Prawo jazdy AM i karta motorowerowa: Kto musi, a kto nie musi posiadać: Social 11 Skuterowo.com

Dziś znów odpowiadamy na Wasze pytania przesłane na [email protected]. Zgromadziliśmy ponad 200 Waszych wiadomości. Spośród nich wybraliśmy te, które najczęściej się powtarzały. Dziś za Waszą sprawą znów wraca temat prawa jazdy AM, karty motorowerowej oraz jazdy na motocyklach 125 ccm.

Dziś odpowiadamy na Wasze pytania (pisownia oryginalna):

Jarek: Czy są jakieś kaski dla osób noszących okulary?

Marek: Czy są postępy co do kategorii am ?

Amadeo: O co chodzi z tym odklejającym się logo Skuterowo.com?

Marcel: Mam pytanie, czy można jeździć skuterem 50 ccm na od 18 lat czy trzeba zdać prawo jazdy kategorii am. Proszę o odpowiedź.

Kuba: Witam. Mam 13 lat i posiadam dowód osobisty. Czy mogę już się poruszać motorowerami do 50 CCM, czy muszę czekać na wyrobienie karty motorowerowej?

Józek: Witam mam pytanie odnośnie ustawy o motocyklach do 125 ccm a raczej o konsekwencjach jazdy takim motocyklem jeżeli mamy prawo jazdy kategorii B mniej niż 3 lata. Czy można dostać mandat i jak wysoki ?  

Filip: witam, chciałem zapytać jak się ma sprawa z jazdą bez prawa jazdy am ale będzie się posiadało papiery ubezpieczenie, dowód rejestracyjny wszystko na tatę dodam ze mam 14 lat i mam już kupiony jednoślad 50 ccm junak 901 sport. a i jeszcze jeśli bym do tego posiadał kartę rowerową

Dolin: Mam 15 lat i mam kartę rowerową oraz motorower Barton Sprint 50 ccm. Czy moge jeździć na karcie rowerowej nie mając motorowerowej, dziadek mi mówił ze mogę. Gdyby mnie policja złapała jak bym miał kartę rowerową co by mi mogli zrobić?

Przemek: Witam czy będę mógł jezdzic skuterem na dowód o pojemności 49.9 cmm3, kiedy osiągne 18 lat 22 lutego 2016 roku ?

 

Leszek:Dzisiaj w plenerze, pogoda chwilowo nam służy, ale przed chwilą mocno lało, a teraz aż muszę siedzieć w okularach, żeby nie marszczyć oczu w waszą stronę. Dzisiaj Skuterowo Social, odcinek 11. Uzbierało się ponad 240 pytań od ostatniego odcinka. Jestem zaskoczony tą ilością waszej atencji względem tej serii. Staram się odpowiadać na te pytania, których tak naprawdę pojawia się najwięcej. Najwięcej pytań dotyczy karty motorowerowej, prawa jazdy AM i filmu, który nagrywałem ostatnio, jeżeli chodzi o naszą interwencję w kwestii przywrócenia uprawnień takich, które będą zdawane na motorowerach w szkole.

Jarek: Czy są jakieś kaski dla osób noszących okulary?

Właśnie, a pro po okularów. Zarówno korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych-korekcyjnych… Najbardziej polecam wam kaski szczękowe. Szczękowy kask to jest taki, który otwiera się w całości, a będąc zamkniętym – chroni naszą szczękę, bo musicie też pamiętać, że szczęka jest dosyć istotnym elementem, który należy chronić podczas ruchu drogowego. Kask otwarty oczywiście też spełnia swoją funkcję, ma homologację, jest dopuszczony do ruchu, jednakże obiektywnie jest kaskiem mniej bezpiecznym niż taki, który w całości chroni nasza głowę, szyję oraz szczękę. O tym warto pamiętać, ale jednocześnie nie chcę was w jakiś mocny sposób zniechęcać do otwartych kasków i orzeszków. Jeżeli mają homologację to są w porządku, jeżeli nie mają tej homologacji to musicie pamiętać, że to nie jest kask tylko zabawka.

Marek pyta: “Czy są postępy co do kategorii AM?”. Marek ma tu na myśli mój ostatni film, w którym mówiłem, że właśnie wysyłaliśmy pismo do Ministerstwa Infrastruktury, jednakże po dziś dzień, a minęło już dwa tygodnie, nikt nie pofatygował się z odpowiedzią i nikt nie wyjaśnił nam tego jak zaawansowane są prace, jeżeli chodzi o zmianę przepisów i tym samym sprawienie, żeby kategoria AM była zdawana nie w WORD’zie, a w szkole, a szkolenie na właśnie to prawo jazdy, na motorowery odbywało sie nie w OSK, czyli Ośrodku Szkolenia Kierowców, a również w szkole w ramach regularnych zajęć z uczniami na lekcji.

Amadeo: O co chodzi z tym odklejającym się logo Skuterowo.com ?

Nadchodzą zmiany, ale nie będą to zmiany merytoryczne. Na razie na ten temat nie chcę wam nic mówić. Uzbrójcie się jeszcze w odrobinę cierpliwości, będzie ciekawie, ale podkreślam – zmiany będą, ale nie będą się odnosiły co do merytoryki.

Marcel: Mam pytanie – czy można jeździć skuterem 50 cm3 mając 18 lat, czy trzeba zdać prawo jazdy kategorii AM? Proszę o odpowiedź.

Wszystko zależy od tego kiedy skończyłeś 18 lat. Jeżeli skończyłeś 18 lat przed 19 stycznia 2013 to możesz prowadzić taki motorower bez żadnych dodatkowych uprawnień.

Kuba: Mam 13 lat i posiadam dowód osobisty. Czy mogę poruszać się już motorowerami do 50 cm3, czy muszę czekać na wyrobienie karty motorowerowej?
Kuba, kilka ważnych kwestii. Jazda na dowód osobisty to nie chodzi o sam plastik tylko chodzi tu o fakt ukończenia pełnoletności. Druga kwestia – 18 lat ukończone tak samo jak w przypadku Marcela – musi być przed określoną datą, czyli 19 stycznia 2013 roku. Jeżeli nie miałeś 18 lat, ani wyrobionej karty motorowerowej przed tym czasem to musisz posiadać prawo jazdy AM.

“Witam! Mam pytanie odnośnie ustawy o motocyklach 125, a raczej o konsekwencjach jazdy takim motocyklem, jeżeli mamy prawo jazdy kategorii B mniej niż 3 lata. Czy mogę dostać mandat i jak wysoki?”

Jest to po prostu jazda bez uprawnień, jakichkolwiek, bez kategorii tak naprawdę. Czyli mandat 300-stu złotowy, jeżeli posiadasz kategorię B. Nie mniej jednak tysiąc razy poruszana kwestia na Skuterowo.com, zachęcam do jej odszukania – to rodzi tego typu problemy jak regresy ubezpieczeniowe w razie wypadku. Żadne ubezpieczenie, żadne odszkodowanie nie będzie wypłacane z kieszeni ubezpieczyciela tylko właśnie z Twojej. Moim zdaniem, subiektywnie, nie warto. Nie warto w taki sposób podróżować 125. Trochę pokory bym doradzał i cierpliwości. Poczekać, aż skończysz te 3 lata, albo zrobić sobie kategorię A1, A2.

Filip: Witam! Chciałem zapytać jak się ma sprawa z jazdą bez prawo jazdy AM, a będzie się posiadało na przykład papiery, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny i wszystko zarejestrowane na tatę. Dodam, że mam 14 lat i już mam kupiony jednoślad – Junak 901 Sport, a i jeszcze jakbym do tego posiadał kartę rowerową.

Absolutnie wszystko jest nie tak w tym przypadku. Jeżeli nie posiadasz uprawnień to ani fakt posiadania ubezpieczenia ani papierów na motorower ani karty motorowerowej nie zmienia faktu, że jeździsz bez uprawnień. Jazda bez uprawnień, tak jak mówiłem przed chwilą, to jest dosyć spora nieodpowiedzialność i narażanie się nie tylko na mandat, holowanie, ale również właśnie odpowiedzialność karną, czy finansową względem ubezpieczyciela.

Jeszcze dwa ostatnie pytania, jeżeli chodzi o Social Skuterowo.com. Przypominam, pytania na [email protected] !

Dolin: Mam 15 lat i mam kartę motorowerową oraz motorower. Czy mogę jeździć na karcie rowerowej nie mając karty motorowerowej? Dziadek mi mówił, że mogę.

Nie. Karta rowerowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do jeżdżenia rowerem. Karta motorowerowa do jeżdżenia na motorowerze. Jeżeli nie masz karty motorowerowej, ani prawa jazdy AM – poruszasz się nielegalnie to tak jak w poprzednim przypadku – kończy się to holowaniem, a w razie wypadku Twoi rodzicie nie będą szczęśliwi, jeżeli będą musieli wypłacać komuś dożywotnią rentę, albo płacić za uszkodzenia na drogim pojeździe, do którego zderzak kosztuje 4 tysiące złotych + koszt malowania.
Przemek: Witam! Czy będę mógł jeździć skuterem na dowód o pojemności 50 cm3, jeżeli osiągnę 18 rok życia 22 lutego przyszłego roku?

Nie, ponieważ tak jak przed chwilą wam mówiłem w przypadku innego pytania: 18 rok życia musiał zostać ukończony przed 19 stycznia 2013. Po tej dacie nie ma możliwości, w przypadku nowych 18 latków, jeżdżenia bez dodatkowych uprawnień, czyli bez posiadania w tym przypadku prawa jazdy AM.
Kolejne pytania na [email protected]. Wkrótce będę na nie odpowiadać z pełnym zaangażowaniem, dlatego zachęcam do kontaktu no i do subskrybowania Skuterowo.com. Ja na dzisiaj wam bardzo dziękuję. Do zobaczenia już za tydzień.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. mam 24 lata w Polsce mogę skuterem jeździć normalnie czyli pokażę dowód i jest ok ,a w Holandii potrzebne jest prawo jazdy
    więc teraz żeby takie dostać muszę zdawać egzaminy na motorower ?taka rozkmina :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button