PiS wycofuje się z własnej reformy – kasowanie punktów karnych oraz ich ważność jednak wraca na starych zasadach!

Zmiana naliczania punktów karnych oraz długość ważności miała sprawić, że kierowcy zwolnią

W skrócie
  • Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się ze swojej reformy
  • Już niebawem wrócą stare przepisy dotyczące punktów karnych
  • Aktualnie punkty karne ważne są 24 miesiące, a okres ten liczy się od momentu zapłaty mandatu

Takiej informacji chyba nikt się nie spodziewał, ale rząd postanowił zlikwidować jeden z bardziej radykalnych batów na piratów drogowych. Pojawiały się jakiś czas temu informacje dotyczące powrotu zasad działania punktów karnych sprzed reformy, a teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Czy wrócą również kursy reedukacyjne pozwalające zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Zmiana w funkcjonowaniu punktów karnych miała sprawić, że kierowcy znacznie zwolnią z obawy przed dotkliwymi konsekwencjami. Sam zamysł był prawidłowy i śmiem twierdzić, że długofalowo mógłby on sporo poprawić na polskich drogach. W myśl nowych przepisów punkty karne są kasowane po 24 miesiącach od momentu opłacenia mandat. Wcześniej zerowały się po roku bez względu na to, czy opłata za wykroczenie została uiszczona. Wszystko wskazuje na to, że nowelizacja okazała się niewypałem, gdyż już niebawem obowiązywać będą zasady sprzed głośnej zmiany.

Rządzący od kilku lat starają się znacznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, a pomóc w tym miało zwiększenie liczby fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości, zmiany w taryfikatorze oraz przede wszystkim nowy sposób rozliczania punktów karnych. Ostatnia z nich stała się najbardziej znienawidzoną przez kierowców, a wszystko przez niejako wymuszenie zapłaty i zwiększony czas ważności do 24 miesięcy. Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, poinformował, że od 17 września ponownie będą obowiązywać stare przepisy.

– Punkty karne otrzymane w obecnym stanie prawnym będą kasować się zgodnie z nim, a więc po dwóch latach. Roczny okres ważności punktów będzie dotyczył dopiero “oczek” otrzymanych od 17 września 2023 r. – skomentował Jerzy Polaczek

Warto zaznaczyć, że w ciągu 6 miesięcy od zmiany przepisów ponad 7500 kierowców straciło prawo jazdy z powodu przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych. To aż o średnio 55% więcej w ciągu półrocza w 2021 i 2022 roku oraz aż o 90% więcej niż średnio w ciągu sześciu miesięcy 2020 roku. Kursy reedukacyjne również będą dostępne od 17 września i odbywać się będą w formie stacjonarnej. Każdy kierowca będzie mógł skorzystać z niego raz na 6 miesięcy i usunąć ze swojego konta 6 punktów karnych.

Zastanawiający jest fakt, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość wycofało się ze swojej reformy, która jak wskazują liczby przyniosła oczekiwany skutek. Pomimo tego, że zdecydowanie większa kierowców liczba straciła prawo jazdy to z pewnością był to również dobrze funkcjonujący bat na zmotoryzowanych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button