Aktualnie czytasz:
Paliwa: ropa tanieje – benzyna na stacjach nie. Gdzie jest problem?
2

Benzyna tanieje wolniej niż ropa naftowa. Najwyższe ceny na stacjach są w zachodniopomorskim, a najniższe na Śląsku.

Analityk biura maklerskiego TMS, Błażej Kiermasz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zwraca uwagę, że notowania ropy na światowych rynkach praktycznie w ogóle nie przekładają się na ceny paliw z dystrybutorów. Dlaczego tak się dzieje?

Na cenę paliwa składają się między innymi akcyza i podatek VAT. Ważnym elementem jest także marża detalistów, która według eksperta sięga około 10 procent. Mimo że w ciągu roku cena ropy spadła około 60 procent, to ceny na stacjach obniżyły się o kilkadziesiąt groszy. Za powolne obniżki odpowiadają więc polscy producenci i sprzedawcy, którzy podnosząc marżę zarabiają coraz więcej na benzynie.

Ekspert w rozmowie z IAR dodał, że to nie koniec obniżek cen ropy. W najbliższych miesiącach może ona spaść nawet poniżej 40 dolarów za baryłkę. Przyczyny to między innymi atomowe porozumienie USA z Iranem i dopuszczenie tamtejszej ropy na światowe giełdy. Ważne jest też utrzymujące się wydobycie przez członków OPEC.

 
Czytaj
REKLAMA

Odkryj Stylowe Jeansy Motocyklowe City Nomad

Polska marka, polska produkcja! Zero kompromisów. Najwyższa jakość i zaawansowane technologie. Wykonane z użyciem włókien 100% DuPont™ Kevlar®. Komplet certyfikowanych protektorów SAS-TEC® z regulacją położenia. Dopasowany krój i nowoczesny design. Poczuj styl, bezpieczeństwo i komfort!

Paliwa na stacjach tanieją od czterech tygodni. Za litr benzyny Pb95 trzeba płacić 4 złote 86 groszy, czyli 5 groszy mniej niż przed tygodniem. Jest to najniższa cena od 6 miesięcy.

Na światowych rynkach za baryłkę (prawie 159 litrów) ropy Brent trzeba zapłacić około 45 dolarów. Ostatnio takie ceny obserwowano na przełomie 2008 i 2009 roku.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%