Aktualnie czytasz:
Autostrada to nie tor wyścigowy. GDDKiA montuje urządzenia pomiarowe na drogach ekspresowych!
0

W związku z coraz większą ilością dróg ekspresowych oraz autostrad w naszym kraju, GDDKiA postanowiła rozlokować urządzenia pomiarowe, dzięki którym będzie możliwe zbadanie skali zagrożenia, wynikającego z nagminnego, a niejednokrotnie ekstremalnego przekraczania dozwolonej prędkości.

Co prawda nadal nie możemy mówić o tym, że Polska znajduje się w czole stawki, pod kątem ilości kilometrów dróg ekspresowych i autostrad, ale łączna długość 4200 kilometrów może robić na niektórych wrażenie, tym bardziej, że jeszcze niedawno ten wynik był dużo gorszy. Wraz z rozbudową infrastruktury drogowej, przybyło kierowców którzy notorycznie przekraczają dozwoloną prędkość. GDDKiA postanowiła zbadać jak duży jest ten problem. Na trasach znajdziemy już blisko 73 stacje pomiarowe. Pierwsze oficjalne wyniki jeżą włos na głowie!

Okazuje się, że skala problemu nie jest taka mała. Z informacji podanych przez GDDKiA wynika, że ilość kierowców przekraczających dozwoloną prędkość rośnie w zastraszającym tempie i tym sposobem, dzięki urządzeniom pomiarowym mamy już pierwszych rekordzistów. Na jednym z odcinków autostrady A1, jeden z kierujących uzyskał średnią prędkość przejazdu na poziomie 248 km/h co oznacza, że (według GDDKiA) musiał jechać z prędkością zbliżoną do 300 km/h!

Kolejną wartością przyprawiającą o zawrót głowy jest odsetek kierowców znacząco przekraczających dozwoloną prędkość. Z badania wykonanego a drodze ekspresowej S3, wynika, że ponad 70% kierowców poruszających się tą trasą jechało zbyt szybko, z czego 15% jechało szybciej niż 147 km/h.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

"Autostrada i droga ekspresowa to nie tor wyścigowy!"

Nowe, dwujezdniowe i komfortowe drogi z szerokimi pasami ruchu kuszą amatorów szybkiej jazdy. Zwykłych piratów i chuliganów drogowych. W sierpniu br. na nowo otwartym odcinku autostrady A2 między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim policjanci zatrzymali kierowcę jadącego z prędkością 225 km/h przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości na autostradzie 140 km/h. Autostrada to nie jest zamknięty tor wyścigowy, ale droga publiczna.

Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Przykładowo na około 160-kilometrowym koncesyjnym odcinku autostrady A1 Rusocin - Nowa Wieś w 2018 roku aż 168 pojazdów osiągnęło maksymalną zarejestrowaną tam średnią prędkość 248 km/h! A to oznacza, że chwilami prędkość mogła oscylować wokół 300 km/h! Takie zachowania generują bardzo duże niebezpieczeństwo i świadczą o całkowitym braku poszanowania przepisów prawa przez niektórych kierowców.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

-czytamy na stronie GDDKiA.

To nie wszystko!  W sierpniu 2019, stacja pomiarowa na autostradzie A4, zarejestrowała aż ponad 557 pojazdów, poruszających się z prędkością ponad 200 km/h - nie jest wynik, pochodzący z punktowego pomiaru prędkości, a średnia wyciągana z dłuższego odcinka trasy, co sprawia, że wyniki są jeszcze bardziej zatrważające.

Jak czytamy dalej wyniki pomiarów prędkości na drogach szybkiego ruchu mają być podstawą do opracowania odpowiednich rozwiązań, które sprawią, że zaczniemy jeździć rozważniej, a przy okazji wolniej, a to sprawi, że drogi szybkiego ruchu w naszym kraju będą bezpieczniejsze.

 

Źródło: https://www.gddkia.gov.pl

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%