Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy kategorii AM (nowa karta motorowerowa) 2019. Nadal bez sensu
3

Prawo jazdy kategorii AM (nowa karta motorowerowa) 2019. Nadal bez sensu

autor: Przemysław Borkowski2 stycznia 2019

Koszt oscylujący w granicach 1000 zł, skomplikowany egzamin państwowy i pełen kurs. Prawo jazdy AM nadal jest bez sensu, równie dobrze można poczekać dwa lata i zdawać na A1. 

Poniżej 200 osób zdaje egzamin na prawo jazdy kategorii AM rocznie. Ciut mało jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że – mimo spadków – w okresie między styczniem a październikiem 2018 sprzedano ponad 15 000 nowych i ponad 8000 używanych motorowerów. Jeśli nawet pod uwagę weźmiemy fakt, że część pojazdów tego typu dosiadają osoby, które straciły uprawnienia (np. straciły prawo jazdy kategorii B, ale mają ukończone 18 lat więc mogą jeździć motorowerem „na dowód osobisty”), to nadal dysproporcja jest ogromna.

Jazda bez uprawnień motorowerem? 

Czy to oznacza, że młodzież w ogóle nie jeździ motorowerami? Na pewno problem jest fakt, że obecnie nastolatkowie niekoniecznie interesują się motoryzacją tak jak 15-20 lat temu. To nie jest wiedza tajemna, a ogromny problem – dla producentów motocykli i samochodów znany nie od dziś. Urbanizacja i migracja do wielkich miast sprawia, że często tańszym i łatwiejszym wyborem jest elektryczna hulajnoga lub komunikacja miejska. Motorower to koszty zakupy i eksploatacji.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Do tego dochodzą także koszty egzaminu. Od momentu wprowadzenia prawa jazdy AM w 2013 roku wzrosły one drastycznie. Badanie lekarskie to wydatek rzędu 100 zł. Kurs w OSK (coraz mniej szkół posiada motorowery na stanie) to wydatek nawet rzędu 1000 zł. Najtańsze jakie udało nam się znaleźć kosztowały ok. 600 zł. Egzamin teoretyczny i praktyczny to 170 zł, a opłata za wydanie dokumentu to 100,50 zł. Całość może wymieść od 870,50 zł do 1270,50 zł.

Prawo jazdy A2 zamiast AM 

Czy więc warto zdawać na prawo jazdy kategorii AM? To nadal nieco bez sensu. Równie dobrze można poczekać 2 lata i zdać na prawo jazdy kategorii A1 lub poczekać kolejne dwa i zdać na kategorię A2. W przypadku tej ostatniej mamy dostęp do ogromnej gamy motocykli o mocy do 35 kW. Doświadczeni motocykliści wiedzą, że to wystarczająca dużo by sprawnie i komfortowo się przemieszczać. 

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
8%
22%
6%
6%
3%
56%
 • Łukasz
  3 stycznia 2019 at 19:01

  Moim zdaniem ma sens jesli ktos od malolata sie pasjonuje motoryzacją i ma więcej oleju w głowie niz jego rówieśnicy. Ponieważ moze sie doszkolic i panować większym motocyklem w przyszłości. Jak dla mnie jedną bzdurą jest ze koszt wynosi 1200zl jak dla mnie to odpowiednia cena to 600zl co i tak by bylo sporą kwotą w porównaniu do tego co było kiedys gdy karta motorowerowa kosztowala bagatela 50zl

 • SZ
  5 stycznia 2019 at 05:47

  Nie wystarczy 18lat trzeba je ukaonczyc przed styczniem 2013 mlodsi niemoga jezdzic na dowod osobisty i musza ec kat AM inaczej narazaja sie mandat i odholowanie motoroweru

 • Krzysiek
  21 kwietnia 2019 at 13:52

  Witam mam 36 lat czy muszę posiadać prawo jazdy am na skuter