
Okres próbny miał wejść w życie w czerwcu 2018 roku. Z powodu braku możliwości realizacji projektu został on przeniesiony w przyszłość. Czy istnieje szansa, że okres próbny powróci w 2019 roku?
Okres próbny blisko powiązany jest z wprowadzenim systemu CEPiK 2.0, który nadal nie funkcjonuje w pełni. Funkcjonalności CEPiK-u wprowadzane są metodycznie, czego nie da się zrobić z okresem próbnym. Prawdopodobnie okres próbny miałby wejść w życie na przełomie 2019 i 2020 roku.
Dla przypomnienia, czym jest okres próbny? To – jak sama nazwa wskazuje – 2-letni okres próbny dla młodych kierowców, w trakcie którego obowiązywać będą ich specyficzne przepisy i ograniczenia. W trakcie okresu próbnego najważniejsze jest pierwsze 8 miesięcy. Okres próbny ma dotyczyć nie tylko młodych kierowców, ale także kierowców, którzy zgarnęli „komplet punktów” karnych.
Okres próbny 2019
- zielony listek naklejony na szybę
- ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym
- ograniczenie prędkości do 80 km/h poza terenem zabudowanym
- ograniczenie prędkości do 100 km/h na drodze dwujezdniowej
- obowiązkowy kurs doszkalający
- zakaz podejmowania pracy jako kierowca
Pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego każdy młody kierowca będzie zmuszony przejść przez krusty doszkalające, które będą prowadzone przez WORD-y i ODTJ-y. W wojewódzkich ośrodkach będą prowadzone 2-godzinne kursy teoretyczne o tematyce związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Dodatkowym kursem będzie 1-godzinny kurs praktyczny odbywający się w Ośrodkach Doszkalania Techniki Jazdy. Ten także będzie dotyczył tematyki związanej z bezpieczeństwem. Jeśli kierowca w trakcie trwania okresu próbnego popełni dwa wykroczenia, okres próbny będzie automatycznie przedłużony o kolejne dwa lata.
Okres próbny miał dotyczyć tylko kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B, chociaż sprawa ta była mocno dyskutowana i niedopracowana w projekcie.
[trending]