Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Jednoślad.pl:  

Zarejestruj się
Tuning skutera/motoroweru 4T: Po mojemu

Tuning skutera/motoroweru 4T: Po mojemu

Kategoria: Blogi Motorowery Porady Skutery

Poddając  tuningowi  fabryczny skuter czy motorower z silnikiem 50 ccm osiągniemy sporą poprawę zarówno przyśpieszenia  jak i prędkości maksymalnej. Standardowy skuter 50 ccm 4T z najpopularniejszym silnikiem 139QMA/QMB po zdjęciu blokad osiąga około 3 kM mocy na kole napędowym. Większość chińskich pojazdów 4T jest wyposażona właśnie w ten typ silnika. Wielu użytkowników zastanawia się jak poprawić osiągi a przez to bezpieczeństwo i komfort  podróżowania. Nikt przecież nie lubi ciągłego i niebezpiecznego wyprzedzania naszego skutera przez inne pojazdy nawet w mieście, a pod większe wzniesienia podjeżdżania z prędkością 35-40km/h. Komfortowa podróż to jazda z prędkością adekwatną do aktualnych warunków drogowych. W najmniejszych pojazdach – skuterach 50 ccm –  problemem okazuje się zbyt mała moc silnika, a przez to uzyskiwane przyśpieszenie i prędkość podróżna – przelotowa. Fabryczny skuter 50 ccm 4T osiąga około 60-65 km/h (w zależności od wielkości oraz masy skutera i kierującego). Oczywiście jest to prędkość rzeczywista, taka którą jest w stanie wskazać GPS. Liczniki tych pojazdów wskazują wartości znacznie wyższe (wynika to z przekłamania, które wynosi w zależności od pojazdu od +3 do nawet +10 km/h w przypadku chińskich pojazdów).

Jeżeli chcemy uzyskać bardzo dobre przyśpieszenie i prędkość maksymalną około 75 km/h warto rozważyć zakup cylindra o pojemności 72 ccm i średnicy tłoka 47 mm – moc na kole około 4,5 kM (w większości sprzedawcy oferują je  pod nazwą 80 ccm). Nie ma potrzeby żadnych innych zmian w silniku poza regulacją gaźnika, ewentualnie wymianą filtra powietrza na stożkowy i dyszy paliwa w gaźniku na 80-85. Wariator, rolki, sprzęgło, sprężyna centralna, sprężynki sprzęgła mogą pozostać fabryczne.  Jeżeli ktoś chce może nimi regulować, jednak one nie wpływają na moc czy moment obrotowy silnika, a jedynie decydują o momencie załączenia sprzęgła (sprężynki sprzęgła, twardsze wyższe obroty załączenia, miękkie niższe), bądź obrotach przy jakich mają zmieniać się przełożenia (lżejsze rolki wyższe obroty, cięższe niższe),  sprężyna centralna wpływa na moment obrotowy jaki przekładnia jest w stanie przenieść na tylne koło przy danych obrotach, w przypadku kitu 72 ccm nie ma sensu zmieniać fabrycznej na inną.

Ja w swoim Fenneri posiadam jeden z największych kitów o średnicy cylindra 51 mm 90 ccm (co pozwala rozwijać moc na kole około 8 kM, prędkości rzędu 90 km/h przy bardzo dobrym przyśpieszeniu), z głowicą o większych kanałach i zaworach, sportowy wałek rozrządu (zmienione kąty otwarcia i zamknięcia zaworów oraz szybkość kątowa otwierania i zamykania),  gaźnik 24 mm, filtr stożkowy. Przy takim zestawie dysza gaźnika powinna wynosić  100. Co do napędu może pozostać fabryczny,  jednak minimum to wymiana sprężyny centralnej na  480 N (48kg) przy maksymalnym ścisku, gdyż fabryczna 380N (38kg) powoduje, iż powstają ”dziury” w przyśpieszeniu na skutek przenoszenia zbyt małego momentu obrotowego przez słabą sprężynę. Oczywiście rolkami i sprężynkami sprzęgła doregulujemy napęd w zależności od naszych upodobań.

Fabryczny skuter nawet z odblokowanym modułem zapłonowym posiada stały kąt wyprzedzenia zapłonu  zadany przez producenta silnika, bez możliwości jego regulacji  (wynoszący 15 stopni przy obrotach < 3 000 obr/min oraz 28 stopni przy obrotach > 3000 obr/min). Dlatego też moc maksymalną (a więc maksymalny ciąg silnika) nawet po tuningu mechanicznym osiągamy przy 8000-8500 obr/min. Aby zwiększyć obroty maksymalne, a przez to wyraźnie zwiększyć moc i moment obrotowy należy zmienić kąt wyprzedzenia zapłonu (zadać silnikowi inną mapę zapłonu).  Ja zastosowałem komputerowy moduł zapłonowy  firmy Progcdi, który w odróżnieniu od innych (moduły z regulacją dają możliwość zmiany obrotów przy których następuje zmiana wyprzedzenia z 15 na 28 stopni – a to w żaden sposób nie wpływa na poprawę osiągów silnika) ma możliwość zmiany mapy zapłonu w dowolnych granicach.  Dla konfiguracji kątów wyprzedzenia zapłonu na poziomie  10, 25, 33, 38 stopni odpowiednio przy obrotach 1000, 3000, 6000, 9000 obr/min  silnik wykazuje lepszy ciąg i zdecydowanie większą dynamikę aż do 11 000 obr/min.  Spotkałem się z opiniami, że skuter 4T po tuningu będzie spalał 2x więcej paliwa, niż przed co jest nieprawdą. Przy dobrze przeprowadzonym tuningu, odpowiednim wyregulowaniu gaźnika i dobraniu dysz (czytaj wyżej) z właściwą mapą zapłonu  spalanie pozostaje na bardzo niskim poziomie. Mi w terenie lekko górzystym (skuter o wadze 108 kg), przy prędkościach przelotowych 70 km/h w dwie osoby (2 x 65 kg) spala 2,2-2,4 L/100 km. Maksymalne spalanie jakie udało mi się zanotować w mieście przy krótkich trasach to około 2,6-2,8 L/100 km.  Jeżdżąc  delikatnie spala 2,0-2,2 L/100 km

Czytaj więcej o: ,

Komentuj | Wasze komentarze i opinie »


Komentarze: 34 opinii

 1. marcin1012 pisze:

  Wątpię, że przy pojemności 90ccm jadąc z obrotami 8000/9000 obr/min można spalić te 2,5 litra na setkę.

 2. Kymcus pisze:

  Po co tuningowac kupowac kity do motoroweru! Nie lepiej po prosty kupic skutera o wiekszej pojemnosci np 125 !

 3. aztek pisze:

  chyba 2 galony/100 km moj ma cyl 72ccm i pali 3,5/100 km po miescie wiec takie niskie spalanie wydaje mi sie niemozliwe z naciskiem na wydaje hehe pozdro

 4. FENNARI pisze:

  Jeżdżę dużo, w sezonie robię po 10 000 km, więc dokładnie wyliczam spalanie. Przy przelotach w trasie 70 km/h spala 2,2-2,4 L/100km. Przykładowo trasa Kraków-Zakopane 2 x 105 km = 210 km tankuję za 30 zł po 5,99 zł/L więc równe 5,0 L a spali 4,7 – 5,0 L.

 5. szyszu3 pisze:

  napewno nie 2,5l/100km. TO mój seryjny pali z 3,5 na 100

 6. AnS pisze:

  Ten CDI to niezłe cacko. Bardzo pomocny artykuł, zwłaszcza wartości dla tego układu, bo chyba se taki zamówię :)

 7. przemco pisze:

  Tak czy siak to moim zdaniem najlepszy artykuł o tuning chińskiego skutera w skuterowieeeee! Moim zdaniem 3L spalanka jest realne. Wszystko jeszcze zależy od regulacji gaźnika i sposobu jazdy

 8. hammerite pisze:

  Właśnie jestem ciekaw tego CDI. Mam Kymco New Dink 50. To nie ten sam silnik co 139QMA/QMB.
  Czy wartości podane dla tego modułu byłyby odpowiednie dla seryjnego silnika w kymco dink 4t / bet&win 4t ?
  Rzecz w tym, że aby osiągnąć obroty nie 8500, ale 10000 trzeba kupić CDI Naraku za 300zł dedykowane i też nie jest to na 100% pewne bo nikt z forum nie chciał zaryzykować tyle kasy. Zwykły odblokowany moduł oryginalny Kymco kosztuje około 200 zł ale niestety obroty wzrastają niewiele (do około 8500).
  Nie znam się na kątach wyprzedzenia zapłonu przy odpowiednich obrotach. Jak to dobrać metodą prób i błędów i po czym rozpoznać że jest ok, czy są jakieś zasady ustawiania? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

 9. Pietro pisze:

  hammerite, sama wymiana modułu nie podniesie ci obrotów, musisz zmienić wałek rozrządu na sportowy i głowicę z powiększonymi zaworami..niestety obroty z niczego się nie wytworzą.

 10. KuubaPL pisze:

  aha.

 11. FENNARI pisze:

  Do fabrycznego silnika 50 ccm nie ma głowic sportowych (o większej średnicy kanałów, zaworów). Czynnikiem ograniczającym wejście standardowej 50 – tki na wyższe obroty (osiąganie mocy maksymalnej) nie jest tylko spadek napełnienia cylindra świeżą mieszanką lecz przede wszystkim prędkość jej spalania, dlatego też przy standardowym ustawieniu kąta wyprzedzenia zapłonu na 28 stopni silnik osiąga moc max przy 8000-8500 obr/min. Zmieniając kąt wyprzedzenia zapłonu na 36-38 stopni przy 9000 obr/min sprawiamy, iż spalanie rozpoczyna się wcześniej i nie przeciąga się na suw wydechu (gdyż standardowy kąt wyprzedzenia jest za mały na wysokie obroty). Wałek rozrządu można zmienić na spotowy (o innej charakterystyce), poprawia napełnienie jednak sam niewiele zmienia bez zmiany kąta wyprzedzenia zapłonu, gdyż ograniczeniem jest wtedy zbyt małe wyprzedzenie zapłonu. Zmieniając kąt wyprzedzenia zapłonu można także delikatnie obniżyć wagę rolek w napędzie o około 0,5-0,7 g/rolkę, obroty przy których zmieniają się przełożenia delikatnie się podniosą – wtedy zdecydowanie poprawi się przyśpieszenie.

 12. luk pisze:

  Mam kymco new dink 50. Jeśli silnik wkręca się na obroty maksymalne tylko do 8000 to jaki moduł należy zastosować ?

 13. MustaS pisze:

  Witam Fennari mam małe pytanko, posiadam Torosa Fresco jadąc rano do pracy skuter jedzie okolo 50-55km/h jak wracam z pracy jade max 45km/h czy temperatura powietrza wplywa na szybkość jazdy (jadę o 5-tej rano jest dosc chlodno a wracam kolo 15-stej) czy to przez blokady?
  Przejechalem 600km czy moge powoli sciagac blokady

 14. hammerite pisze:

  a czy kostki w tym module pasują do kymco new dink? czy trzeba ciachać przewody oryginalne? (jeszcze na gwarancji)

 15. bitronxp1 pisze:

  własnie spalanie zależy od prędkości z jaka jeździmy było już pisane ze jazda z manetka na full nic nie daje tylko pali jak smok a średnią jazdą można mało spalić na 100km mój 80ccm spala ok 2,5 litra ale musze niezle cisnąć żeby spalić te 2,5l. Jest dużo tematów ze nie którym pali 4-5l na setkę i to przy 50ccm to chyba macie źle ustawione gaźniki ze tyle pali bo to jest takie samemu grzebanie jak się ktoś nie zna na tym

 16. Pietro pisze:

  Nie radzę kombinować z przestawianiem zapłonu. Zmiana kąta wyprzedzenia zapłonu z 28 na 38 st, z pewnością nie pozostanie bez wpływu na znaczne przyspieszenie zużycia silnika. Nie wróżę takiemu silnikowi normalnej trwałości, nawet przy stosowaniu paliwa Pb-98.

 17. druy pisze:

  Witajcie!
  Mam ktoś może doświadczenie z wałkiem Naraku Touring? Czy rzeczywiście można przy nim poczuć przyrost mocy na cylindrze 72ccm?

 18. Pietro pisze:

  druy, jak myślisz w jakim celu stosuje się sportowe wałki rozrządu? To jest oczywiste, że sportowy wałek w zestawie z cylindrem o większej pojemności, głowicą o zwiększonych zaworach, większym gaźniku lub dyszy głównej i nie blokowanym module zapewni przyrost mocy.

 19. FENNARI pisze:

  Do luk. Jeżeli podczas jazdy silnik osiąga 8000 obr/min oraz na podstawce centralnej po przekręceniu manetki gazu na full także tylko 8000 obr/min tzn, że moduł jest blokowany do tych właśnie obrotów. W Kymco new dink 50 tak jak w moim FENNARI siedzi moduł CDI DC (na stałe napięcie) i taki będzie pasował, mi udało się podłączyć CDI AC (na zmienne napiecie), gdyż sprzedawca nie miał wtedy co kupowałem CDI DC, a miałem fabrycznie wyprowadzony z silnika przewód AC różowy z czarnym paskiem (wolny, nigdzie nie podłączony), na którym pojawia się napięcie 50-300V AC (zmienne) w zależności od obrotów silnika więc bez problemu mi spasował.

  Do Mustas. Tak temperatura powietrza, temperatura silnika, wilgotność oraz ciśnienie atmosferyczne i pozostałe czynniki wpływają na osiągi silnika, jednak są to wartości zmian pojedynczych % mocy i momentu obrotowego co przekłada się na zmianę max kilku km/h osiągów. Tak można ściągnąć blokady, bo one mają za zadanie dopuścić pojazd do ruchu w danym kraju a nie ograniczać osiągi w czasie docierania. Najważniejszym czynnikiem w czasie docierania jest unikanie ”przegrzewania” silnika dlatego w czasie pierwszych kilkuset km należy jeździć w miarę ”delikatnie” tak aby nie doprowadzić do przytarcia tłoka i cylindra w czasie ”dopasowywania” się wzajemnie tych elementów. Po ściągnięciu blokad należy wyregulować gaźnik, ewentualnie w razie problemów z doregulowaniem zmienić dyszę główną paliwa.

  Do Pietro. Fabryczne ustawienia kąta wyprzedzenia są na tak niskim poziomie 28 stopni, gdyż jest to wartość stała-uśredniona dla całego zakresu powyżej 3000 obr/min. Przy głowicy dwuzaworowej, stopniu sprężania w granicach 10, wysokich obrotach, paliwie 95 nie ma możliwości uzyskania spalania detonacyjnego nawet przy bardzo dużych kątach wyprzedzenia zapłonu (nawet rzędu 50 stopni) dlatego też zwiększenie kąta wyprzedzenia zapłonu nie wpływa zauważalnie na trwałość silnika. Sportowe wałki mają taki sam wpływ na zwiększenie nacisku na tłok jak regulacja wyprzedzenia zapłonu.

 20. dostawcy pisze:

  Kymcus, motorower się tuninguje aby mieć osiągi motoru ale nie robić na niego uprawnień, ot powód. Mnie np też wkurza mój motorower pod górkę i marze o większym cylu, ale nie najpierw zajadę tego.

  Pytanie do autora, jak tunnig ma się do żywotności pozostałych podzespołów?


Zostaw komentarz do tego artykułu
Dodając komentarz akceptujesz regulamin Jednoślad.pl

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Ducati Mini Moto vs iPhone 6s: Palenie gumy na ekranie. Czy telefon wyjdzie z tego cało?

Ducati Mini Moto vs iPhone 6s: Palenie gumy na ekranie. Czy telefon wyjdzie z tego cało?

27 listopada 2015

Znany YouTuber TechRax sprawdza wytrzymałość elektroniki. Tym razem postanowił sprawdzić co się stanie jeśli dwusuwowe Ducati przypali gumę na ekranie nowego iPhone'a 6s. Wynik okazał się być zaskakujący. Zobacz wideo.

Motorowery Wideo1 opinia

Moda Skuterowa 2015: Zobacz tegoroczne propozycje odzieży i kasków

Moda Skuterowa 2015: Zobacz tegoroczne propozycje odzieży i kasków

13 marca 2015

Skuterowo.com wraz z Inter Motors przygotowało dla Was kilkanaście propozycji dla niej i dla niego. W naszym nowym dziale modowym możesz zobaczyć nie tylko praktyczne, ale również stylowe propozycje kurtek, spodni, butów oraz kasków.

125 ccm Skutery Wiadomości1 opinia

Piaggio X9 125 ccm, mandat i błąd w policyjnych obliczeniach mocy

Piaggio X9 125 ccm, mandat i błąd w policyjnych obliczeniach mocy

26 sierpnia 2014

Wczoraj pisaliśmy o zapowiedzi policji dotyczącej częstych kontroli motocyklistów 125 ccm. Dziś, niejako w odpowiedzi na ten artykuł artykuł otrzymaliśmy list od naszego czytelnika Rafała. Lektura musimy przyznać ciekawa, a jednocześnie prowokująca do uderzenia pięścią w stół.

125 ccm Opinie15 opinii

Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Portal motocyklowy Jednoślad.pl wykorzystuje pliki sesji cookie. © 2005-2015 Wydawca: Jednoślad.pl. Grupa OnAir!, 04-501 Warszawa, Płowiecka 3. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jednoślad.pl to portal motocyklowy oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.