Ile trzeba mieć lat na prawo jazdy kategorii A?

AM, A1, A2 i A. Aż cztery egzaminy żeby stać się posiadaczem motocyklowego prawa jazdy uprawniającego do poruszania się motocyklami o dowolnej mocy i pojemności. Ile trzeba mieć lat żeby zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii A? 

Wprowadzenie kategorii A2 w styczniu 2013 roku i zrobienie „drabinki” motocyklowych praw jazdy mocno skomplikowało życie młodym kierowcom. W przeszłości wystarczyło mięć ukończone 18 lat żeby zdawać na prawo jazdy kategorii A i dosiadać motocykla o dowolnej mocy i pojemności. Obecnie prawo ogranicza taką możliwość.

Ile trzeba mieć lat na prawo jazdy kategorii A?

Istnieją dwie opcje żeby zdobyć prawo jazdy kategorii A. Pierwszą z nich jest ukończenie 24 lat. Każdy obywatel, który przekroczył tą magiczną granicę może ubiegać się o „pełnoprawne” prawo jazdy kategorii A. 

Drugą opcją jest posiadanie wcześniej przez minimum 2 lata prawa jazdy kategorii A2, czyli dokumentu pozwalającego na poruszanie się motocyklem o mocy do 35 kW (i określonym stosunku mocy do masy). W takiej sytuacji, zakładając, że motocyklista zdał egzamin na prawo jazdy A2 w wieku 18 lat najwcześniej będzie mógł ubiegać się o prawo jazdy kategorii A w wieku 20 lat. 

REKLAMA

RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

Czy warto zdawać na A2?

Tutaj pojawia się dyskusyjne pytanie. Czy w ogóle warto zdawać na kategorię A2, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty kursu i egzaminów. W przypadku mniejszych kategorii, chociażby A1 (16 lat, motocykle 125 ccm) czy AM (14 lat, motorowery 50 ccm) sprawa jest nieoczywista. Prawo jazdy A2 pozwala jednak dosiadać szerokiej gamy ciekawych motocykli z każdego segmentu, które poradzą sobie w każdych warunkach. Z tego powodu warto zastanowić się nad kategorią A2. Nikt nie powiedział przecież, że musimy zdawać na prawo jazdy kat. A w wieku 24 lat. Równie dobrze można zdać egzamin na A2, kupić motocykl o określonej mocy (np. uniwersalną Hondę NC700X) i cieszyć się nim przez kilka lat. 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Cześć, prowadzę ośrodek szkolenia kierowców i pozwole dodać sobie jeszcze jedną ważną rzecz. Każdy kurs prawa jazdy można rozpoczać na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku. Egzamin zdawać można na 1 miesiąc przed osiągnieciem wymaganego wieku. Potem pozostaje tylko odebrać prawko najwcześniej w dniu urodzin 😉 Tym, którym się śpieszy na pewno się to przyda. Pozdrawiam, Kornel Twaróg z ocsk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button