Aktualnie czytasz:
Czy po utracie prawa jazdy mogę jeździć motorowerem w 2019? 
1

Czy po utracie prawa jazdy mogę jeździć motorowerem w 2019? 

autor: Przemysław Borkowski2 stycznia 2019

Kierowca, który stracił prawo jazdy może jeździć motorowerem – ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kiedy po utracie prawa jazdy można jeździć motorowerem? 

Musimy rozgraniczyć dwie sprawy: utratę prawa jazdy na 3 miesiące z powodu przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku tego pierwszego możemy przesiąść się na motorower, w przypadku drugiego już nie.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące a motorowery 

Jeśli przekroczymy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h i funkcjonariusz policji podejmie decyzję o zabraniu nam prawa jazdy, dokument taki trafia do Starosty. W przeciągu 7 dni Starosta wydaje decyzję administracyjną o odebraniu nam uprawnień na czas 3 miesięcy. Jest to jednak decyzja administracyjna, nie sądowy wyrok.

W takim przypadku każda osoba, która posiada ukończone 18 lat może korzystając z dowodu osobistego poruszać się motorowerem. Motorower to pojazd o pojemności do 50 ccm, prędkości maksymalnej ograniczonej do 45 km/h i mocy ograniczonej do 4 kW. 

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Junaka. Wygraj zegarek o wartości 2000 PLN

Chcesz zdobyć wyjątkowy zegarek Davosa z logo Junak? Nakręć film o swoim Junaku i opublikuj na Facebooku.

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów a motorowery

W przypadku sądowego zakazu prowadzenia pojazdów (np. nałożonego na recydywistów lub osoby prowadzące pod wpływem alkoholu) sprawa się komplikuje. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a motorower w myśl ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w artykule 2 pkt.1 ust. 10, jest pojazdem mechanicznym.

Oznacza to, że taki kierowca NIE MA PRAWA poruszać się także motorowerem. Wyjątkiem jest sytuacja w której sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych – motorower nie jest pojazdem samochodowym. 

Jakie warunki należy spełniać żeby jeździć motorowerem?

Po zmiana w prawie w 2013 roku możemy wyróżnić aż cztery motocyklowe kategorie prawa jazdy. Najniższą jest oczywiście tzw. „karta motorowerowa”, która (co niekoniecznie było dobrym rozwiązaniem) została przekształcona w prawo jazdy kategorii AM. Żeby zdawać na prawo jazdy kategorii AM należy mieć ukończone 14 lat. Jeśli jest się pełnoletnią osobą, motorowerem można poruszać się korzystając tylko z dowodu osobistego. 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
33%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
33%
Grrrr!
0%
Smutne
33%