Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Jednoślad.pl:  

Zarejestruj się
Wymiana Karty Motorowerowej na Prawo Jazdy AM: Od kiedy i za ile

Wymiana Karty Motorowerowej na Prawo Jazdy AM: Od kiedy i za ile

Kategoria: Motorowery Prawo Wiadomości

Od kiedy będzie można wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy AM. Ile to będzie kosztować? Ile zapłacimy za kurs i egzamin? Co z 13 latkami? Skuterowo.com jako pierwsze ujawnia te informacje.

Dziś rozmawiamy z Janem Szumiałem, dyrektorem Praskiej Auto Szkoły i członkiem Polskiej Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców na temat wymiany karty motorowerowej na prawo jazdy AM.

Kiedy i na jakich zasadach posiadacze kart motorowerowych zdobytych przed 2013 rokiem będą mogli je wymienić na AM?

Jan Szumiał: Warto przytoczyć tutaj fragment ustawy, która wchodzi w życie wraz z 19 stycznia 2013:

Art.133 ust.2
Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dn. 20 czerwca 1997r.- Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność i uprawnia do prowadzenia motoroweru do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kat. AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.
ust.3
Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.  Wszystko wskazuje na to, że wymiany dokonywać będzie można od 20 stycznia 2013.

Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem

Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem: O tym traktuje nowa ustawa, przekonuje Jan Szumiał z Praskiej Auto Szkoły.

Aby ubiegać się o wydanie prawa jazdy należy rozpocząć od odbycia badań lekarskich i uzyskania orzeczenia lekarskiego, z którym należy udać się do Urzędu Starostwa zgodnie z miejscem zameldowania, gdzie  po sprawdzeniu w CEPiKu czy nie  ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zostanie przyjęty wniosek o wydanie uprawień..

Ustawa wchodzi w życie, mam 13 lat i kartę motorowerową, nie mogę jej wymienić na prawo jazdy AM, bo nie ukończyłem 14 roku życia. Co mam zrobić? Nie mogę przez rok jeździć?

Jan Szumiał: Wynika z tej ustawy, że osoby mające ukończone 13 lat posiadające kartę motorowerową do ukończenia 14 roku życia są uprawnione do kierowania motorowerami. W chwili ukończenia 14 lat mogą wymienić ją na prawo jazdy kat. AM. W skrócie: Trzynastolatkowie posiadający kartę do kolejnych swoich urodzin nie muszą niczego robić.

Jaki będzie orientacyjny koszt wymiany karty motorowerowej na prawo jazdy AM?
Jan Szumiał: Koszt wymiany karty motorowerowej wynieść ma około 100 zł.

Już wiemy, że każdy, kto przed 19 stycznia ukończył 18 rok życia, albo zdobył kartę motorowerową może dalej jeździć. Pozostałym zostaje zapisanie się na kurs i zdanie egzaminu państwowego. Ile to będzie kosztować?

Jan Szumiał: Koszt kursu indywidualnie ustala ośrodek przeprowadzający szkolenie. Prawdopodobnie wyniesie połowę kursu kat. A
Według rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami ma wynosić nie mniej niż 10 godz. teorii i 10 godz. jazdy.

Istotne:

1. Każdy, kto ukończył 14 rok życia i posiada kartę motorowerową, będzie mógł złożyć w Starostwie wniosek o wydanie uprawnień AM. Wcześniej konieczne będzie udanie się do lekarza po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Koszt około 100 PLN. Należy tego dokonać przed upływem 18 roku życia. Inaczej uprawnienia wygasają.

2. Osoby, które przed 19 stycznia 2013 ukończyły 18 lat nie muszą posiadać prawa jazdy AM. 

3. Osoby, które posiadają kartę, ale nie ukończyły 14 roku życia, do momentu osiągnięcia wymaganego wieku nie muszą dokonywać wymiany na AM.

4. Koszt kursu na prawo jazdy AM ma wynieść około 500 PLN, będzie obejmować łącznie 20 godzin szkolenia (teoria i praktyka). 

5. Koszt egzaminu państwowego w WORD na kategorię AM wynosić będzie: 140 PLN (praktyczny) + 30 PLN (teoretyczny).

6. Zapisy na szkolenia/kusy i egzaminy na prawo jazdy AM rozpoczną się wiosną 2013.

Więcej o przepisach ruchu drogowego:

Prawo Jazdy 2013: Raport
Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych
Znaki Drogowe

Czytaj więcej o: , , ,

- napisał 504 publikacji w Jednoślad.pl.

10 od lat po Warszawie na dwóch kołkach. Piórem od lat po kartce. Przemysław Borkowski jest absolwentem dziennikarstwa na UW. Od najmłodszych lat pasjonuje się motoryzacją, zwłaszcza jednośladami. W swojej pracy łączy umiejętności zdobyte przez lata doświadczenia w prasie wraz ze swoją pasją. | Redakcja | Google+

Komentuj | Wasze komentarze i opinie »


Komentarze: 67 opinii

 1. DooOminO pisze:

  siwul3cc prosze:

  Leszek napisał:

  Jazda na karcie będzie traktowane tak jak jazda bez uprawnień. 500 zł mandatu i skuter na lawete. W razie wypadku/kolizji nie będzie działać ubezpieczenie.

  500 zl, zastanawia mnie tylko jedno jak osoba nie pelno letnia ma dostac mandat? zawsze byl sąd..

 2. rkos pisze:

  100zł za wymiane, skandal :)

 3. DooOminO pisze:

  Już lepiej poczekać 2 lata i A1 za 600-800zł zrobić

 4. Siwul3cc pisze:

  Aha czyli tak, zrobiłem karte motorowerową w tamte wakacje i mam skonczone 15 lat to nie musze nic robic ? Jedynie z własniej woli moge sobie wymienic na prawko AM zagadza sie?

 5. Lukario pisze:

  DooOminO napisał:

  siwul3cc prosze:

  Leszek napisał:
  Jazda na karcie będzie traktowane tak jak jazda bez uprawnień. 500 zł mandatu i skuter na lawete. W razie wypadku/kolizji nie będzie działać ubezpieczenie.

  500 zl, zastanawia mnie tylko jedno jak osoba nie pelno letnia ma dostac mandat? zawsze byl sąd..

  nie wierzę w aż tak wysoką karę. wg mnie kara będzie wynosić 50zł tak jak za brak dokumentów podczas kontroli.

 6. Arczo pisze:

  Trochę za wysokie te ich ceny. Mocno zmaleje liczba młodzieży na skuterach, przecież nie każdego będzie stać na prawo jazdy AM. Poza tym 100 zł za wymianę to też nie małe pieniądze.

 7. Nick3y pisze:

  Chyba właśnie oto im chodzi, widocznie myślą że “gimbusy” nie potrafią myśleć. Tym samym zaprzestali rozwój motocykli małolitrażowych w Polsce, bo tu jakieś moto 2,5-3 kafle, prawko 400 i zdać exam pańswowy nie będzie łatwo, współczuję 2000r+ którzy chcą jeździć…

 8. Nick3y pisze:

  I zapomniałem dodać, że to kolejny sposób aby państwo zarobiło trochę grosza, bo czemu by i dzieci nie kroić, c’nie?

 9. mientowy1 pisze:

  A co jeśli zatrzyma mnie policja po 19 stycznia i nie będę mieć tego prawa jazdy AM. Może zabrać mi dowód czy coś?

 10. Drzewko95 pisze:

  100 zł? Normalne chamstwo w państwie!

 11. DooOminO pisze:

  Siwul3cc napisał:

  A i zapomnialem dodac ze tzw \\\”gimbusy\\\” są czasami bardziej odpowiedzialni niz niektórzy kierowcy samochodów i innych środków transportu ;/

  \\\”niektorzy\\\” ale taka prawda, co do AM to po co wymieniac jak do 18 lat mozna A1 zrobic

 12. Siwul3cc pisze:

  Dziękuje panowie : ) Szczerze to troche mnie wkurzyli wydalem 50zl ; o na karte to jeszcze 100zl na wymiane i badania robic, ehhh chore państwo z kazdego kase zdzierają, chyba trzeba zacząć zbierac puszki i złom ;D

 13. Siwul3cc pisze:

  A i zapomnialem dodac ze tzw “gimbusy” są czasami bardziej odpowiedzialni niz niektórzy kierowcy samochodów i innych środków transportu ;/

 14. Leszek pisze:

  Sprawdziłem informacje odnośnie obowiązku wymiany karty. Należy tego dokonać przed ukończeniem 18 roku zycia, a nie zaraz po wejściu ustawy. podsumowując:

  Każdy, kto ukończył 14 rok życia i posiada kartę motorowerową, będzie mógł złożyć w Starostwie wniosek o wydanie uprawnień AM. Wcześniej konieczne będzie udanie się do lekarza po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Koszt około 100 PLN. Należy tego dokonać przed upływem 18 roku życia. Inaczej uprawnienia wygasają.

 15. matol1798 pisze:

  To już lepiej po 18 zrobić A2.

 16. DooOminO pisze:

  matol1798 napisał:

  To już lepiej po 18 zrobić A2.

  x2 ;)

 17. DooOminO pisze:

  nie ogarniam jednego z tego

  http://www.skuterowo.com/wymiana-karty-na-am-od-kiedy-i-za-ile/

  karte motorowerową trzeba wymienic do 18 roku zycia no okey ale po co wymieniac jezeli osoba ktora ukonczyla 18 rok zycia nie musi miec dokumentu? lol cytat \\\”Osobę, która przed dniem wejścia w
  życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje
  się za uprawnioną\\\”

 18. matol1798 pisze:

  Wiadomo że się nie opłaca i zrobią to prawko tylko ci co są zmuszeni je zrobić. Ci co chcą poczekać zrobią A1 czy tam A2.

 19. DooOminO pisze:

  michu95xf napisał:

  Czyli jak mam 15lat i kartę od 2lat to muszę ją wymieniać na prawko czy nie? bo już tego nie ogarniam.

  mozesz aczkolwiek nie musisz..

 20. Kapuchon pisze:

  Jak dobrze że 17 stycznia kończę 18 lat ;D 18 stycznia natomiast egzamin na kat. B ;D


Zostaw komentarz do tego artykułu
Dodając komentarz akceptujesz regulamin Jednoślad.pl

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Znak A-2: niebezpieczny zakręt w lewo

Znak A-2: niebezpieczny zakręt w lewo

24 grudnia 2010

Znak ostrzega przed pojedynczym niebezpiecznym zakrętem w lewo. Stosuje się go analogicznie jak znak A-1. Stosuje się go na ogół poza miastami, gdy kąt zwrotu łuku drogi jest większy niż 5°, a jego promień jest mniejszy niż 750 m oraz w zależności od przechyłki. Ustawiany także na zakrętach o ograniczonej widoczności.

Prawo0 opinii

Od kiedy będzie obowiązywać nowy taryfikator mandatów za prędkość i czerwone światło?

Od kiedy będzie obowiązywać nowy taryfikator mandatów za prędkość i czerwone światło?

27 lipca 2015

Sejm uchwalił nowe przepisy na mocy których od 2016 roku zacznie działać nowy taryfikator mandatów za prędkość oraz przejazd na czarownym świetle. To pierwsza tak poważna zmiana od 15 lat. Teraz wysokość grzywny będzie zależeć od średnich zarobków według GUS.

Motocykle Prawo1 opinia

Sym MIO 50: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

Sym MIO 50: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

07 marca 2015

MIO mocno nawiązuje do włoskiego stylu co widać na pierwszy rzut oka. Pięćdziesiątka od Syma o charakterystycznej przedniej lampie a także sylwetce to tańszy odpowiednik włoskich egzemplarzy...

Skutery Zdjęcia0 opinii

Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Portal motocyklowy Jednoślad.pl wykorzystuje pliki sesji cookie. © 2005-2015 Wydawca: Jednoślad.pl. Grupa OnAir!, 04-501 Warszawa, Płowiecka 3. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jednoślad.pl to portal motocyklowy oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.