Lublin: Trwają konsultacje w sprawie strefy płatnego parkowania

Lublin chce walczyć z zakorkowanym centrum. Pomóc ma w tym rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Zgodnie z projektem od przyszłego roku opłatami ma zostać objętych kolejnych 1000 miejsc. Wrosną też ceny za parkowanie. Trwają w tej sprawie konsultacje społeczne.

Władze miasta twierdzą, że celem rozszerzenia strefy i podwyżki opłat jest skłonienie kierowców do krótszych postojów na parkingach w centrum Lublina i do tego, aby chętniej korzystali z komunikacji miejskiej.

Widzimy potrzebę zwiększenia rotacji pojazdów w wyznaczonych miejscach parkingowych i ograniczenia liczby samochodów wjeżdżających do centrum. Zależy też nam na kompleksowym uporządkowaniu Śródmieścia - prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Aktualnie strefa płatnego parkowania w śródmieściu Lublina to około 1.700 miejsc postojowych. Za pierwszą godzinę płacimy - 2 zł, za dobę - 15 zł. Postój jest płatny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Władze miasta przygotowały dwie propozycje zmian. Pierwszy wariant zakłada podniesienie opłat za parkowanie - 3 zł za pierwszą godzinę; 20 zł za dobę - oraz niewielkie rozszerzenie strefy do 1850 miejsc. Drugi wariant zakłada o wiele większe rozszerzenie granic strefy i zróżnicowane wysokości opłat. W tym wypadku nowa strefa objęłaby łącznie 2,7 tys. miejsc postojowych. Podzielona byłaby na strefę centralną (teren obecnej strefy) i strefę zewnętrzną (obszary dodane). Opłaty w strefie centralnej wzrosłyby tak jak w wariancie pierwszym, natomiast w strefie zewnętrznej byłyby na poziomie tych obecnie obowiązujących.

Stawki obowiązujące obecnie w Lublinie są jednymi z najniższych, a proponowane przez nas wyższe opłaty są zbliżone do stosowanych przez inne miasta o podobnej wielkości - za-ca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie Adam Borowy.

Na parkingach prywatnych w Lublinie opłaty za godzinę parkowania wahają się od 3 do 4 zł.

Uwagi i opinie na temat proponowanych przez miasto wariantów mieszkańcy mogą zgłaszać do 10 czerwca na adres e-mailowy: [email protected] Potem, jeśli będzie taka potrzeba, mają być zorganizowane spotkania publiczne w tej sprawie.

W 2013 r. przychody ze strefy wyniosły 4,9 mln zł, a w 2014 r. (przy tych samych cenach) wzrosły do 5,2 mln zł.

fot.: www.lublin.eu

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button