Aktualnie czytasz:
Prawo Jazdy kat. A na motocykl ze Skuterowo.com. Cz. 3
2

Teoria czas start. Jeśli już wybrałeś odpowiednią auto szkołę to właśnie powinieneś się udać na pierwsze zajęcia, które mają za zadanie przybliżyć Tobie przepisy obowiązujące na drogach publicznych. Wielu może się wydawać, że to zbędny element. Czy na pewno?

Jeżdżę skuterem od lat i nie spowodowałem wypadku. To od razu nie oznacza, że masz kodeks drogowy w małym palcu. Rozwiązując testy przygotowawcze do egzaminu teoretycznego wielu wyrywa sobie włosy z głowy. To na skrzyżowaniu z sygnalizatorem kierunkowym w lewo nie można zawracać? Wyprzedzając ciągnik rolniczy podczas mgły trzeba trąbić? Naprawdę są ronda na których wjeżdżający mają pierwszeństwo? Tak, dlatego pierwszym krokiem jest poznanie takich szczegółów. To jak w matematyce. Nie potrafiąc tabliczki mnożenia nie uda się nam rozwiązywać równań. Analogicznie nie znając szczegółowo zasad panujących na drodze podczas egzaminu wyłożymy się na całego. Przegapimy jeden krok, a ten zemści się na nas w przyszłości.

Wiele osób myśli, że przepisy ruchu drogowego są po to aby kierowców szykanować

Jan Szumiał: Wiele osób myśli, że przepisy ruchu drogowego są po to aby kierowców szykanować...

Dlaczego jeszcze warto zacisnąć zęby i uczęszczać na zajęcia teoretyczne? Zębów zaciskać nie trzeba (tak myślę)... Wiele osób uważa, że przepisy ruchu drogowego są po to aby kierowców szykanować, dyscyplinować. Mało kto zdaje sobie sprawę, że tworzone są  w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Aby nie dochodziło do tragedii, żeby jak najwięcej osób wróciło cało i zdrowo do domu. W czasie profesjonalnie prowadzonych wykładów  przekazywana powinna być nie tylko informacja o przepisach, ale także świadomość dlaczego taki przepis wprowadzono. Czym grozi nie respektowanie jego. Jakie mogą być konsekwencje omijania ich. W trakcie zajęć powinny odbyć się nie tylko teoretyczne, lecz również praktyczne zajęcia z zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego i udzielania pierwszej, przedmedycznej pomocy. Mówi Jan Szumiał, wykładowca od 20 lat prowadzący zajęcia w Praskiej Auto Szkole.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Nudne 30 godzin. Tak, to jak krótki powrót do szkoły. Często kandydaci na motocyklistów podchodzą do zajęć ze sporą dozą niesmaku. W wielu jednak przypadkach zajęcia są prowadzone ciekawie. Dobry wykładowca potrafi nawiązywać kontakt, dialog podczas przekazywania informacji i mówienia o rzeczach wydawałoby się oczywistych. W dużej mierze to właśnie od niego zależy w jaki sposób wiedza zostanie przyswojona. Istotne jest działanie na wyobraźnię i argumentowanie dlaczego dany przepis został wprowadzony.

[poll id="29"]

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Warto mimo wszystko. Dużym poświęceniem może być zrezygnowanie np. z dwóch weekendów na rzecz uczestniczenia w wykładach. Zwłaszcza, jeśli większość przepisów jest Tobie znana. Niestety szkoły nie prowadzą zajęć z rozróżnieniem na laików i średnio zaawansowanych. Często będziesz słyszeć o oczywistościach i ziewać z nudów. Jednak na pewno pogłębisz swoją wiedzę i kończąc zajęcia przejdziesz na wyższy poziom drogowej świadomości.

Za tydzień w serii rozpoczniemy przygotowania do wewnętrznego egzaminu teoretycznego. Dowiecie się jak bez bólu przejść przez ostatni etap przygotowujący do zajęć praktycznych.

Prawo Jazdy na Forum Skuterowo.com.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
 • Zdjęcie profilowe Vezyr
  15 sierpnia 2011 at 11:40

  A tam gadanie, że teoria nudna-ja jakoś najwięcej z całej sali umiałem i się nie nudziłem aż tak bardzo xD

  Ale my tu gadu-gadu, a jutro trzeba odebrac papiery (grr urlopu się zachciało i tydzień opóźnienia+urlop instruktora-2tygodnie w plecy)
  i do WORD-u śmignąć 😀

 • Zdjęcie profilowe br3w
  15 sierpnia 2011 at 17:59

  Teoria nie jest sama w sobie nudna wiele zależy od przekazu.
  Na prawko B miałem tak zajebistego instruktora, śmiechy, chichy wszystko robione z jajem. A teraz na A mam takiego bęcwała że szkoda gadać, szczerze wolałbym dopłacić te 100zł i nie męczyć się słuchając tego typa i iść do innego OSK.