Przepisy 2017: 5 lat za jazdę z zakazem sądowym i ucieczkę przed policją. Obligatoryjne więzienie dla pijanych

Polskie sądy są za łagodne dla pijanych i odurzonych narkotykami kierowców, powodujących tragiczne w skutkach zdarzenia – mówi  minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro i proponuje zaostrzenie kar. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt zmian w kodeksie wykroczeń.

Zmiany obejmą nie tylko pijanych, ale także tych skorych do ucieczki kierowców. 5 lat więzienia grozić będzie za ucieczkę przed policją (zamiast jak do tej pory grzywna w wysokości 5 tys. zł) oraz za kierowanie pojazdem mimo zakazu prowadzenia pojazdów (więcej o 2 lata niż w chwili obecnej). W powyższych sytuacjach kierowcy stracą prawo jazdy obligatoryjnie.

Sprawca wypadku drogowego, który był pijany lub odurzony narkotykami bez odwołania trafi do więzienia, gdyż dolną granicą kary ma być dwa lata w zakładzie karnym, a nie jak w tej chwili kara w zawieszeniu.

Minister chce też zalegalizowanie policyjnych akcji typu “Trzeźwy poranek”, czyli masowe zatrzymywanie kierowców i kontrolowanie ich trzeźwości. Według obecnego stanu prawnego takie akcje nie są do końca legalne, ponieważ policjant musi mieć uzasadnione podejrzenie, że kierowca może być “pod wpływem”, zanim podda go kontroli.

W nowej propozycji ustawy jest propozycja zaostrzenia przepisów dotyczących przedawnienia wykroczeń drogowych. Policjanci będą mieli prawo dłużej ścigać za popełnione wykroczenia – w sumie 3 lata.

Projekt czeka na rozpatrzenie w Rządowym Centrum Legislacji, więc nie jest pewne, że wszystkie powyższe ustalenia wejdą w życie dokładnie w takim brzmieniu.

tekst źródłowy: rp.pl

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

6 opinii

  1. W gdansku, kontrole trzeźwości to normalka, sobota rano albo nie dziela, stoi blokada i jeden pas jak i drugi jest sprawdzany, motocyklisci rzadziej, no chyba że masz otwarty kask 😀 Szybka akcja bez ustnika trwa to jakieś 10-20 sekund i jedziesz, a czekasz w korku 20 min ;D

  2. Tylko że większość z tych pijanych to tak naprawdę skacowani, którzy poprzedniego wieczora coś tam popili i w trakcie kontroli wyszło im 0,3-0,5 co w zasadzie jest tak samo niebezpieczne jak jazda pod wpływem zmęczenia, niewyspania, rozkojażenia, choroby. Co do wyższego stężenia to kary powinny bić konkretne od konfiskaty samochodu po obciążenia wynagrodzenia, ale nie więzienie kto będzie utrzymywał tam tych darmozjadów przez tyle lat?

    1. Tylko skacowani ??? Idź w takim stanie na psychotechnikę ! Powodzenia ! A kac kiedy się zaczął ? Dwie godziny po ostatniej lufie ?

  3. “5 lat za kierowanie pojazdem mimo zakazu prowadzenia pojazdów (więcej o 2 lata niż w chwili obecnej)” Czy jest sens podnoszenia górnej granicy skoro i tak żaden sąd nie orzeknie nawet 3 lat? Ile wyroków dotychczas zostało wydanych na 3 lata?

  4. Słuszne zmiany. W końcu legalizują trzeźwe porani i Policjanci chociaż w tym punkcie nie będą łamali prawa na polecenie przełożonych. btw. skacowani na drodze mogą stanowić równie duże zagrożenie jak pijani.

  5. Te masowe kontrole trzeźwości są nie legalne. Jak kobiecie ukradnie złodziej portfel z torebki, to wszyscy w mieście będą mieć kontrolę osobistą bo ktoś ukradł portfel.
    Jak komuś skradziono samochód, to będą kontrolowane wszystkie garaże i stodoły na obecność skradzionego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button