Aktualnie czytasz:
Gdzie można zdawać w 2014 roku na kartę motorowerową?
1

W tym sezonie mimo wprowadzenia przepisów dotyczących prawa jazdy AM nadal pytacie nas o to gdzie w 2014 roku można zdawać na kartę motorowerową. Skuterowo.com odpowiada.

Odpowiadamy na Wasze pytania: Wszystko o prawie jazdy AM
Wszystko o karcie motorowerowej

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i smutna: Nigdzie. Od wprowadzenia prawa jazdy AM nie można zdawać na kartę motorowerową. Jedyna ścieżka do zdobycia uprawnień przez osoby, które nie przekroczyły progu pełnoletności do lutego 2013, bądź nie mają innych uprawnień to ośrodek szkolenia, a następnie egzamin państwowy w WORD. Nie pomoże tutaj, ani lokalna szkoła państwowa, ani nawet policja.

 
Czytaj
REKLAMA

Przetestuj wymarzony motocykl na TRIUMPH MOTORCYCLES FESTIVAL 2019

Atrakcje Triumph Motorcycle Festival 2019:

 • 19 i 20.09.2019 – Motowycieczki (cena: 299 zł)
 • 21.09.2019 – Triumph Motorcycle Festival:
  • jazdy testowe Triumph
  • grill
  • 20% rabatu na odzież

Nowe przepisy wykluczające możliwość wyrobienia karty motorowerowej, które obowiązują od 2013 roku miały na celu dostosować nasze przepisy do unijnych. Dodatkowo istotnym dla władz było poprawienie bezpieczeństwa najmłodszych, choć zdajemy sobie sprawę, że większość stwierdzi, iż jedynym celem nowelizacji przepisów było wyciąganie pieniędzy od podatników.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Pamiętaj: Nowelizacja o prawie jazdy AM dotyczy tylko tych, którzy do 2013 roku nie zdążyli wyrobić karty motorowerowej, bądź ukończyć 18 rok życia.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • Zdjęcie profilowe Evert
  30 maja 2014 at 15:38

  No niestety, również Włosi – najbardziej chyba jednośladowy naród Europy – też płaczą po swoim „Patentino”, swoistym odpowiedniku karty motorowerowej. Tamtejsi nastolatkowie również zmuszeni są zdawać prawko AM (jak zresztą jest teraz w całe UE i nie tylko), co się spotkało oczywiście z powszechnym niezadowoleniem. Wszystko wskazuje na to, że stare dobre czasy już nie wrócą…

  Tytułem ciekawostki dodam, że karta motorowerowa została w Polsce wprowadzona w 1984 r. zatem niespełna 30 lat u nas przetrwała. Przedtem to karta rowerowa była dokumentem uprawniającym zarówno na rowery, jak i na motorowery, jeśli ktoś nie miał jakiegokolwiek prawa jazdy. A karta rowerowa obowiązuje od… 1924 r., z przerwą w latach 1937-53 r., w których to błogich czasach, bez jakiegokolwiek dokumentu uprawniającego, o ile skończyło się 13 lat, można było jeździć na rowerach, rowerach z silnikami pomocniczymi oraz… motocyklach do 100 cm3 bez ograniczeń konstrukcyjnych prędkości.