Aktualnie czytasz:
Paliwa: ropa tanieje – benzyna na stacjach nie. Gdzie jest problem?
2

Benzyna tanieje wolniej niż ropa naftowa. Najwyższe ceny na stacjach są w zachodniopomorskim, a najniższe na Śląsku.

Analityk biura maklerskiego TMS, Błażej Kiermasz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zwraca uwagę, że notowania ropy na światowych rynkach praktycznie w ogóle nie przekładają się na ceny paliw z dystrybutorów. Dlaczego tak się dzieje?

Na cenę paliwa składają się między innymi akcyza i podatek VAT. Ważnym elementem jest także marża detalistów, która według eksperta sięga około 10 procent. Mimo że w ciągu roku cena ropy spadła około 60 procent, to ceny na stacjach obniżyły się o kilkadziesiąt groszy. Za powolne obniżki odpowiadają więc polscy producenci i sprzedawcy, którzy podnosząc marżę zarabiają coraz więcej na benzynie.

 
Czytaj
REKLAMA

Zimowy przegląd w ASO Honda do 25% taniej

Nie czekaj w kolejce na serwis wiosną. Skorzystaj z zimowego przeglądu w ASO Honda i zyskaj do 25% na olej, części i serwis.W akcji biorą udział wszystkie autoryzowane stacje obsługi Honda. Umów się na wizytę u lokalnego dealera pomiędzy 14 października, a 21 grudnia 2019.

Ekspert w rozmowie z IAR dodał, że to nie koniec obniżek cen ropy. W najbliższych miesiącach może ona spaść nawet poniżej 40 dolarów za baryłkę. Przyczyny to między innymi atomowe porozumienie USA z Iranem i dopuszczenie tamtejszej ropy na światowe giełdy. Ważne jest też utrzymujące się wydobycie przez członków OPEC.

Paliwa na stacjach tanieją od czterech tygodni. Za litr benzyny Pb95 trzeba płacić 4 złote 86 groszy, czyli 5 groszy mniej niż przed tygodniem. Jest to najniższa cena od 6 miesięcy.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Na światowych rynkach za baryłkę (prawie 159 litrów) ropy Brent trzeba zapłacić około 45 dolarów. Ostatnio takie ceny obserwowano na przełomie 2008 i 2009 roku.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%