Blokowanie lewego pasa. Nawet 500 zł mandatu i 2 punkty karne

Policja z województwa zachodniopomorskiego zabrała się za maruderów blokujących lewy pas. Podczas akcji "Ruch Prawostronny" zatrzymano kilkudziesięciu kierowców, z czego część ukarano mandatami karnymi. Wielu z nich tłumaczyło, że "od tego jest lewy pas, żeby po nim jechać".

34 z 44 zatrzymanych kierowców w województwie zachodniopomorskim otrzymało mandaty karne - możemy wyczytać z publikacji Onet Moto. Spora część z nich nie zdawała sobie sprawy, że łamie przepisy. Przecież lewy pas jest od tego, żeby po nim jechać.

Oczywiście, ale tylko w momencie wyprzedzania innego pojazdu lub skrętu w lewo. W każdych innych warunkach w Polsce panuje ruch prawostronny, co oznacza, że kierowca musi trzymać się jak najbliższej prawej strony jezdni. Dotyczy to także dróg z trzema pasami ruchu, gdzie często można zobaczyć osoby poruszające się środkowy pasem. To także wykroczenie.

Wykroczenie, za które można sporo zapłacić. Funkcjonariusz może nałożyć mandat karny w wysokości nawet 500 zł, do tego 2 punkty.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie w ciągu pierwszych dwóch dni akcji zatrzymali kilkudziesięciu kierujących, którzy poruszali się lewym pasem ruchu. Większość tłumaczyła się tym, że po to jest ten lewy pas, aby z niego korzystać. Przypomnijmy jednak, że Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jasno stwierdza, że lewy pas ruchu służy tylko do wyprzedania. Po zakończeniu tego manewru należy zjechać na pas prawy i nim kontynuować jazdę - możemy wyczytać w publikacji Komendy Miejskiej Policji ze Szczecina.

Źródło: Onet Moto

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. To jest tak naprawdę śliski temat ponieważ trzeba też pod uwagę wziaść bezpieczeństwo a tu wielu innym tak niesłusznie zarzuca blokowanie lewego pasa. Wg podań bezpieczny odstęp na autostradzie przy 140km/h wynosi 80m. Oznacza to że wyprzedzając pojazd przy tej prędkości to nie wolno zjeżdżać na prawy pas pomiędzy samochody jeśli odległość między nimi nie jest wieksza niż 160m. A o tym niestety się nie mówi.Chyba jedyny program który poruszył to z obu stron: https://www.youtube.com/watch?v=SbK7jufUmmQ https://www.youtube.com/watch?v=c-EdkTjMjNA&t=311s https://www.youtube.com/watch?v=ccB5IFag2BQ&t=452s Polecam obejrzeć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button