maksymalnej do 35 kW. Wiek motocyklisty, który może podejść do egzaminu na kategorię A2 to 18 lat. Z tego powodu przesunięto minimalny wiek dla motocyklisty podchodzącego do egzaminu na prawo jazdy kategorii A. 

Istnieją dwie możliwości:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 • motocyklista posiadał wcześniej prawo jazdy kategorii A2, wtedy może podchodzić do egzaminu na kategorię A po dwóch latach od zdania egzaminu na A2, czyli najwcześniej w wieku 20 lat
 • motocyklista NIE posiadał wcześniej prawa jazdy kategorii A2, wtedy może podchodzić do egzaminu na kategorię A w wieku minimum 24 lat

 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
14%
48%
15%
 • das
  4 stycznia 2019 at 19:11

  A jeśli miał A1 to już nie zdaje egzaminu z teorii a kurs praktyczny skrócony jest o połowę.

 • Paweł FJR
  9 stycznia 2019 at 09:16

  Na a2 może jeżdzić motocylkem który ma 70kw i jest zblokowany do 35kw. Jak moto ma 71kw i jest zblokowany do 35kw to już nie może. To tak w ramach ścisłości.