Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy na „motor” 2018: Jakie warunki trzeba spełniać?
3

Prawo jazdy na „motor” 2018: Jakie warunki trzeba spełniać?

autor: Przemysław Borkowski6 sierpnia 2018

Uprawnień na jednoślady jest sporo, bo aż cztery różne typy. Jakie warunki trzeba spełniać, że móc podejść do egzaminu na motocyklowe prawo jazdy kategorii A?

Po zmiana w prawie w 2013 roku możemy wyróżnić aż cztery motocyklowe kategorie prawa jazdy. Najniższą jest oczywiście tzw. „karta motorowerowa”, która (co niekoniecznie było dobrym rozwiązaniem) została przekształcona w prawo jazdy kategorii AM. Żeby zdawać na prawo jazdy kategorii AM należy mieć ukończone 14 lat. Jeśli jest się pełnoletnią osobą, motorowerem można poruszać się korzystając tylko z dowodu osobistego. 

O jeden krok wyżej to kategoria A1. A1 jest z nami już dość długo i pozwala osobie, która skończyła 16 lat, dosiadać motocykla o pojemności do 125 ccm i określonym stosunku mocy do masy. 

Pełnoletni motocyklista może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A2. Wtenczas można prowadzić motocykle o mocy nieprzekraczającej 47,59 KM, czyli 35 kW. Oferta takich sprzętów na rynku jest dość duża. 

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

I teraz ważne: jeśli posiadamy A2 to po dwóch latach możemy walczyć o kategorię A, która otwiera przed nami wszystkie pojazdy, bez względu na moc. Jeśli jednak nie posiadaliśmy prawa jazdy A2, to o kategorię A możemy ubiegać się dopiero po 24 roku życia.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby zdawać na prawo jazdy A? 

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

 • ukończone 20 lat jeśli posiadaliśmy wcześniej kategorię A2
 • LUB ukończone 24 lata

Prawo jazdy na „motor” 2018. Ile kosztuje prawo jazdy w 2018?

 

Jaka jest Twoja reakcja?
17%
7%
57%
 • ardian
  6 sierpnia 2018 at 18:06

  „Jeśli jest się pełnoletnią osobą, motorowerem można poruszać się korzystając tylko z dowodu osobistego. ”

  Proszę nie wprowadzać czytających w błąd. Jazda „na dowód” dotyczy tylko osób, które miały ukończone 18 lat przed wejściem ustawy. Czyli przed 19 stycznia 2013. Osoby, które ukończyły 18 lat po tej dacie muszą mieć prawo jazdy jakiejkolwiek kategorii by jeździć motorowerem.

  „Pełnoletni motocyklista może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A2. Wtenczas można prowadzić motocykle o mocy nieprzekraczającej 47,59 KM, czyli 35 kW.”

  Ten zapis ma także kruczki prawne. Musi być odpowiedni stosunek mocy do wagi.
  Motocykl zablokowany na 35 kW, nie może mieć właściwej mocy więcej niż 70 kW. Czyli motocykl który ma 75 kW i zdławiony na 35 kW nie mieści się w tym przepisie. Wielu producentów sprzedaje dwie wersje motocykla. Czyli tzw. pełny motocykl. Oraz wersję zdławioną, którą po odblokowaniu nie ma pełnej mocy jak zwykły motocykl. W ogóle ten przepis jest bardzo dziwny.
  Podam przykład.
  KTM Duke 790 pełna wersja ma 77 kW
  Zdławiona wersja na A2 ma 35 kW, a po odblokowaniu zaledwie tylko 70 kW.

 • das
  8 sierpnia 2018 at 00:21

  Jeśli jest się pełnoletnią osobą, motorowerem można poruszać się korzystając tylko z dowodu osobistego – to tylko pół prawdy. Niech autor uzupełni tekst !!!

 • Arkadiusz
  13 stycznia 2019 at 11:44

  W artykule jest błąd. Nie można poruszać się motorowerem na dowód osobisty, wymagane jest prawo jazdy AM. Jedyny wyjątek kiedy można jeździć takim pojazdem na dowód, to ukończenie 18 roku życia przed początkiem stycznia 2013 roku. Osoby które 18 urodziny miały po tym terminie, muszą posiadać prawo jazdy kat. AM.