Lublin: Trwają konsultacje w sprawie strefy płatnego parkowania

Lublin chce walczyć z zakorkowanym centrum. Pomóc ma w tym rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Zgodnie z projektem od przyszłego roku opłatami ma zostać objętych kolejnych 1000 miejsc. Wrosną też ceny za parkowanie. Trwają w tej sprawie konsultacje społeczne.

Władze miasta twierdzą, że celem rozszerzenia strefy i podwyżki opłat jest skłonienie kierowców do krótszych postojów na parkingach w centrum Lublina i do tego, aby chętniej korzystali z komunikacji miejskiej.

Widzimy potrzebę zwiększenia rotacji pojazdów w wyznaczonych miejscach parkingowych i ograniczenia liczby samochodów wjeżdżających do centrum. Zależy też nam na kompleksowym uporządkowaniu Śródmieścia - prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Aktualnie strefa płatnego parkowania w śródmieściu Lublina to około 1.700 miejsc postojowych. Za pierwszą godzinę płacimy - 2 zł, za dobę - 15 zł. Postój jest płatny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Władze miasta przygotowały dwie propozycje zmian. Pierwszy wariant zakłada podniesienie opłat za parkowanie - 3 zł za pierwszą godzinę; 20 zł za dobę - oraz niewielkie rozszerzenie strefy do 1850 miejsc. Drugi wariant zakłada o wiele większe rozszerzenie granic strefy i zróżnicowane wysokości opłat. W tym wypadku nowa strefa objęłaby łącznie 2,7 tys. miejsc postojowych. Podzielona byłaby na strefę centralną (teren obecnej strefy) i strefę zewnętrzną (obszary dodane). Opłaty w strefie centralnej wzrosłyby tak jak w wariancie pierwszym, natomiast w strefie zewnętrznej byłyby na poziomie tych obecnie obowiązujących.

Stawki obowiązujące obecnie w Lublinie są jednymi z najniższych, a proponowane przez nas wyższe opłaty są zbliżone do stosowanych przez inne miasta o podobnej wielkości - za-ca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie Adam Borowy.

Na parkingach prywatnych w Lublinie opłaty za godzinę parkowania wahają się od 3 do 4 zł.

Uwagi i opinie na temat proponowanych przez miasto wariantów mieszkańcy mogą zgłaszać do 10 czerwca na adres e-mailowy: [email protected] Potem, jeśli będzie taka potrzeba, mają być zorganizowane spotkania publiczne w tej sprawie.

W 2013 r. przychody ze strefy wyniosły 4,9 mln zł, a w 2014 r. (przy tych samych cenach) wzrosły do 5,2 mln zł.

fot.: www.lublin.eu

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button