Aktualnie czytasz:
Przepisy 2017: 5 lat za jazdę z zakazem sądowym i ucieczkę przed policją. Obligatoryjne więzienie dla pijanych
6

Polskie sądy są za łagodne dla pijanych i odurzonych narkotykami kierowców, powodujących tragiczne w skutkach zdarzenia – mówi  minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro i proponuje zaostrzenie kar. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt zmian w kodeksie wykroczeń.

Zmiany obejmą nie tylko pijanych, ale także tych skorych do ucieczki kierowców. 5 lat więzienia grozić będzie za ucieczkę przed policją (zamiast jak do tej pory grzywna w wysokości 5 tys. zł) oraz za kierowanie pojazdem mimo zakazu prowadzenia pojazdów (więcej o 2 lata niż w chwili obecnej). W powyższych sytuacjach kierowcy stracą prawo jazdy obligatoryjnie.

Sprawca wypadku drogowego, który był pijany lub odurzony narkotykami bez odwołania trafi do więzienia, gdyż dolną granicą kary ma być dwa lata w zakładzie karnym, a nie jak w tej chwili kara w zawieszeniu.

Minister chce też zalegalizowanie policyjnych akcji typu „Trzeźwy poranek”, czyli masowe zatrzymywanie kierowców i kontrolowanie ich trzeźwości. Według obecnego stanu prawnego takie akcje nie są do końca legalne, ponieważ policjant musi mieć uzasadnione podejrzenie, że kierowca może być „pod wpływem”, zanim podda go kontroli.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj trójkołowy CAN-AM Ryker 900 na prawo jazdy B

Wrażenia z jazdy, których nie da się porównać z czymkolwiek na czym do tej pory jeździłeś. 77 KM, skrzynia CVT, ABS i kontrola trakcji w standardzie. Odkryj trójkołowy Can-Am Ryker Rally Edition.

W nowej propozycji ustawy jest propozycja zaostrzenia przepisów dotyczących przedawnienia wykroczeń drogowych. Policjanci będą mieli prawo dłużej ścigać za popełnione wykroczenia – w sumie 3 lata.

Projekt czeka na rozpatrzenie w Rządowym Centrum Legislacji, więc nie jest pewne, że wszystkie powyższe ustalenia wejdą w życie dokładnie w takim brzmieniu.

tekst źródłowy: rp.pl

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
47%
Interesujące
12%
heh...
6%
Że co?
6%
Grrrr!
0%
Smutne
6%
 • Zdjęcie profilowe malfeusz
  23 września 2016 at 11:09

  W gdansku, kontrole trzeźwości to normalka, sobota rano albo nie dziela, stoi blokada i jeden pas jak i drugi jest sprawdzany, motocyklisci rzadziej, no chyba że masz otwarty kask 😀 Szybka akcja bez ustnika trwa to jakieś 10-20 sekund i jedziesz, a czekasz w korku 20 min ;D

 • stefan
  23 września 2016 at 14:45

  Tylko że większość z tych pijanych to tak naprawdę skacowani, którzy poprzedniego wieczora coś tam popili i w trakcie kontroli wyszło im 0,3-0,5 co w zasadzie jest tak samo niebezpieczne jak jazda pod wpływem zmęczenia, niewyspania, rozkojażenia, choroby. Co do wyższego stężenia to kary powinny bić konkretne od konfiskaty samochodu po obciążenia wynagrodzenia, ale nie więzienie kto będzie utrzymywał tam tych darmozjadów przez tyle lat?

  • Kuba
   26 maja 2017 at 23:35

   Tylko skacowani ??? Idź w takim stanie na psychotechnikę ! Powodzenia ! A kac kiedy się zaczął ? Dwie godziny po ostatniej lufie ?

 • Topik
  23 września 2016 at 15:05

  „5 lat za kierowanie pojazdem mimo zakazu prowadzenia pojazdów (więcej o 2 lata niż w chwili obecnej)” Czy jest sens podnoszenia górnej granicy skoro i tak żaden sąd nie orzeknie nawet 3 lat? Ile wyroków dotychczas zostało wydanych na 3 lata?

 • yak2k
  23 września 2016 at 17:48

  Słuszne zmiany. W końcu legalizują trzeźwe porani i Policjanci chociaż w tym punkcie nie będą łamali prawa na polecenie przełożonych. btw. skacowani na drodze mogą stanowić równie duże zagrożenie jak pijani.

 • Robert
  24 września 2016 at 07:59

  Te masowe kontrole trzeźwości są nie legalne. Jak kobiecie ukradnie złodziej portfel z torebki, to wszyscy w mieście będą mieć kontrolę osobistą bo ktoś ukradł portfel.
  Jak komuś skradziono samochód, to będą kontrolowane wszystkie garaże i stodoły na obecność skradzionego samochodu.