Będzie taniej: jest przełom w sprawie światowych cen ropy. Nadchodzą obniżki cen paliw

Uruchomiono dwie platformy wiertnicze na Morzu Północnym. Będzie taniej!

W skrócie
  • Jedno z największych konsorcjów paliwowych rozpoczyna wydobycie ropy naftowej z głębin morza północnego - oznacza to spadki cen ropy naftowej na całym świecie.
  • Za wydobycie ropy naftowej odpowiadać będą dwie nowoczesne platformy wiertnicze.
  • Ropa naftowa wydobywana z dwóch miejsc na Morzu Północnym nieco się różni od ropy wydobywanej w USA, Arabii Saudyjskiej czy Rosji.

Międzynarodowy instytut badań gruntów rolnych oraz kopalnianych poinformował, że w ciągu najbliższych dni zostaną uruchomione dwie platformy wiertnicze, których głównym zadaniem będzie dostarczanie paliw kopalnianych do Europy – oznacza to, że kraje Unii Europejskiej nie będą w tak dużym stopniu uzależnione od dostaw ropy naftowej z Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz USA. Według specjalistów skutki ich działalności powinniśmy odczuć w ciągu kilku kolejnych tygodni.

Ceny paliw w ostatnich tygodniach szokują. Większość z nas zdążyła przyzwyczaić się do sytuacji, w której za litr ropy musimy zapłacić grubo powyżej 6 zł, jednak z akceptacją tego stanu rzeczy większość z nas ma spore problemy –  to nie powinno nikogo dziwić. Z drugiej strony mamy dużo szczęścia, gdyż kilka lat temu konsorcjum British Petroleum rozpoczęło prace badawcze, których zadaniem było znalezienie miejsc roponośnych. Badania zakończyły się w roku 2020 pełnym sukcesem. Na Morzu Północnym odnaleziono dwa punkty, z których pozyskiwanie ropy może okazać się szczególnie opłacalne. Oczywiście, prace związane z przygotowaniem gruntu do pozyskiwania ropy trwają dopiero od dwóch lat i zanim ropa popłynie do europejskich stacji paliw pewne minie jeszcze kilka miesięcy, ale już dzisiaj specjaliści wieszczą spory spadek giełdowej wartości baryłki.

Ropa tanieje. Obniżki zobaczymy na stacjach już niedługo

Należy zaznaczyć, że ropa już jest wydobywana i zasila urządzenia przemysłowe, które nie wymagają tak szczegółowo przebadanego i rafinowanego paliwa jak samochody czy motocykle. Oznacza to, że zapotrzebowanie krajów Unii Europejskie na paliwo z zewnątrz już znacząco zostało ograniczone, a to w krótkiej perspektywie przełoży się na ceny ropy naftowej na światowych giełdach. Spadek cen możemy obserwować już teraz:

Dodatkowe źródła zaopatrujące Europę w ropę naftową bezpośrednio przekładają się na światowe ceny ropy naftowej. Możemy być pewni, że szejkowie z Arabii Saudyjskiej w najbliższych tygodniach będą znacząco obniżać ceny paliw ze strachu o utratę klientów na całym świecie. To oznacza spore tąpnięcie giełdowe z równocześnie dużą ulgą dla kierowców samochodów. (…) Ropa jest już wydobywana i na razie zasila urządzenia przemysłowe, które nie wymagają tak czystego paliwa jak małe jednostki spalinowe.

-tłumaczył podczas specjalnego wiecu portalu jednoslad.pl specjalista ds. wydobycia Ropy Leszek Śledziński.

Pozytywne informacje są również takie, że platformy wiertnicze znajdują się w niewielkiej odległości od Polski, co również ma ogromny wpływ na cenę i ewentualne starzenie się produktu w wyniku transportu na spore odległości. Ropa będzie transportowana do Niemiec specjalnymi rurociągami, a następnie ładowana na pociągi i przewożona między innymi do Polski. Rafinowaniem surowca zajmą się dwie największe grupy paliwowe w Polsce

Europejska ropa jest nieco inna niż znana nam dotychczas

Do wydobycia ropy naftowej z głębin Morza Północnego grupa British Petroleum przygotowywała się od kilku lat. Problemem nie było znalezienie pokładów czy wydobycie surowca z głębin, a proces rafinowania ropy, która charakteryzuje się nieco innymi właściwościami niż dotychczasowe paliwa. Główną różnicą jest inna temperatura rafinowania, co przekłada się na zmiany w późniejszym oddawaniu mocy silnika. Zmiany są spore i to pierwotnie było powodem odrzucenia projektu “North Sea Fuel”. Rewolucyjne zmiany geopolityczne sprawiły, że rządy wszystkich krajów UE musiały zmienić strategię paliwową i po raz kolejny pokłonić się nad surowcem z Morza Północnego

Finalnie podpisano zgody i umowy na mocy, których wszystkie kraje wspólnoty europejskiej rozpoczną w najbliższych dniach proces wydobycia i dystrybucji ropy na wszystkie stacje paliw Unii Europejskiej. Najważniejsza informacja jednak jest taka, że ropa naftowa będzie dużo tańsza, do innej charakterystyki pracy silników przyzwyczaimy z czasem każdy z nas się przyzwyczai.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button