150 mandatów w zaledwie jeden dzień w tylko jednym województwie: efekty policyjnej akcji „bezpieczny motocyklista”

Wzmożone kontrole jednośladów w wakacyjne dni to nie przypadek. To efekt ogólnopolskich działań

W skrócie
  • "Bezpieczny motocyklista" - pod tą nazwą kryje się ogólnopolska akcja kontroli motocyklistów przez policję
  • Akcja odbywa się cyklicznie w różnych województwach, a jej celem jest nie tylko kontrola, ale także profilaktyka

Wystarczyła jedna sobota w samym województwie opolskim, by posypała się lawina mandatów dla motocyklistów. Ogólnopolska akcja policyjna pod nazwą „Bezpieczny motocyklista” trwa i za chwilę może odwiedzić twoje województwo.

Opolska policja uzbrojona w oznakowane i nieoznakowane radiowozy oraz sprzęt do rejestrowania wykroczeń, przeprowadziła w minioną sobotę (14 sierpnia) akcję „Bezpieczny motocyklista” na terenie całego województwa. Oprócz standardowych pomiarów prędkości policjanci sprawdzali także stan trzeźwości, kontrolowali posiadanie odpowiednich uprawnień, a także stan techniczny zatrzymanych jednośladów.

W trakcie działań skontrolowano 320 pojazdów, z czego 180 to właśnie motocykle. Posypały się mandaty dla aż 150 kierujących. Zatrzymano 3 prawa jazdy za nadmierną prędkość w obszarze zabudowanym i stworzyli kolekcję 7 odebranych dowodów rejestracyjnych z powodu złego stanu technicznego motocykli.

Kontrolowanym motocyklistom mundurowi, w ramach profilaktyki, rozdawali odblaskowe szelki w kolorze fluo oraz naklejki „Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie”.

Na bezpieczeństwo motocyklistów, poza sprawnym pojazdem, właściwą techniką jazdy, odpowiednią odzieżą ochronną, istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki. Należy pamiętać, że widzieć a być widocznym to dwa różne zagadnienia – im później kierowca samochodu zauważy motocyklistę, tym czas na odpowiednią reakcję będzie krótszy, czasami zbyt krótki…

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Warto pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko własnym, ale też osób przewożonych na motocyklu. Jazda motocyklem z pasażerem wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno kierowca, jak i pasażer muszą przestrzegać podstawowych zasadach mających wpływ na bezpieczeństwo.

Przeczytaj też:

Policjanci uwzięli się na motocyklistów bez prawa jazdy? Koniec z beztroską

Policja apeluje:

Kierowco samochodu, zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Obserwuj drogę, patrz w lusterka – w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.
Motocyklisto, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru.
Pamiętaj, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg.

 

Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym opolskiej policji, celem prowadzonych działań było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego i przypomnienie, że każdy uczestnik ruchu musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne, pasażerów oraz innych użytkowników dróg.

Czytaj dalej

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button