Aktualnie czytasz:
Gdzie można zdawać w 2014 roku na kartę motorowerową?
1

W tym sezonie mimo wprowadzenia przepisów dotyczących prawa jazdy AM nadal pytacie nas o to gdzie w 2014 roku można zdawać na kartę motorowerową. Skuterowo.com odpowiada.

Odpowiadamy na Wasze pytania: Wszystko o prawie jazdy AM
Wszystko o karcie motorowerowej

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i smutna: Nigdzie. Od wprowadzenia prawa jazdy AM nie można zdawać na kartę motorowerową. Jedyna ścieżka do zdobycia uprawnień przez osoby, które nie przekroczyły progu pełnoletności do lutego 2013, bądź nie mają innych uprawnień to ośrodek szkolenia, a następnie egzamin państwowy w WORD. Nie pomoże tutaj, ani lokalna szkoła państwowa, ani nawet policja.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Nowe przepisy wykluczające możliwość wyrobienia karty motorowerowej, które obowiązują od 2013 roku miały na celu dostosować nasze przepisy do unijnych. Dodatkowo istotnym dla władz było poprawienie bezpieczeństwa najmłodszych, choć zdajemy sobie sprawę, że większość stwierdzi, iż jedynym celem nowelizacji przepisów było wyciąganie pieniędzy od podatników.

Pamiętaj: Nowelizacja o prawie jazdy AM dotyczy tylko tych, którzy do 2013 roku nie zdążyli wyrobić karty motorowerowej, bądź ukończyć 18 rok życia.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
  • Zdjęcie profilowe Evert
    30 maja 2014 at 15:38

    No niestety, również Włosi – najbardziej chyba jednośladowy naród Europy – też płaczą po swoim „Patentino”, swoistym odpowiedniku karty motorowerowej. Tamtejsi nastolatkowie również zmuszeni są zdawać prawko AM (jak zresztą jest teraz w całe UE i nie tylko), co się spotkało oczywiście z powszechnym niezadowoleniem. Wszystko wskazuje na to, że stare dobre czasy już nie wrócą…

    Tytułem ciekawostki dodam, że karta motorowerowa została w Polsce wprowadzona w 1984 r. zatem niespełna 30 lat u nas przetrwała. Przedtem to karta rowerowa była dokumentem uprawniającym zarówno na rowery, jak i na motorowery, jeśli ktoś nie miał jakiegokolwiek prawa jazdy. A karta rowerowa obowiązuje od… 1924 r., z przerwą w latach 1937-53 r., w których to błogich czasach, bez jakiegokolwiek dokumentu uprawniającego, o ile skończyło się 13 lat, można było jeździć na rowerach, rowerach z silnikami pomocniczymi oraz… motocyklach do 100 cm3 bez ograniczeń konstrukcyjnych prędkości.