Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Jednoślad.pl:  

Zarejestruj się
Kaski są dla mięczaków. Dlaczego należy jeździć w kasku

Kaski są dla mięczaków. Dlaczego należy jeździć w kasku

Kategoria: Motocykle Porady Prawo

Dodano 09 czerwca 2010

Wielokrotnie można spotkać się z takimi opiniami wśród najmłodszych użytkowników skuterów. Jazda bez “beretu” to według nich element wyróżniający, świadczący o odwadze i panowaniu na drodze. W najgorszej sytuacji pozostanie do zapłaty przez rodziców mandat w wysokości 50 złotych polskich.

Wyżej opisane poglądy są przerażające. Obowiązek stosowania kasku ochronnego traktowany jest jako sposób na uniknięcie grzywny, a nie jako akcesorium realnie wpływające na bezpieczeństwo skuterzysty. “Załóż kask, bo będzie mandat” często można wyczytać na różnego rodzaju forach motoryzacyjnych. W naszej mentalności raczej trudno będzie to zmienić. To po części zapewne objaw braku dojrzałości, może głupoty, ale przede wszystkim niewiedzy. Brak świadomości konsekwencji jazdy bez kasku jest najistotniejszym czynnikiem.

Zobacz jak ogromna jest skala tego problemu:
Bez kasku, za to z promilami

Skuter w przypadku kolizji zawsze jest najsłabszym ogniwem, to kierowca jednośladu jest najbardziej narażony na uszkodzenia ciała. W przypadku braku ochrony głowy sytuacja jest już w ogóle beznadziejna. To właśnie ta część ciała jest najważniejsza. Jej uszkodzenie wiąże się z najbardziej przykrymi konsekwencjami, śmiercią. Kask to nie tylko ochrona głowy, ale również odcinka szyjnego kręgosłupa. Kask działa niczym usztywniacz tego regionu układu nerwowego. Siła absorpcji hełmu jest naprawdę spora i jest w stanie stłumić ogromne przeciążenia.

Inną kwestią jest jakość kasku. Wiadomym jest, że akcesorium o cenie 30 PLN nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ochrony. Taki produkt to nic innego jak polipropylen i warstwa styropianu. Nie tylko trwałość czy jakość wpływa na bezpieczeństwo. Również parametry pracy poszczególnych warstw. Tanie produkty, często bez atestów (sprzedawane jako zabawki) nie chronią w wystarczający sposób. Oczywiście lepsze to niż nic, ale powinno dać wielu do zrozumienia.

Warto też wspomnieć o innych funkcjach kasku. Chroni on również oczy i górne drogi oddechowe przed kurzem, piaskiem, odpryskującymi kamieniami, czy pyłami. Dodatkowo zapewnia optymalną wentylację, dzięki której nie cierpimy na zapalenia zatok, ucha środkowego czy gardła. Hełm to też świetne zabezpieczenie przed deszczem. Nic tak nie chroni przed wodą, jak właśnie on.

Grzywna w kwocie 50-100 PLN za brak tak podstawowego akcesorium jakim jest kast to znacznie za mało. Powinno być karane zdaniem Skuterowo.com o wiele surowiej. Brak kasku to ogromne zagrożenie w razie wypadku, znacznie większe niż nadmierna prędkość czy nieznajomość przepisów. Czy wy również jesteście za zaostrzeniem prawa?

Czytaj więcej o: ,

- napisał 1126 publikacji w Jednoślad.pl.

Zaczynałem jak każdy. Od Komara przez Simsona, chiński skuter... aż do spełniania swoich marzeń. W Jednoślad.pl Tworze swoje moto vlogi, testuje motocykle i motorowery oraz informuję o najważniejszych zmianach w prawie.

Komentuj | Wasze komentarze i opinie »


Komentarze: 16 opinii

 1. Cash pisze:

  Proponuję jeszcze sprawdzać poziom paliwa w baku za pomocą zapalniczki, pożyczać pieniądze od Ukraińców oraz obserwować zaćmienia słońca gołym okiem.

  Tak robią prawdziwi twardziele. ;)

 2. qazwsxedc pisze:

  Każdy wiek ma swoje prawa, ale narażania własnego życia już nie można tak usprawiedliwić.

 3. wojtas_1987 pisze:

  Dlatego wprowadzenie prawa jazdy na motorower może coś pomoże. Przynajmniej młodzi, którzy nie myślą o innych, pomyślą dwa razy? Na kursach powinni pokazywać zdjęcia z wypadków oraz jak wyglądają kierowcy po wypadku. Nawet jak to będą drastyczne zdjęcia, to może niektórym pozostanie w pamięci jak może się skończyć jazda bez kasku, bez zabezpieczeń, bez znajomości prawa ruchu drogowe itp.

 4. UPG pisze:

  Wprawdzie sporo osób jeździ w kaskach, tylko zauważyłem że ich nie zapinają. Nie zapięcie kasku to prawie to samo jak jeżdżenie bez. W trakcie wypadku kas spada nam z głowy a ma ją chronić.

 5. qazwsxedc pisze:

  Zgadzam się z UPG- według mnie to zmora wiejskiej młodzieży- nieuświadomionej co się stanie z ich głową w razie wypadku.

 6. SCypion pisze:

  Też zgadzam się z UPG. Ale co do wypowiedzi qazwsxedc to nie tylko zmora “wiejskiej młodzieży”. W moim mieście (25tyś. mieszkańców) jeżdżą bez kasków. A policja nawet gdy widzi to nic nie robi. Nie wiem dlaczego tak jest, ale dzieci jeżdżące po wioskach wbrew pozorom zakładają kaski z powodu terenu po którym jeżdżą. Mówię tu o polnych drogach. Mnie samemu kask uratował kilka razy głowę…

 7. qazwsxedc pisze:

  SCypion miałem również na myśli takie mniejsze miejscowości- oczywiście nikogo nie obrażając, bo to nie jest zasada.
  Ja najwięcej jeźdze po miastach tak ok.50tyś-100tyś mieszkańców i tam takie rzeczy się raczej nie zdarzają. A jak się przejeźdza przez wioski to mijam czasami chłopaczków chcących stracić głowe- stąd moje określenie.

 8. SCypion pisze:

  I teraz przypominało mi się jedno… “Polak mądry po szkodzie”. Zaczną zakładać kaski kiedy nie będą mieli na co… Taka jest prawda.

 9. Kisiu1981 pisze:

  Mnie kask kiedyś uratował – jechałem Grójecką, lewym pasem 60 km/h, wtedy jeszcze Kymco ZX (z pizzerii) i podmuch wiatru przed burzą przewrócił mnie – dosłownie zmiótł z powierzchni ziemi. Wywaliłem się rachając głową o asfalt. To był kask za 50 zł ale dzięki niemu nic mi się nie stało poważniejszego – tylko trochę pokancerowane dłonie i siniak na ramieniu. Odradzam każdemu jazdę bez kasku.

 10. Sousek pisze:

  Mi już niestety nie raz odprysł kamień i raz taki, że gdyby nie kask to dzisiaj nie miałbym oka.

 11. Euro pisze:

  Mnie w inny sposób kask uchronił, kilka dni temu postawiłem skuter na podpórce, żeby otworzyć bramę, musiałem źle postawić skuter ponieważ zaczął się powoli przewracać gdy się zorientowałem podszedłem do niego żeby go “złapać”, aby sie nie przewrócił i właśnie wtedy dostałem lusterkiem, gdyby nie kask byłoby nie fajnie.

 12. Master pisze:

  Ja jestem młodym kierowcą i nigdy nie wiozłem pasażera bez kasku

  Ciekawy artykuł :)

 13. Pietro pisze:

  Akurat na motorower, czy skuter o pojemności silnika do 50ccm i prędkości 45km/h, wystarczy najtańszy atestowany kask, chociaż i tak uważam że decyzja o jego użyciu powinna należeć do kierującego.

 14. Pietro pisze:

  Oglądał ktoś Polsat Play, jak Przemek Saleta z kumplami przemierzał cruiserem USA? ich motory ważyły ponad 300kg i osiągały duże prędkości, ale kaski zakładali dopiero na granicy stanu Alabama ;)

 15. Pietro oglądałem to.

 16. VWGolf123 pisze:

  Kask jest dla własnego bezpieczeństwa.


Zostaw komentarz do tego artykułu
Dodając komentarz akceptujesz regulamin Jednoślad.pl

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Prawo jazdy: kursy WORD zmniejszające liczbę punktów karnych oblegane

Prawo jazdy: kursy WORD zmniejszające liczbę punktów karnych oblegane

09 kwietnia 2015

Rok 2015 jest ostatnim rokiem, kiedy nasze punkty karne możemy zredukować na specjalnym kursie. Dlatego WORDy są oblegane przez tych, którzy chcą tę szansę wykorzystać.

Motocykle Wiadomości0 opinii

W jakiej sytuacji możesz się nie zatrzymać do kontroli policyjnej?

W jakiej sytuacji możesz się nie zatrzymać do kontroli policyjnej?

19 grudnia 2014

Niedawno pisaliśmy, kiedy i o jakiej porze może nas zatrzymać do kontroli policja. Dziś poruszymy temat, w jakiej sytuacji mamy prawo nie zatrzymać się do kontroli drogowej.

Prawo0 opinii

Znak B-36: zakaz zatrzymywania się

Znak B-36: zakaz zatrzymywania się

30 grudnia 2010

Znak zabrania zatrzymywania pojazdu z wyjątkiem unieruchomionia ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego. Pozostałe przepisy są analogiczne jak w przypadku znaku B-35 "zakaz postoju".

Prawo0 opinii

Portal i Forum Motocyklowe Jednoślad.pl

Portal i forum motocyklowe Jednoślad.pl wykorzystuje pliki sesji cookie. © 2005-2016 Wydawca: Jednoślad.pl. Grupa OnAir!, 01-231 Warszawa, Płocka 5a, Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jednoślad.pl to funkcjonujący od 2005 roku portal motocyklowy oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.