Aktualnie czytasz:
Od ilu lat prawo jazdy na motocykl? Prawo jazdy A 2019 
0

Od ilu lat prawo jazdy na motocykl? Prawo jazdy A 2019 

autor: Przemysław Borkowski3 stycznia 2019

AM, A1, A2 i A. Aż cztery egzaminy żeby stać się posiadaczem motocyklowego prawa jazdy uprawniającego do poruszania się motocyklami o dowolnej mocy i pojemności. Ile trzeba mieć lat żeby zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii A? 

Wprowadzenie kategorii A2 w styczniu 2013 roku i zrobienie „drabinki” motocyklowych praw jazdy mocno skomplikowało życie młodym kierowcom. W przeszłości wystarczyło mięć ukończone 18 lat żeby zdawać na prawo jazdy kategorii A i dosiadać motocykla o dowolnej mocy i pojemności. Obecnie prawo ogranicza taką możliwość.

Ile trzeba mieć lat na prawo jazdy kategorii A?

Istnieją dwie opcje żeby zdobyć prawo jazdy kategorii A. Pierwszą z nich jest ukończenie 24 lat. Każdy obywatel, który przekroczył tą magiczną granicę może ubiegać się o „pełnoprawne” prawo jazdy kategorii A. 

 
Czytaj
REKLAMA

Planujesz wakacje na motocyklu? Dominar 400 gwarantuje nieograniczoną przyjemność z jazdy.

Skorzystaj z oferty na zakup pakietu turystycznego w promocyjnej cenie 1999zł

Drugą opcją jest posiadanie wcześniej przez minimum 2 lata prawa jazdy kategorii A2, czyli dokumentu pozwalającego na poruszanie się motocyklem o mocy do 35 kW (i określonym stosunku mocy do masy). W takiej sytuacji, zakładając, że motocyklista zdał egzamin na prawo jazdy A2 w wieku 18 lat najwcześniej będzie mógł ubiegać się o prawo jazdy kategorii A w wieku 20 lat. 

Czy warto zdawać na A2?

Tutaj pojawia się dyskusyjne pytanie. Czy w ogóle warto zdawać na kategorię A2, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty kursu i egzaminów. W przypadku mniejszych kategorii, chociażby A1 (16 lat, motocykle 125 ccm) czy AM (14 lat, motorowery 50 ccm) sprawa jest nieoczywista. Prawo jazdy A2 pozwala jednak dosiadać szerokiej gamy ciekawych motocykli z każdego segmentu, które poradzą sobie w każdych warunkach. Z tego powodu warto zastanowić się nad kategorią A2. Nikt nie powiedział przecież, że musimy zdawać na prawo jazdy kat. A w wieku 24 lat. Równie dobrze można zdać egzamin na A2, kupić motocykl o określonej mocy (np. uniwersalną Hondę NC700X) i cieszyć się nim przez kilka lat. 

 
Czytaj
REKLAMA

ILUSTROWANY KATALOG CZĘŚCI ROMET PONY M1/M2 (MOTORYNKA)

Coś co warto posiadać w swojej bibliotece. Pełen katalog zawierający ilustracje i schematy w formie wykazu wszystkich części wraz z oryginalnymi numerami. Miękka oprawa. 44 strony.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
39%
Interesujące
6%
heh...
7%
Że co?
3%
Grrrr!
25%
Smutne
19%