125 ccm
Aktualnie czytasz:
Blokowanie lewego pasa. Nawet 500 zł mandatu i 2 punkty karne
2

Policja z województwa zachodniopomorskiego zabrała się za maruderów blokujących lewy pas. Podczas akcji „Ruch Prawostronny” zatrzymano kilkudziesięciu kierowców, z czego część ukarano mandatami karnymi. Wielu z nich tłumaczyło, że „od tego jest lewy pas, żeby po nim jechać”.

34 z 44 zatrzymanych kierowców w województwie zachodniopomorskim otrzymało mandaty karne – możemy wyczytać z publikacji Onet Moto. Spora część z nich nie zdawała sobie sprawy, że łamie przepisy. Przecież lewy pas jest od tego, żeby po nim jechać.

Oczywiście, ale tylko w momencie wyprzedzania innego pojazdu lub skrętu w lewo. W każdych innych warunkach w Polsce panuje ruch prawostronny, co oznacza, że kierowca musi trzymać się jak najbliższej prawej strony jezdni. Dotyczy to także dróg z trzema pasami ruchu, gdzie często można zobaczyć osoby poruszające się środkowy pasem. To także wykroczenie.

Wykroczenie, za które można sporo zapłacić. Funkcjonariusz może nałożyć mandat karny w wysokości nawet 500 zł, do tego 2 punkty.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Junaka. Wygraj zegarek o wartości 2000 PLN

Chcesz zdobyć wyjątkowy zegarek Davosa z logo Junak? Nakręć film o swoim Junaku i opublikuj na Facebooku.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie w ciągu pierwszych dwóch dni akcji zatrzymali kilkudziesięciu kierujących, którzy poruszali się lewym pasem ruchu. Większość tłumaczyła się tym, że po to jest ten lewy pas, aby z niego korzystać. Przypomnijmy jednak, że Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jasno stwierdza, że lewy pas ruchu służy tylko do wyprzedania. Po zakończeniu tego manewru należy zjechać na pas prawy i nim kontynuować jazdę – możemy wyczytać w publikacji Komendy Miejskiej Policji ze Szczecina.

Źródło: Onet Moto

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
84%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
5%
Grrrr!
0%
Smutne
11%