Aktualnie czytasz:
Od ilu lat prawo jazdy na motocykl? Prawo jazdy A 2019 
0

Od ilu lat prawo jazdy na motocykl? Prawo jazdy A 2019 

autor: Przemysław Borkowski3 stycznia 2019

AM, A1, A2 i A. Aż cztery egzaminy żeby stać się posiadaczem motocyklowego prawa jazdy uprawniającego do poruszania się motocyklami o dowolnej mocy i pojemności. Ile trzeba mieć lat żeby zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii A? 

Wprowadzenie kategorii A2 w styczniu 2013 roku i zrobienie „drabinki” motocyklowych praw jazdy mocno skomplikowało życie młodym kierowcom. W przeszłości wystarczyło mięć ukończone 18 lat żeby zdawać na prawo jazdy kategorii A i dosiadać motocykla o dowolnej mocy i pojemności. Obecnie prawo ogranicza taką możliwość.

Ile trzeba mieć lat na prawo jazdy kategorii A?

Istnieją dwie opcje żeby zdobyć prawo jazdy kategorii A. Pierwszą z nich jest ukończenie 24 lat. Każdy obywatel, który przekroczył tą magiczną granicę może ubiegać się o „pełnoprawne” prawo jazdy kategorii A. 

Drugą opcją jest posiadanie wcześniej przez minimum 2 lata prawa jazdy kategorii A2, czyli dokumentu pozwalającego na poruszanie się motocyklem o mocy do 35 kW (i określonym stosunku mocy do masy). W takiej sytuacji, zakładając, że motocyklista zdał egzamin na prawo jazdy A2 w wieku 18 lat najwcześniej będzie mógł ubiegać się o prawo jazdy kategorii A w wieku 20 lat. 

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Czy warto zdawać na A2?

Tutaj pojawia się dyskusyjne pytanie. Czy w ogóle warto zdawać na kategorię A2, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty kursu i egzaminów. W przypadku mniejszych kategorii, chociażby A1 (16 lat, motocykle 125 ccm) czy AM (14 lat, motorowery 50 ccm) sprawa jest nieoczywista. Prawo jazdy A2 pozwala jednak dosiadać szerokiej gamy ciekawych motocykli z każdego segmentu, które poradzą sobie w każdych warunkach. Z tego powodu warto zastanowić się nad kategorią A2. Nikt nie powiedział przecież, że musimy zdawać na prawo jazdy kat. A w wieku 24 lat. Równie dobrze można zdać egzamin na A2, kupić motocykl o określonej mocy (np. uniwersalną Hondę NC700X) i cieszyć się nim przez kilka lat. 

 

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
38%
6%
23%