Czy po utracie prawa jazdy mogę jeździć motorowerem w 2019? 

Kierowca, który stracił prawo jazdy może jeździć motorowerem – ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kiedy po utracie prawa jazdy można jeździć motorowerem? 

Musimy rozgraniczyć dwie sprawy: utratę prawa jazdy na 3 miesiące z powodu przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku tego pierwszego możemy przesiąść się na motorower, w przypadku drugiego już nie.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące a motorowery 

Jeśli przekroczymy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h i funkcjonariusz policji podejmie decyzję o zabraniu nam prawa jazdy, dokument taki trafia do Starosty. W przeciągu 7 dni Starosta wydaje decyzję administracyjną o odebraniu nam uprawnień na czas 3 miesięcy. Jest to jednak decyzja administracyjna, nie sądowy wyrok.

W takim przypadku każda osoba, która posiada ukończone 18 lat może korzystając z dowodu osobistego poruszać się motorowerem. Motorower to pojazd o pojemności do 50 ccm, prędkości maksymalnej ograniczonej do 45 km/h i mocy ograniczonej do 4 kW. 

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów a motorowery

W przypadku sądowego zakazu prowadzenia pojazdów (np. nałożonego na recydywistów lub osoby prowadzące pod wpływem alkoholu) sprawa się komplikuje. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a motorower w myśl ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w artykule 2 pkt.1 ust. 10, jest pojazdem mechanicznym.

Oznacza to, że taki kierowca NIE MA PRAWA poruszać się także motorowerem. Wyjątkiem jest sytuacja w której sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych – motorower nie jest pojazdem samochodowym. 

Jakie warunki należy spełniać żeby jeździć motorowerem?

Po zmiana w prawie w 2013 roku możemy wyróżnić aż cztery motocyklowe kategorie prawa jazdy. Najniższą jest oczywiście tzw. „karta motorowerowa”, która (co niekoniecznie było dobrym rozwiązaniem) została przekształcona w prawo jazdy kategorii AM. Żeby zdawać na prawo jazdy kategorii AM należy mieć ukończone 14 lat. Jeśli jest się pełnoletnią osobą, motorowerem można poruszać się korzystając tylko z dowodu osobistego. 

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

5 opinii

 1. Złamania,,pęknięcia ,saneczki. .. A jak już odbekałem 2 lata za wóde? Autem? Dekadę temu? To spokojnie mogę popitalać 120/h motorowerem 50cc mam nadzieję? Będe odpowiadał tak jak szanowny obywatel RP z czystą kartą, nigdy nie mający prawka…?
  A dodatkowo co z uprawnieniami UDT które złamasy zmonopolizowali sobie jak swoje ? Jadę powiedzmy 110/h 50cc dowód osobisty i dowód motorowerowy na maszynke… ?
  Że niby ta ślepa pinda z żelastwem szalkowym w łapie zarządzi swoją prawomocną decyzją ustawodawczą zakaz/odebranie pozwolenia na pracę … wózkiem widłowym przykładowo???

  HAHAHHHH niedoczekanie.. . Już stosuję się pokornie skruszony… Taki H jak batorego komin. To niech zasądI mi jeszcze transport helikopterem na dwie zmiany 7-15 i 14-22 6 dni w tygodniu, żebym nie musiał stać w wysmienicie zarządzanym mieście w korkach i wracał fenomenalną komunikacją miejską 3,5 godziny po robocie do domu. Mając po asfaltowym szlaku 28 km pod dom. Dodatkowo w pracy zapraszam wielce wielmożny sąd, jakże wysoki zarazem, do rozladowania 25 tirów dziennie i polokowaniu ładunków na regałach wysokiego składowania. Dodam jeszcze, że to jest polecenie służbowe dla jednej persony na zmianie.

  Naarka

 2. Jeżeli ukończyło się 18 lat przed 19.01.2013 r. to działa młodsi już nie mogą – a otym piszący artykuł zapomniał wspomnieć ……

 3. Może ktoś podpowie mama zabrane prawko na dwa lata w tym roku skończył mi się wyrok mam problem z przejściem badań chce kupić skuter do 50 pojemności bo z tego co wiem to można było na dowodzie jeździć wyrok mi się skończył w tym roku w styczniu policja mówi że mogę wydział komunikacji ze nie podpowie ktos

  1. Witam mam ten sam problem mam zakaz sądowy na całe prawa jazdy oprócz AM i miałem kilka kontroli i normalnie mogłem jechać a dziś suka powiedziała że mi nie wolno jeździć i muszę kierowcę do skutera ogarnąć bo właśnie jest w tym ruchu
   drogowym że mi nie wolno jeździć to co dla nich się liczy wyrok sądu czy wydział ruchu drogowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button