Aktualnie czytasz:
Czy po utracie prawa jazdy mogę jeździć motorowerem w 2019? 
3

Czy po utracie prawa jazdy mogę jeździć motorowerem w 2019? 

autor: Przemysław Borkowski2 stycznia 2019

Kierowca, który stracił prawo jazdy może jeździć motorowerem - ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kiedy po utracie prawa jazdy można jeździć motorowerem? 

Musimy rozgraniczyć dwie sprawy: utratę prawa jazdy na 3 miesiące z powodu przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku tego pierwszego możemy przesiąść się na motorower, w przypadku drugiego już nie.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące a motorowery 

Jeśli przekroczymy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h i funkcjonariusz policji podejmie decyzję o zabraniu nam prawa jazdy, dokument taki trafia do Starosty. W przeciągu 7 dni Starosta wydaje decyzję administracyjną o odebraniu nam uprawnień na czas 3 miesięcy. Jest to jednak decyzja administracyjna, nie sądowy wyrok.

W takim przypadku każda osoba, która posiada ukończone 18 lat może korzystając z dowodu osobistego poruszać się motorowerem. Motorower to pojazd o pojemności do 50 ccm, prędkości maksymalnej ograniczonej do 45 km/h i mocy ograniczonej do 4 kW. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów a motorowery

W przypadku sądowego zakazu prowadzenia pojazdów (np. nałożonego na recydywistów lub osoby prowadzące pod wpływem alkoholu) sprawa się komplikuje. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a motorower w myśl ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w artykule 2 pkt.1 ust. 10, jest pojazdem mechanicznym.

Oznacza to, że taki kierowca NIE MA PRAWA poruszać się także motorowerem. Wyjątkiem jest sytuacja w której sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych - motorower nie jest pojazdem samochodowym. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jakie warunki należy spełniać żeby jeździć motorowerem?

Po zmiana w prawie w 2013 roku możemy wyróżnić aż cztery motocyklowe kategorie prawa jazdy. Najniższą jest oczywiście tzw. „karta motorowerowa”, która (co niekoniecznie było dobrym rozwiązaniem) została przekształcona w prawo jazdy kategorii AM. Żeby zdawać na prawo jazdy kategorii AM należy mieć ukończone 14 lat. Jeśli jest się pełnoletnią osobą, motorowerem można poruszać się korzystając tylko z dowodu osobistego. 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
25%
19%
19%
 • Robal_pl
  4 stycznia 2019 at 13:23

  A jaka jest sankcja za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów ?

 • Zdjęcie profilowe Czecinianin
  2 czerwca 2019 at 19:27

  Złamania,,pęknięcia ,saneczki. .. A jak już odbekałem 2 lata za wóde? Autem? Dekadę temu? To spokojnie mogę popitalać 120/h motorowerem 50cc mam nadzieję? Będe odpowiadał tak jak szanowny obywatel RP z czystą kartą, nigdy nie mający prawka…?
  A dodatkowo co z uprawnieniami UDT które złamasy zmonopolizowali sobie jak swoje ? Jadę powiedzmy 110/h 50cc dowód osobisty i dowód motorowerowy na maszynke… ?
  Że niby ta ślepa pinda z żelastwem szalkowym w łapie zarządzi swoją prawomocną decyzją ustawodawczą zakaz/odebranie pozwolenia na pracę … wózkiem widłowym przykładowo???

  HAHAHHHH niedoczekanie.. . Już stosuję się pokornie skruszony… Taki H jak batorego komin. To niech zasądI mi jeszcze transport helikopterem na dwie zmiany 7-15 i 14-22 6 dni w tygodniu, żebym nie musiał stać w wysmienicie zarządzanym mieście w korkach i wracał fenomenalną komunikacją miejską 3,5 godziny po robocie do domu. Mając po asfaltowym szlaku 28 km pod dom. Dodatkowo w pracy zapraszam wielce wielmożny sąd, jakże wysoki zarazem, do rozladowania 25 tirów dziennie i polokowaniu ładunków na regałach wysokiego składowania. Dodam jeszcze, że to jest polecenie służbowe dla jednej persony na zmianie.

  Naarka

 • Tomasz
  12 sierpnia 2019 at 08:39

  Jeżeli ukończyło się 18 lat przed 19.01.2013 r. to działa młodsi już nie mogą – a otym piszący artykuł zapomniał wspomnieć ……